پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / ارز / اعلام زمان دقیق یکسان سازی نرخ ارز

اعلام زمان دقیق یکسان سازی نرخ ارز

خبرگزاری ایرنا نوشت: رییس کل بانک مرکزی از یکسان سازی نرخ ارز در کشور به فاصله ۵ تا ۶ ماه پس از عملی شدن تفاهم هسته ای خبر داد. ولی الله سیف در خصوص زمان در نظر گرفته شده برای یکسان سازی نرخ ارز توسط بانک مرکزی، گفت: البته باید این امر را مدنظر قرار داد که بهترین زمان برای یکسان سازی نرخ ارز ارتقا سطح ارتباطات بین المللی بانکی و کارگزاران است.

اعلام زمان دقیق یکسان سازی نرخ ارز سیف گفته یک نرخ تعادلی در اقتصاد وجود دارد که نمی توان آن را به صورت مصنوعی تغییر داد. وظیفه اصلی بانک مرکزی در این بحث، جلوگیری از شوک های موقت ناشی از هیجانات است.

رییس کل بانک مرکزی تاکید کرده که اقتصاد ایران دریک شرایط با ثباتی قرار دارد، اما ممکن است که نرخ ارز پس از یکسان سازی تاحدی کاهش یابد و تلاش می شود روند ثبات ادامه یابد.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، اکنون بازار ارز از ثبات برخوردار است، اما احتمال کاهش نرخ ارز پس از یکسان سازی وجود دارد.

بورس ارز

سیف درخصوص تاثیر راه اندازی بورس ارز بر بازار آزاد، هم گفته: به لحاظ وجود ثبات در بازار ارز، راه اندازی این بورس در شرایط فعلی تاثیر زیادی بر بازار آزاد نخواهد داشت.

او در عین حال تاکید کرده که به طور حتم یکی از برنامه های بانک مرکزی پس ازحل مسایل بین المللی، یکسان سازی نرخ ارز خواهد بود که پیش نیاز آن، برقراری ارتباطات بانکداری بین المللی مناسب است.

وی در پاسخ به این سوال که پس از یکسان سازی نرخ ارز، چه بازاری به عنوان مرجع مبادلات ارزی تعیین می شود، گفت: یکی از راهکارهای موجود این است که بازار بین بانکی کفایت می کند، یعنی بانک ها باید عناصر اصلی فعال در بازار ارزی بین بانکی باشند و سایر مجموعه ها نیز در ارتباط با بانک ها مشکل خود را حل کنند.

به سیف گفته رییس کل بانک مرکزی تشکیل بازار بورس راهکار حفظ یکسان بودن نرخ ارز  است؛ زیرا در دنیا هر دو تجربه وجود دارد، در ایران نیز پس از تجربه یکسان سازی نرخ ارز در اوایل دهه ۸۰، بازار بین بانکی مساله را حل می کرد و به نظر می رسد که همین تجربه مجددا کافی است. البته بورس ارز نیز می تواند درمعاملات آتی اثرات مثبتی در پی داشته باشد.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *