پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / اخذ مالیات از یک جزء درآمدی منطقی نیست

اخذ مالیات از یک جزء درآمدی منطقی نیست

بهاالدین حسینی‌هاشمی: اخذ مالیات از یک جزء درآمدی منطقی نیست
سیاست‌های اصلاحی مقدم بر سیاست‌های ایجابی
?معمولاً در بسیاری از کشورها به‌طور مستقیم از سود سپرده‌ها مالیات کسب نمی‌شود. بلکه رویه به این شکل است که هنگامی که هزینه‌ها از درآمدها کسر بشود و سود شناسایی شود، در نتیجه برای آن شخص مالیات در نظر گرفته می‌شود.
?در سال‌های گذشته همواره سود سپرده‌ها کمتر از نرخ تورم بوده است. این در حالی است که در اکثر کشورها سود سپرده‌ها باید درصدی بالاتر از میزان تورم قرار گیرد، حال چند سالی است که نرخ تورم کاهش یافته و در نتیجه نرخ سود بانکی بالاتر از نرخ تورم قرار گرفته است. تقاضای پول در کشور ما بیش از عرضه آن است، در نتیجه به دلیل ساختار ناسالم بانک‌ها تامین منابع سود سپرده‌ها نیز به سختی صورت می‌گیرد.
?در کشورهایی که در شرایط عادی قرار دارند، بانک‌ها از کاهش نرخ سود سپرده‌ها استقبال می‌کنند، زیرا بزرگ‌ترین هزینه بانک‌ها سودی است که به سپرده‌‌گذاران اعطا می‌شود. اما این مورد در کشور ما به چند دلیل رخ نمی‌دهد
?کسری نقدینگی اکثر بانکها، از دست دادن مشتریان بانک های با تعادل مالی، انتقال سپرده ها از این بانکها به موسساتی که از بند توافق بانکی رها هستند، فقدان روابط بین المللی کامل در بانک ها، رقم بالای بدهی‌های دولت به بانک‌ها، معیوب بودن ساختار سرمایه بانک‌ها و مشکل

کفایت سرمایه در اکثر بانک‌ها

مجموع عوامل باعث می‌شود که ما با یک بازار مواجه شویم که تقاضا برای آن بسیار زیاد است، اما عرضه پول کم است. در نتیجه نرخ سود بانکی، در سطح بالاتری از تورم قرار دارد.
?در صورت دریافت مالیات از سودهای سپرده به‌طور حتم با توجه به اینکه کاهش نرخ سود نیز وجود دارد، عوامل تحریک برای خروج سپرده‌ها و منابع از بانک‌ها و ورود آن به دیگر بازارها تشدید شده و در مجموع می‌تواند موجبات اختلال در بازار پول و بی‌اعتمادی مردم به شبکه بانکی را فراهم آورد.
?در حالی سودهای بالای بانکی سیاستگذاران را به فکر دریافت مالیات از بانک‌ها انداخته که مشکل از مشتریان بانک‌ها نیست که قرار باشد آنها پاسخگو باشند، بلکه مشکل از نظام بانکی است که با توجه به کسری منابع، بدهکاری، معوقات بانکی و سایر مسائل نمی‌توانند منابع لازم را برای هزینه‌های جاری خود تامین کنند و در نهایت مجبورند سودهای بالاتری بپردازند تا با جذب سپرده بتوانند هزینه‌های خود را تامین کنند.
?در حال حاضر اختلاف نرخ تورم و سود سپرده ریشه در چالشهای نظام بانکی دارد و در مجموع باید تعادلی در عرضه و تقاضای پول ایجاد شود، که این موضوع باعث می‌شود نرخ سود بانکی نزدیک تورم برسد.
?قبل از اینکه بخواهیم از فرصت‌های اتفاقی، کسب مالیات و درآمد کنیم، باید به فکر اصلاح ساختار بانک‌ها باشیم و باید پس از ایجاد یک تعادل فاصله بین نرخ تورم و نرخ سود را طبیعی کرد تا این فاصله ایجاد نشود. سپرده بانکی نقش قابل توجهی در صنعت و اقتصاد کشور ایفا می‌کند و به عنوان نیرو محرکه این بخش‌هاست. نتیجه این سیاست‌ها باعث اختلال در روند سپرده‌‌گیری بانک‌ها خواهد شد و در مجموع به نظر نمی‌رسد که این سیاست در شرایط کنونی مقرون به صرفه باشد. در حقیقت باید در روند بازار شرایطی مهیا شود که بانک‌ها بیشتر رفتار رقابتی داشته باشند و از سیاست‌های دستوری پرهیز شود.
?منبع: تجارت فردا

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *