پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / مسکن / افزایش قیمت اجاره‌بها در سال ۹۳ ؟

افزایش قیمت اجاره‌بها در سال ۹۳ ؟

ایران بها – آنطور كه گزارشات بانك مركزي نشان مي‌دهد  متوسط شاخص بهاي مسکن اجاري در نه ماه اول سال جاري هم نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۰٫۴ درصد افزايش داشته است.

افزايش قيمت اجاره‌بها در سال ۹۳ ؟

افزايش قيمت اجاره‌بها در سال 93 ؟, ایران بها - افزايش قيمت اجاره‌بها در سال 93 ؟, گزارش بانك مركزي از افزايش 20 درصدي قيمت اجاره‌بهاشاخص مذکور در دوازده ماه منتهي به آذر ماه ۱۳۹۲ نسبت به دورازده ماه منتهي به آذرماه ۱۳۹۱ معادل ۱۹٫۰ درصد افزايش داشته است. همچنين گفته مي‌شود كه شاخص بهاي مسکن اجاره‌اي در سه ماهه سوم شال ۱۳۹۲ نسبت به سه ماهه قبل، در کليه استان‌هاي کشور افزايش يافت.

گزارش بانك مركزي از افزايش ۲۰ درصدي قيمت اجاره‌بها

بيشترين ميزان افزايش متعلق به استان کرمانشاه معادل ۱۰٫۲ درصد بود و استان‌هاي همدان با ۷٫۰ درصد و کهگيلويه و بوراحمد با ۶٫۷ درصد افزايش در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند. کمترين ميزان افزايش مربوط به استان سمنان معادل ۱٫۵ درصد بود و استان‌هاي سيستان و بلوچستان با ۱٫۹ درصد و بوشهر با ۲٫۲ درصد در رده‌هاي بعدي قرار گرفتند.
 افزايش شاخص فوق طي سه ماهه مورد بررسي در استان تهران برابر با ۴٫۵ درصد بوده است. شاخص بهاي مسکن اجاري در شهرهاي متوسط هم در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ به عدد ۱۳۸٫۹ رسيد که نسبت به سه ماهه قبل به ميزان ۳٫۸ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۹٫۱درصد افزايش داشته است. شاخص مذکور در دوازده ماه منتهي به آذرماه ۱۳۹۲ نسبت به دوازده ماه منتهي به آذرماه ۱۳۹۱ معادل ۱۸٫۶درصد افزايش نشان مي‌دهد.
نكته اينجاست كه بيشتر نگراني متقاضيان مسكن‌هاي اجاره‌اي اين است كه قيمت اجاره‌بها در سال ۹۳ باز هم مثل سال جاري و سال قبل از آن افزايش پيدا كند. البته دولت يازدهم وعده‌هاي بسياري براي كنترل قيمت مسكن و اجاره‌بها مطرح كرده‌اند اما يكسان نبودن عرضه و تقاضا در بازار مسكن و اجاره‌بها هميشه به عنوان بمبي براي انفجار قيمتي در بازار مسكن عمل كرده‌است. در سال ۹۳ هم اگر دولت بار ديگر نتواند تورم را كنترل كند قيمت اجاره‌بها رشد خواهد كرد.
از سوي ديگر آمارهاي بسياري در روزهاي گذشته مبني بر افزايش يافتن تعداد خانوارهاي اجاره‌نشين منتشر شده است كه خود مي‌تواند خطر افزايش قيمت اجاره‌بها را بيشتر كند. به بيان بهتر اكنون سه نظريه براي آينده بازار مسكن و اجاره‌بها متصور است كه پايه‌هاي آن بر وضعيت فعلي بازار مسكن و همچنين عواملي نظير افزايش وام خريد مسكن استوار است.
 برخي مي‌گويند بازار مسكن در سال ۹۳ همراه با تثبيت قيمت با رونق مواجه مي‌شود و با توجه به قيمت‌هاي ثابت، متقاضيان دست به معامله مسكن خواهند زد. از سوي ديگر برخي مي‌گويند قيمت‌ها در وضعيت فعلي باقي خواهند ماند اما سايه ركود بر بازار مسكن خواهد ماند چرا كه متقاضيان حتي با قيمت‌هاي فعلي هم توان خريد خانه را ندارد.
 تحليل سومي‌كه از سوي برخي كارشناسان ارايه مي‌شود كمي‌نگران‌كننده‌تر است. چرا كه آنها مي‌گويند ركود و كاهش قيمت‌هاي فعلي تنها آرامشي پيش از وقوع طوفان است و در سال ۹۳ باز هم با افزايش غيرمنتظره قيمت مسكن‌ روبه‌رو خواهيم شد.
منبع: شفاف

همچنین ببینید

معاملات مسکن قفل شد! افزایش قیمت رونق را پس زد

نایب رئیس اول اتحادیه املاک کشور از قفل شدن معاملات مسکن به دلیل قیمت‌های نامتعارف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *