پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / مسکن / افزایش اجاره مسکن در پاییز ۹۲, ۲۱ درصد بود

افزایش اجاره مسکن در پاییز ۹۲, ۲۱ درصد بود

ایران بها – افزایش ۲۱ درصدی اجاره مسکن در پاییز، ارایه سبد کالا به سه گروه دیگر از کارگران، کاهش سقف خرید اوراق تسهیلات مسکن، آغاز مذاکرات ایران با غول‌های پتروشیمی، اعلام حداقل و حداکثر عیدی کارگران و ورود سه فروند هواپیما به ناوگان هوایی ایران از مهمترین اخبار اقتصادی در هفته گذشته بود.

افزایش اجاره مسکن در پاییز ۹۲, ۲۱ درصد بود

ایران بها - افزایش اجاره مسکن در پاییز 92, 21 درصد بود به گزارش خبرنگار مهر، در هفته گذشته بانک مرکزی به ارایه گزارشی در خصوص بخش مسکن پرداخت و در این گزارش قیمت متوسط بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران را بررسی کرد.

گزارش بانک مرکزی از افزایش ۲۱ درصدی اجاره مسکن در پاییز

بانک مرکزی اعلام کرد: شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ نسبت به سه ماهه قبل معادل ۴٫۵ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۲۱٫۳درصد افزایش یافت.

بانک مرکزی طی گزارشی شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ را اعلام کرد.

شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ به عدد ۱۴۰٫۳رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل ۴٫۵ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۲۱٫۳درصد افزایش یافت.

متوسط شاخص بهای مسکن اجاری در نه ماه اول سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل ۲۰٫۴ درصد افزایش نشان می دهد.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۲ نسبت به دورازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۱ معادل ۱۹٫۰ درصد افزایش داشته است.

۱-شاخص بهای مسکن اجاری در استان های مختلف کشور

شاخص بهای مسکن اجاری در سه ماهه سوم شال ۱۳۹۲ نسبت به سه ماهه قبل، در کلیه استان های کشور افزایش یافت. بیشترین میزان افزایش متعلق به استان کرمانشاه معادل ۱۰٫۲ درصد بود و استان های همدان با ۷٫۰ درصد و کهگیلویه و بوراحمد با ۶٫۷ درصد افزایش در رده های بعدی قرار گرفتند.

کمترین میزان افزایش مربوط به استان سمنان معادل ۱٫۵ درصد بود و استان های سیستان و بلوچستان با ۱٫۹ درصد و بوشهر با ۲٫۲ درصد در رده های بعدی قرار گرفتند. افزایش شاخص فوق طی سه ماهه مورد بررسی در استان تهران برابر با ۴٫۵ درصد بوده است.

۲-شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای بزرگ

شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای بزرگ در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ به عدد ۱۴۰٫۲ رسید که نسبت به سه ماهه قبل برابر ۴٫۶درصدو نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۲۱٫۸درصد افزایش نشان می دهد.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۲ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۱ معادل ۱۹٫۰ درصد افزایش داشته است.

۳-شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای متوسط

شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای متوسط در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ به عدد ۱۳۸٫۹ رسید که نسبت به سه ماهه قبل به میزان ۳٫۸ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل ۱۹٫۱درصد افزایش داشته است.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۲ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۱ معادل ۱۸٫۶درصد افزایش نشان می دهد.

۴-شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای کوچک

شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای کوچک در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۲ به عدد ۱۴۴٫۴ رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل ۵٫۵ درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل۲۱٫۴ درصد افزایش یافت.

شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به آذرماه ۱۳۹۲ نسبت به دوازده ماه منتهی به آذر ماه ۱۳۹۱ معادل ۲۱٫۷ درصد افزایش یافته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی شهرهای بزرگ شامل اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، خرم‌آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد است.

شهرهای متوسط شامل آبادان، اسلامشهر، ایلام، بابل، بجنورد، بندرانزلی، بندر بوشهر، بیرجند، تربت حیدریه، جهرم، خوی، دزفول، رفسنجان، زابل، ساوه، سقز، سمنان، شهرضا، شهرکرد، کازرون، کاشان، گنبد کاووس، مراغه، ملایر، مهاباد و یاسوج می باشد.

شهرهای کوچک شامل ابهر، ارکان، یزد، اقلید، الیگودرز، اهر، بروجن، برازجان، بم، بهبهان، بهشهر، تاکستان، تنکابن، تویسرکان، چالوس، خلخال، داراب، دامغان، دوگنبدان، دهلران، سبزوار، سراب، سنقر، شیروان، قائن، گلپایگان، ماکو، میناب و لاهیجان می شود.

 افزایش هزینه شهرنشینی به ۱۶٫۴ میلیون تومان

همچنین مرکز آمار ایران نتایج آمارگیری از هزینه و درآمد خانوارهای شهری در سال ۹۱ را منتشر کرد. بر اساس نتایج این طرح در سال ۹۱ متوسط هزینه خانوار شهری برابر با ۱۶۴۲۸۰۶۲۱ریال بوده که از این مقدار ۲۷٫۱ درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و ۷۲٫۹ درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی است.

متوسط هزینه سالانه خانوار شهری در مقایسه با رقم مشابه در سال ۹۰ به میزان ۲۳٫۸ درصد افزایش یافته است. هزینه های خوراکی و دخانی خانوار در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ معادل ۳۶٫۱ درصد و هزینه های غیرخوراکی معادل ۱۹٫۸درصد افزایش داشته است.

در سال ۹۱ متوسط هزینه خوراکی و دخانی یک خانوار شهری برابر ۴۴۵۶۹۷۵۹ ریال بوده که در مقایسه با سال ۹۰ به میزان ۳۶٫۱ درصد افزایش نشان می دهد.

بر اساس نتایج این بررسی در بین هزینه های خوراکی و دخانی بیشترین سهم با ۲۳٫۹ درصد مربوط به هزینه گوشت بوده و هزینه های مربوط به آرد، رشته، نان، غلات و فرآورده های آن با ۲۱٫۹ درصد، میوه ها و سبزی ها با ۱۶٫۶ درصد، شیر و فرآورده های آن و تخم پرندگان با ۱۱٫۵ درصد و نوشابه ها، غذاهای آماده و دخانی ها ۷٫۲ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار داشته اند.

در سال ۹۱ متوسط هزینه غیر خوراکی یک خانوار شهری برابر ۱۱۹۷۱۰۸۶۲ ریال بوده که در مقایسه با سال قبل ۱۹٫۸ درصد رشد داشته است. هزینه مسکن با سهمی معادل ۴۶٫۱ درصد از کل هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم را دارا بوده است.

هزینه های حمل و نقل و ارتباطات با ۱۴٫۸ درصد ، بهداشت و درمان ۱۱٫۹ درصد، کالاها و خدمات متفرقه با ۱۱٫۶ درصد و پوشاک و کفش با ۶٫۲ درصد در مراتب بعدی قرار دارند.

در سال ۹۱ پوشاک و کفش ۳۹٫۱ درصد هزینه های مسکن۲۴٫۲ درصد، بهداشت و درمان ۲۲٫۴ درصد، لوازم اثاث  و خدمات با ۲۰٫۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

درآمدهای خانوار

بر اساس نتایج بدست آمده متوسط درآمد اظهار شده یک خانوار شهری در سال ۹۱ برابر ۱۶۷۲۴۱۴۴۲ ریال بوده که نسبت به سال قبل ۲۸٫۳ درصد افزایش داشته است.

بررسی منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان می دهد که ۵۵٫۶ درصد درآمد از محل درآمدهای متفرقه، ۲۷٫۷ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری و ۱۶٫۸ درصد از محل مشاغل آزاد تامین شده است.

بررسی متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری بر حسب فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می دهد خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار آنها بهداشت و مددکاری اجتماعی است با درآمد اظهار شده سالانه ۲۳۳۳۰۱۹۵۱ ریال بیشترین درآمد و خانوارهایی که فعالیت اصلی محل کار سرپرست آنها خانوارهای معمولی دارای مستخدم است با درآمد اظهار شده ۹۸۳۱۴۴۴۷ ریال کمترین درآمد را در سال ۹۱ داشته اند.

متوسط هزینه ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار شهری نشان میدهد که استان تهران با ۲۱۷۲۸۲۸۵۸ ریال بیشترین و استان ایلام با ۱۱۰۴۹۰۹۴۲ ریال کمترین هزینه را در سال ۹۱ داشته اند.

طبق نتایج بدست آمده استان تهران با ۱۷۵۹۶۱۷۲۸ ریال بیشترین و استان سیستان و بلوچستان با ۶۵۲۲۹۱۸۴ ریال کمترین متوسط هزینه های غیر خوراکی سالانه یک خانوار شهری را در سال ۹۱ داشته اند.

استان خوزستان با ۶۷۹۲۰۱۵۸ ریال بیشترین و استان قم با ۲۶۸۱۴۸۰۰۱ ریال کمترین متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار شهری را نشان می دهد.

همچنین استان تهران با ۲۲۱۰۶۰۲۵۷ ریال بیشترین و استان ایلام با ۱۱۷۰۵۲۲۲۷ ریال کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار شهری را در سال ۱۳۹۱ به خود اختصاص داده است.

۵ گروه خوراکی گران شد

همچنین در این هفته بانک مرکزی متوسط قیمت خرده فروشی برخی از مواد خوراکی در تهران در هفته منتهی به ۹۲٫۱۱٫۱۸ را اعلام کرد. در هفته مورد گزارش، در گروه لبنیات قمیت پنیر غیرپاستوریزه معادل ۱٫۳ درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود. قیمت تخم مرغ معادل ۰٫۹ درصد افزایش یافت و شانه‌ای ۷۹۵۰۰ الی ۱۱۰۰۰۰ ریال فروش می‌رفت.

در این هفته در گروه برنج، بهای برنج داخله درجه دو معادل ۰٫۳ درصد کاهش داشت و قیمت برنج داخله درجه یک ثابت بود. در گروه حبوب، بهای لوبیای سفید معادل ۰٫۴ درصد افزایش یافت و بهای سایر اقلام این گروه بدون تغیر بود.

در هفته مورد بررسی، در میادین زیر نظر شهرداری لوبیا سبز عرضه نمی‌شد و انگور عرضه کمی داشت ولی سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در سطح پایینی قرار داشتند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه می شد.

میوه ‌فروشی‌های سطح شهر اقلام مرغوب میوه و سبزی تازه را عرضه می‌نمودند که در گروه میوه‌های تازه قیمت پرتقال درجه یک معادل ۰٫۱ درصد و انگور ۰٫۳ درصد کاهش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین ۰٫۴ درصد تا ۲ درصد افزایش داشت.

در گروه سبزی های تازه بهای گوجه فرنگی معادل ۸٫۴ درصد، بادنجان ۵٫۴ درصد و کدو سبز ۵٫۷ درصد کاهش ولی قیمت سبزی های برگی ۱۶٫۶ درصد و بهای سایر اقلام این گروه بین ۱ تا ۵ درصد افزایش یافت.

در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند معادل ۱٫۱ درصد و گوشت مرغ معادل ۴٫۴ درصد افزایش یافت و بهای گوشت تازه گاو و گوساله ثابت بود. در این هفته قیمت قند و شکر هر یک معادل ۰٫۱ درصد افزایش یافت. بهای چای خارجی و انواع روغن نباتی نسبت به هفته قبل بدون تغیر بود.

گفتنی است، بر اساس گزارش بانک مرکزی در یک ماهه منتهی به ۱۸ بهمن ماه سال جاری قیمت ۳ گروه مواد خوراکی کاهش، ۵ گروه افزایش و ۳ گروه نیز ثابت بود. گروه لبنیات طی یک ماه گذشته ثابت، تخم مرغ ۲٫۸ درصد، برنج ۰٫۱ درصد، سبزی های تازه ۵٫۴ درصد، قند و شکر ۰٫۱ درصد و روغن نباتی ثابت بود.

همچنین قیمت مواد خوراکی گروه حبوب ثابت، میوه‌های تازه ۳٫۲ درصد و گوشت قرمز ۱٫۸ درصد کاهش ولی گوشت مرغ ۲٫۶ درصد گران شد. نرخ چای نیز در یکماه گذشته ۰٫۱ درصد افزایش نشان می دهد.

گروه لبنیات طی یکسال گذشته ۲۲٫۴ درصد، تخم مرغ ۲۸٫۱ درصد، برنج ۳۶٫۵ درصد، حبوب ۲۲٫۹ درصد، میوه‌های تازه ۳۵٫۶ درصد، سبزی های تازه ۷۶٫۲ درصد،‌ گوشت قرمز ۱۷٫۸ درصد، گوشت مرغ ۱۱ درصد، قند و شکر ۲۹٫۸ درصد، چای ۳٫۲ درصد و روغن نباتی ۳۰ درصد افزایش قیمت داشته است.

همچنین ببینید

معاملات مسکن قفل شد! افزایش قیمت رونق را پس زد

نایب رئیس اول اتحادیه املاک کشور از قفل شدن معاملات مسکن به دلیل قیمت‌های نامتعارف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *