پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / از یارانه استفاده تبلیغاتی شد

از یارانه استفاده تبلیغاتی شد

جمشید پژویان که اخیر ازرياست شوراي رقابت استعفا داده در گفت‌و‌گو با «ایسنا» گریزی به گذشته زده و گفته‌است که به دولت احمدی‌نژاد گوشزد کرده بود که برای اجرای قانون هدفمندی «این کاره» نیست. این اقتصاددان، درباره شایعات مطرح‌شده پیرامون حضور فعالش در تیم اقتصادی دولت قبل عنوان کرد: «به نظر من یکی از اصلی‌ترین شاخص‌هایی که توسعه‌یافتگی یک کشور را نشان می‌دهد نوع نگاه مردم به مسائل است.
متاسفانه مردم ما همه چیز را یا سیاه می‌بینند یا سفید و هیچ حد وسطی قائل نیستند. در صورتی که به نظر من هیچ شخص سیاه و سفیدی وجود ندارد و همه خاکستری‌اند. متاسفانه برخی نگاه‌ها درباره دولت‌ها و افراد نیز این چنین است؛ در شرایطی که قطعا چنین نگاهی به صلاح هیچ‌کس نیست، دولت قبل هم جنبه‌های مثبت زیادی داشت که می‌توان به آنها اشاره کرد، بنابراین من ترسی از افشا شدن رابطه با کسی ندارم، اما این را باید بگویم که بنده قبل از این هیچ دیدار و ارتباط خاصی با آقای احمدی‌نژاد نداشتم.»
او با اشاره به جا افتادن این موضوع که او مشاور اصلی دولت قبل در اجرای هدفمندی‌ یارانه‌ها بوده است، توضیح داد: «این شایعات از ابتدا در حالی مطرح شد که بنده در زمینه هدفمندی‌ حتی یک جلسه نیز به عنوان مشاور یا هر عنوان دیگر چه در درون دولت و چه در بیرون آن نداشته‌ام. نظرات من همان‌هایی بوده‌ است که از ابتدا در کلاس‌های درسم مطرح کرده و می‌کنم. من نخستین کسی بودم که در ایران تدریس اقتصاد بخش عمومی را در سال ۵۷، پیش از پیروزی انقلاب آغاز کردم. این درس پس از انقلاب فرهنگی جزو درس‌های اصلی رشته اقتصاد شد و من تا سال‌ها در عرصه تدریس این حوزه در ایران تنها بودم.» پژویان با اشاره به جلسه معروف ۱۰۰ اقتصاددان با رئیس‌جمهوری در دولت نهم، عنوان کرد: «شما می‌توانید برگردید و سخنرانی‌های انجام شده در آن روز ببینید. آن روز بسیاری از آقایان که بعدها به منتقد درجه یک دولت تبدیل شدند با افتخار صحبت کردند و طرح ارائه دادند تا شاید به سمتی برسند که البته نرسیدند. بنده نیز اجبارا در آن جلسه حاضر بودم و سخنرانی کردم که البته در همان زمان رسما به دولت قبل اعلام کردم که بحث هدفمندی‌ یارانه‌ها تا چه میزان حساس و سنگین است و به نظرم شماها برای اجرای آن این کاره نیستید. بنده از همان ابتدا نیز خط و خطوط خود را مشخص کردم و در کنار تاکیدات خود بر لزوم اجرای هدفمندی‌ از پایه‌ریزی یک روش مناسب برای آن سخن گفتم.» او با اشاره به تجربه هدفمندی‌ یارانه‌ها در کشورهای غربی تاکید کرد: «متاسفانه در کشور ما این موضوع از همان ابتدا در یک مسیر غلط افتاد. در کشورهای غربی این مدل طوری اجرا شد که با توجه به بیرون رفتن دولت از حوزه اقتصاد مردم برای پایین آوردن خرج خود صرفه‌جویی کردند، از این رو کمپانی‌های اقتصادی کالاهای کم مصرف‌تر تولید کرده و به دست مردم رساندند.» رئیس سابق شورای رقابت با بیان اینکه دولت قبل از هدفمندی‌ یارانه‌ها استفاده تبلیغاتی کرد، ‌توضیح داد: «متاسفانه بعد از اجرای آن و شکل‌گیری کلیات طرح دولت تمام توجه خود را معطوف به پرداخت‌های نقدی به مردم کرد. البته این موضوع جنبه‌های مثبتی نیز داشته است که نمی‌توان آن را کتمان کرد، اما توجه بیش از حد به پرداخت‌های نقدی اصلاح ساختاری این جاده را نادیده گذاشت. متاسفانه در کشور ما همه به دنبال مسائلی هستند که با آن شعار بدهند، این تلقی غلط باعث شده مردم نیز از سیاستمداران درخواست‌های مناسبی نداشته باشند. »

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.