پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خودرو / ادامه کاهش قیمت خودروها ؟

ادامه کاهش قیمت خودروها ؟

بازار خودرو همچنان بی جنب و جوش است این در حالی است که در بی‌تحرکی بازار، قیمت برخی وارداتی‌ها کاهش یافته و داخلی‌ها نیز با اندک کاهش قیمتی مواجه بوده‌اند.

ایران بها – بازار خودرو همچنان بی جنب و جوش است این در حالی است که در بی‌تحرکی بازار، قیمت برخی وارداتی‌ها کاهش یافته و داخلی‌ها نیز با اندک کاهش قیمتی مواجه بوده‌اند.

بر همین اساس هرچند ممکن است برخی مشتریان در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها، خرید خودرو مورد نظر خود را به تاخیر انداخته باشند، اما کارشناسان معتقدند که سطح قیمت‌های فعلی تا پایان سال‌جاری حفظ شده و احتمالا نوسان اندکی در قیمت‌ها در ایام پایانی سال خواهیم داشت.

اظهارنظر کارشناسان مبنی بر ثبات قیمت‌ها تا پایان سال در حالی است که محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز اوایل هفته جاری با حضور در برنامه‌ای تلویزیونی این اطمینان را به مشتریان بازار خودرو داد که قیمت‌ها تا پایان سال افزایش پیدا نخواهند کرد.

این اطمینان‌خاطرها برای ثبات قیمت‌ها در حالی است که مشتریان بازار خودرو انتظار داشتند قیمت‌ها کاهش پیدا کنند.

اما آن‌طور که از بازار خبر می‌رسد قیمت برخی خودروهای وارداتی نسبت به هفته قبل با کاهش همراه بوده است. بر همین اساس هیوندایی سوناتا بعد از کاهش یک میلیون تومانی که هفته گذشته تجربه کرد، این هفته نیز کاهشی ۲ میلیون تومانی داشت تا قیمت آن در نهایت به ۱۳۲ میلیون تومان برسد.

هیوندایی آزرا نیز طی هفته‌ای که گذشت سه میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد تا قیمت آن در بازار راکد این روزها به ۱۹۵ میلیون تومان برسد.

شاسی بلندهای این خانواده اما مقاومت بیشتری برای کاهش قیمت‌ها از خود نشان داده‌اند تا آنجا که هیوندایی IX55 مانند هفته گذشته روی ۲۱۱ میلیون تومان باقی ماند و IX35 نیز با دو میلیون تومان کاهش قیمت به ۱۴۳ میلیون تومان رسید. دیگر شاسی‌بلند این خانواده یعنی سانتافه نیز با کاهشی یک میلیون تومانی همراه بوده و هم‌اکنون با قیمت ۱۸۴ میلیون تومان در بازار معامله می‌شود.

یاریس هاچ بک، خودرو کوچک خانواده تويوتا، اما طی هفته گذشته تغییری نداشته و روی ۸۵ میلیون تومان باقی‌مانده است.

آن‌طور که فعالان بازار می‌گویند خودروی کیا اسپورتیج مانند هفته گذشته کاهشی یک میلیون تومانی را پشت سر گذاشت تا قیمت آن طی هفته جاری به ۱۴۵ میلیون تومان برسد. کیا اسپورتیج یکی از خودروهای پرطرفدار برند کیا است که پیش از نوسانات ارزی و در چنین روزهایی در سال گذشته با قیمتی برابر با ۱۲۵ میلیون تومان در بازار به فروش می‌رفت.

اپتیما، عضو دیگر خانواده کیا نیز پس از افتی دو میلیون تومانی در بازار با قیمتی برابر با ۱۳۲ میلیون تومان به فروش می‌رود. کیا سراتو، اما ثبات داشته و همچنان روی ۱۰۵ میلیون تومان باقی مانده است.

ژاپنی‌های بازار، هم طي هفته جاري ثبات قیمت داشته‌اند، فعالان بازار قیمت خودروهای اوریون و کرولا را مانند هفته گذشته اعلام می‌کنند، بنا به گفته فعالان بازار قیمت این دو مدل به ترتیب روی ۲۰۲ و ۱۲۸ میلیون تومان باقی مانده است.

کاهش قیمت دوباره داخلی‌ها

خودرو ۲۰۶ که با رفتن پژو از ایران با تیراژ اندکی به تولید می‌رسد و با افزایش قیمت بی حسابی مواجه بوده است در حال حاضر تنها مدل تیپ ۵ در بازار قابل دسترس است. تیپ ۵ مدلی است که بعد از رفتن پژو، ایران خودرو اقدام به تولید آن کرد و حالا فعالان بازار عقیده دارند مدل ایرانی این خودرو با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می‌شود. قیمت این مدل طی هفته جاری ۵۰۰ هزار تومان نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است، اما بر خلاف این مدل، تیپ ۲ این خانواده که طی هفته‌های گذشته کاهش قیمت را تجربه کرده بود با افزایش ۵۰۰ هزار تومانی قیمت همراه شد و هم‌اکنون ۳۷ میلیون تومان قیمت دارد.

V9 که مدل صندوقدار خانواده ۲۰۶ است، با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی این هفته به ۴۹ میلیون تومان رسید و مدل V8 نیز با کاهش قیمتی مشابه به ۳۷ میلیون تومان رسیده است.

اما مدل V20 که در واقع ساده‌ترین صندوقدار این خانواده است طی هفته گذشته بیشترین کاهش قیمت را داشته و قیمت آن با افتی یک میلیون تومانی به ۳۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است.

سری به تندرها بزنیم تا ببینیم آنها در بازار هفته‌ای که گذشت چه وضعیتی داشته‌اند. آنطور که خبر می‌رسد تندر ایران خودرو تنها ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرده و حالا به ۳۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. تندر پارس خودرو، اما خلاف جهت آب شنا کرده و افزایش ۳۰۰ هزار تومانی داشته‌است. به این ترتیب قیمت این خودرو در حال حاضر ۳۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان است. مدل E1 این خودرو نیز مانند هفته گذشته ۳۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

قیمت پژو پارس سال نیز مانند هفته گذشته روی ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان باقی مانده است و مدل دوگانه سوز آن هم وضعیتی مشابه دارد و همچنان روی ۳۶ میلیون تومان باقی مانده است.
پژو ۴۰۵ نیز همچنين ثبات قیمت دارد و به ترتیب در مدل بنزینی و دوگانه سوز خود روی ۲۷ میلیون و ۸۰۰ و ۲۹ میلیون تومان باقی مانده است.

خانواده پراید نیز طی هفته‌ای که گذشت مانند دو هفته گذشته ثبات قیمت داشته، فعالان بازار عقیده دارند مشتری‌های ثابت خودروهای پراید باعث ثبات قیمت این خودرو شده‌اند. در حال حاضر پراید ۱۱۱ قیمتی برابر با ۱۸ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دارد و مدل‌های ۱۳۱ و ۱۳۲ نیز به ترتیب ۱۷ میلیون و ۵۰۰ و ۱۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند. تیبا اما اندکی افزایش قیمت را تجربه کرده و هم‌اکنون روی قیمت ۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

همچنین ببینید

فروش قسطی خودروسازان با سود مشارکت بالا

دنیای اقتصاد نوشت:ماه رمضان در حالی به نیمه دوم خود رسیده که بازار خودرو همچنان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *