پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / افزایش قیمت خودرو در این هفته؟ اعلام قیمت محصولات ژاپنی ایران خودرو

افزایش قیمت خودرو در این هفته؟ اعلام قیمت محصولات ژاپنی ایران خودرو

در هفته ای که گذشت صنعت خودرو ایران با حواشی زیادی روبرو بود و نشست خبری وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این حواشی دامن زد. اقتصادنیوز در این گزارش چهار موضوع مهم هفته گذشته از استارت افزایش قیمت خودرو تا معرفی محصولات جدید خودروسازان کشور را مورد بررسی قرار داده و تحلیل کرده است.

پرحاشیه ترین اتفاق این هفته در خودروسازی ایران، اظهارات تند وزیر صنعت،معدن و تجارت در مورد کمپین «خرید خودرو صفر ممنوع» بود که واکنش های بسیاری را به همراه داشت و حتی سبب تذکر گرفتن وزیر کهنه کار کابینه از رییس جمهور شد.

به گزارش اقتصادنیوز یکی دو ماهی می شود که کمپینی با نام “خرید خودرو صفر ممنوع” در شبکه های اجتماعی به راه افتاده و به اعتقاد کارشناسان، این موضوع تا حدی به رکود بازار خودرو کشور دامن زده است.

از همین رو محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت،معدن و تجارت که گویا حسابی از کمپین و کمپینی ها علیه خودروسازی شاکی بود، در نشست خبری اخیر خود، تحریم خرید خودرو داخلی را گناه و کار ضد انقلاب عنوان کرد. به فاصله کوتاهی پس از این اظهارنظر، موجی از انتقادها روانه خیابان سمیه شد تا حاشیه ای جدید دامان نعمت زاده را بگیرد. کار به جایی رسید که حتی رییس جمهور نیز در تذکری به وزیر صنعت، از وی خواست رفتار بهتری با منتقدان داشته باشد. در نهایت نعمت زاده نیز که ظاهرا فکرش را هم نمی کرده با این همه انتقاد مواجه شود، با عقب نشینی از مواضع قبلی خود، تایکد کرد که مشتریان ولی نعمت اند.

استارت افزایش قیمت خودرو
در روزهایی که بازار خودرو در رکود به سر می برد و مشتریان موضعی سخت در برابر خودروسازان کشور گرفته اند، سایپایی ها اعلام کردند می خواهند ۱۰ تا ۱۲ درصد به قیمت محصولات خود اضافه کنند.

این در حالی است که شورای رقابت به عنوان مرجع قیمت گذاری خودرو، با توجه به پایان دوره شش ساله خود، در حال حاضر فعالیت هایش معلق بوده و طبعا امکان تشکیل جلسه برای تصمیم گیری در مورد قیمت خودروهای داخلی را ندارد.

با این حال ظاهرا عزم خودروسازان داخلی (هم ایران خودرو و هم ساپپا) برای افزایش قیمت محصولات خود جزم است و معلق بودن شورای رقابت نیز نمی تواند جلوی آنها را بگیرد.

گفته شده که طی هفته جاری حداقل شش و حداکثر ۱۲ درصد به قیمت خودروهای داخلی اضافه خواهد شد و باید دید واکنش بازار خودرو به این اتفاق احتمالی چه خواهد بود.

اعلام گزارش کیفی جدید خودروها
به گزارش اقتصادنیوز، در آخرین روز هفته اما جدیدترین گزارش کیفی خودروهای داخلی منتشر شد، گزارشی که نشان می دهد بهترین خودرو تولید داخل، مزدا۳ است و کم کیفیت ترین نیز ام وی ام چینی.

بر اساس این گزارش، ۳۱ خودرو تولید یا مونتاژ داخل در مرداد ماه، تحت بررسی کیفی قرار گرفته و بر اساس میزان نمرات منفی کسب شده، رده های جدول کیفی را پر کرده اند. بر این اساس، مزدا۳ و سوزوکی گرندویتارا و سراتو، به ترتیب سه خودرو برتر تولید (مونتاژ داخل) لقب گرفته و پرایدها به همراه ام وی ام مدل ۱۱۰، به عنوان چهار خودرو کم کیفیت داخلی شناخته شده اند.

از نکات قابل توجه این گزارش می توان به کیفیت بهتر خودرو چینی جک در مقایسه با پارس و پژو ۴۰۵ و ام وی ام اشاره کرد. از سوی دیگر دنا نیز با وجود آنکه بالاتر از خودروهای چینی قرار گرفته، اما در مقایسه با رانا و تندر و پژو ۲۰۶، دارای سطح کیفی کمتری است.

همچنین شش خودرو شامل لیفان X60، ام وی ام ۱۱۰، پژو۲۰۶،رانا، پراید ۱۳۱ و پارس تندر، در مقایسه با گزارش قبلی با افت کیفیت و افزایش نمرات منفی مواجه شده اند.

بنابر اعلام شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران (تهیه کننده گزارش های کیفی خودرو) قرار است از نیمه دوم امسال، سبکی جدید در ارزیابی کیفی خودروهای داخلی به کار گرفته شود، سبکی که سختگیرانه تر بوده و به واقعیت نزدیک تر است.

اعلام قیمت محصولات ژاپنی ایران خودرو
اما ایران خودرویی ها اواخر هفته به وعده خود مبنی بر اعلام قیمت و زمان عرضه محصولات آینده خود، نصف و نیمه عمل کردند. آبی های جاده مخصوص که ظاهرا از رکود بازار (ناشی از خوش بینی مشتریان به آینده بازار خودرو کشور) ضربه خورده اند، قرار بود قیمت و زمان عرضه تمام محصولات آینده خود را منتشر کنند اما تنها به خودروهای ژاپنی شان بسنده و از سوزوکی های آینده خود پرده برداشتند.

به گزارش اقتصادنیوز، بر این اساس، در لیست اعلامی از سوی ایران خودرو تنها به چهار مدل از سوزوکی ژاپن اشاره شده که در این بین، خودروهای سوئیفت و دیزایر در اردیبهشت ماه سال آینده و با قیمت برابر با ۸۰ میلیون تومان عرضه خواهند شد. همچنین ایران خودرو قرار است در شهریور ۹۶ دو محصول دیگر از سوزوکی را در بازار کشور عرضه کند که یکی کیزاشی نام دارد و قیمتش ۱۲۸ میلیون تومان است و دیگری نیز با نام اس ایکس ۴ و با قیمتی معادل ۱۰۶ میلیون تومان عرضه خواهد شد. ظاهرا قرار است به تدریج قیمت و زمان عرضه سایر محصولات آینده ایران خودرو شامل فولکس واگن و اشکودا و رنو و پژو نیز اعلام شود.

 

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *