پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / افزایش نرخ سود اوراق مشارکت تا ۲۷ درصد ؟

افزایش نرخ سود اوراق مشارکت تا ۲۷ درصد ؟

اعضای کمیسیون اقتصادی به نقل از رییس‌کل بانک مرکزی اعلام کردند که این بانک پیشنهاد افزایش نرخ سود اوراق مشارکت تا سقف ۲۷ درصد را به شورای پول و اعتبار پیشنهاد خواهد کرد و برنامه‌ای برای تغییر نرخ سود بانکی تا پایان سال ندارد.

افزایش نرخ سود اوراق مشارکت تا ۲۷ درصد ؟

نرخ سود اوراق مشارکت 27 درصد می شود؟, افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار شورای پول و اعتبار - ایران بها, احتمال افزایش نرخ سود بانکی - ایران بها, افزایش نرخ سود بانکی یا مثبت بودن نتیجه مذاکراتبه گزارش خبرگزاری‌ها، رییس‌کل بانک مرکزی در جلسه دیروز کمیسیون اقتصادی با تاکید بر اینکه تغییر نرخ سود بانکی تا پایان سال در دستور کار بانک مرکزی نیست، گفت: بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار پیشنهاد داده فقط نرخ اوراق مشارکت تغییر پیدا کند.

ابراهیم نکو، نماینده رباط کریم در مجلس در این باره به خبرگزاری «تسنیم» گفت: «رییس‌کل بانک مرکزی در این جلسه با تاکید بر اینکه با توجه به تورم ۴۰ درصدی یک تاجر حاضر نیست نرخ سود ۲ الی ۳ درصدی را از بانک دریافت کند، گفت: فعالان اقتصادی انتظار دارند متناسب با تورم یا بیش از تورم نرخ سود دریافت کنند.»
ایران بها – این عضو کمیسیون اقتصادی اضافه کرد: رییس‌کل بانک مرکزی به دستور جلسه شورای پول و اعتبار اشاره کرده و گفته است: پیشنهاد بانک مرکزی به‌رغم تورم و شرایط موجود این است که هم‌اکنون کاهش نرخ سود یا تغییر نرخ سود به صلاح کشور نیست در شورا نیز این بحث را مطرح کردیم که به‌جای تغییر نرخ سود بانکی، نرخ اوراق مشارکت را افزایش دهیم؛ چراکه هم‌اکنون این نرخ هیچ جذابیت برای مردم ندارد؛ سید ناصر موسوی نیز در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس این روایت از جلسه نمایندگان با رییس‌کل بانک مرکزی را تایید کرد.
بر اساس اظهارات اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، بانک مرکزی در جلسه شورای پول و اعتبار قصد دارد پیشنهاد افزایش نرخ سود اوراق مشارکت را تا سقف ۲۷ درصد مطرح کند. عبدالکریم رجبی، عضو کمیسیون اقتصادی در این باره به نقل از رییس‌کل بانک مرکزی گفت: یکی از روش‌های تامین مالی دولت در ماه‌های باقیمانده سال انتشار اوراق مشارکت است با توجه به آنکه در دوره‌های قبلی به‌دلیل پایین بودن نرخ سود، انتشار این اوراق با استقبال روبه‌رو نشده بانک مرکزی قصد دارد با افزایش نرخ آن زمینه برای بالا بردن ميزان فروش اوراق فراهم کند.
در صورت تصویب این پیشنهاد در شورای پول و اعتبار ماده ۵ بسته پولی مصوب دی ماه ۹۰ تغییر خواهد کرد.در این ماده حداکثر نرخ سود علی‌الحساب اوراق ۲۰ درصد در نظر گرفته شده بود.
پیش‌بینی نرخ تورم در پایان سال نیز از دیگر جزئیات گزارش رییس‌کل بانک مرکزی به نمایندگان عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بوده است.
ابراهیم نکو در این رابطه گفت: «رییس‌کل بانک مرکزی با اشاره به طبق برنامه نرخ تورم در پایان سال به ۳۶ درصد می‌رسد تصریح کرده که البته این نرخ می‌توانست کمتر از این هم باشد؛ ولی باید سیاست‌های انقباضی را اجرا می‌کردیم که این سیاست‌ها موجب تشدید رکود در اقتصاد می‌شد.»
این عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: همچنین رییس‌کل بانک مرکزی دیگر برنامه مهم در بانک مرکزی را تعیین تکلیف برداشت‌های شبانه از حساب‌ بانک‌ها دانست و گفت: بعد از بررسی‌های شبانه‌روزی به این نتیجه رسیدیم که واقعا نمی‌توان این مساله را حل کرد. الان دچار استیصال شده‌ایم که این رقم و عدد را چکار کنیم؛ ولی هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.