پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۳ با میانگین ۸۷ درصد!!

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۳ با میانگین ۸۷ درصد!!

ایران بها – تجزیه و تحلیل درآمد ۴۸ هزار میلیاردتومانی حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۳ براساس مصوبه جدید مجلس نشان می‌دهد متوسط افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال آینده حدود ۸۷ درصد خواهد بود.

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال ۹۳ با میانگین ۸۷ درصد!!

افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال 93 با میانگین 87 درصد!!, متوسط افزایش قیمت حامل‌های انرژی در سال 93, گرانی کدام حامل رکورد می‌شکند, حامل‌های انرژی در سال 93 براساس مصوبه جدید مجلس به گزارش خبرنگار مهر، براساس تازه ترین مصوبه مجلس شورای اسلامی، مقرر شد در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها مصوب سال ۱۳۸۸ به دولت اجازه داده شود در سال ۹۳ منابع مالی حاصل از اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع قانون مذکور و منابع یارانه ای آن را با استفاده از انواع روش‌های پرداخت نقدی و غیرنقدی و خدمات بیمه ای بین خانوارهای هدف و نیازمند توزیع و با اولویت بخش تولید به شرح زیر اجرا کند:

الف- درآمد حاصل از اجرای قانون مذکور در سال ۹۳ تا مبلغ ۴۸ هزار میلیارد تومان از محل اصلاح قیمت کالاها و خدمات موضوع مواد ۱ و ۳ همان قانون تعیین می گردد.

ب- منابع مندرج در بند الف و منابع مربوط به یارانه نان و برق و سایر کالاها و خدمات به شرح زیر هزینه می گردد:

۱- مبلغ هزار میلیارد ریال در اجرای ماده ۸ قانون هدفمند کردن یارانه ها با اولویت کمک به بخش تولید، بهبود حمل و نقل عمومی و بهینه سازی مصرف انرژی در واحدهای تولیدی، خدماتی و مسکونی

۲- مبلغ ۴۸ هزار میلیارد ریال به منظور تقویت نظام سلامت

۳- تا مبلغ ۴۲۵ هزار میلیارد ریال به منظور پرداخت نقدی و غیرنقدی موضوع ماده ۷ قانون هدفمند کردن یارانه ها

۴- مبلغ ۲۰ هزار میلیارد ریال به بیمه بیکاری و حمایت از بیکاران متقاضی کار موضوع ماده ۷ قانون هدفمند کردن یارانه ها در مورد پوشش های بیمه ای و حمایت های اجتماعی اختصاص می یابد.

علاوه بر این، در بند (ج) این تبصره مقرر شد جابه جایی تا ۱۰ درصد در موارد فوق مجاز است.

همچنین نمایندگان در بند دیگری از این تبصره مقرر کردند ۱۰۰ درصد منابع حاصل از افزایش قیمت برق به حساب خاصی نزد خزانه داری کل کشور واریز و براساس مفاد ماده ۸ قانون هدفمند کردن یارانه ها به صنعت برق اختصاص یابد.

حال به بررسی و تجزیه و تحلیل این مصوبه می‌پردازیم. در این مصوبه ۴۸ هزار میلیارد تومان درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی پیش بینی شده، این در حالی است که در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها درآمد حاصل از این محل حدود ۲۸ هزار میلیارد تومان بوده است.

برهمین اساس، در اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برای دولت ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش درآمد از محل اصلاح قیمت حامل‌های انرژی به غیر از برق پیش بینی شده، ضمن اینکه براساس مصوبه مجلس تمام درآمد ناشی از افزایش قیمت برق به صنعت برق اختصاص خواهد یافت.

آمار و ارقام رسمی نشان می‌دهد در فاز اول هدفمندی یارانه‌ها سالیانه ۵۰۰۰ میلیارد تومان از محل افزایش قیمت برق درآمد برای دولت کسب شده که اگر این رقم را از رقم ۲۸ هزار میلیارد تومان ( کل درآمد حاصل از اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در فاز اول) کم کنیم، رقم ۲۳ هزار میلیارد تومان حاصل می‌شود.

حال اگر بخواهیم متوسط افزایش قیمت حامل‌های انرژی به غیر از برق در سال ۹۳ را بدست آوریم، باید از درآمد جدید ۲۰ هزار میلیارد تومانی با درآمد ۲۳ هزار میلیارد تومانی فاز اول ( به غیر از برق) نسبت بگیریم. برهمین اساس، متوسط افزایش قیمت حامل‌های انرژی به غیر از برق در سال آینده حدود ۸۷ درصد می‌شود.

البته باید توجه داشت که افزایش ۸۷ درصدی متوسط افزایش قیمت‌ها خواهد بود، یعنی افزایش قیمت بنزین و گازوئیل و سایر حامل‌ها می‌تواند کمتر از بیشتر از ۸۷ درصد باشد ولی مجموع افزایش‌ها قطعا همان ۸۷ درصد خواهد بود. در غیر این صورت، مصوبه مجلس نقض خواهد شد.

 

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *