پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / افزایش نرخ سود بانکی بی‌سر و صدا, صورت گرفت؟

افزایش نرخ سود بانکی بی‌سر و صدا, صورت گرفت؟

بحث سود بانکی به یکی از چالش برانگیزترین مشکلات تیم اقتصادی دولت و بخصوص بانک مرکزی تبدیل شده است.

ایران بها – به اعتقاد کارشناسان پایین بودن نرخ سود بانکی نسبت به تورم باعث فرار سرمایه‌ها از سیستم بانکی شده است. ولی‌الله سیف در اولین روز ریاستش بر بانک مرکزی اعلام کرد که نرخ سود بانکی را بر پایه تورم افزایش خواهد داد. اما رئیس کل بانک مرکزی چند روز پس از آن اعلام کرد که نرخ سود بانکی فعلا تغییر نمی‌کند، برخی بانک‌ها و موسسات اعتباری به‌طور فراقانونی برای جذب سپرده‌های مردمی اقدام به پرداخت سودی بیشتر از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار می‌کنند.

افزایش نرخ سود بانکی بی‌سر و صدا صورت گرفت؟

در واقع در دوسال گذشته افزایش نرخ تورم و پرداخت سودی کمتر از این نرخ به سپرده‌های بانکی موجب شد که مردم تمایلی به سپرده‌گذاری در این بازارها نداشته باشند و سرمایه‌های خود را به سمت بازار‌های ارز و طلا هدایت کنند.

ایران بها - افزایش نرخ سود بانکی بی‌سر و صدا صورت گرفت؟, سپرده‌گذاری در بازارها, سود بانکی, سود سپرده ها, نرخ سود سپرده ها, نرخ سود بانکی, نرخ سود بانکی از نظر رئیس کل احتمالی بانک مرکزی, تعیین دستوری نرخ سود بانکی, تعیین نرخ سود بانکی, نرخ سود بانکی در سال 92, نرخ سود بانکی 92, نرخ سود بانکی بانک پارسیان, نرخ سود بانکی جدید, بررسی نرخ سود بانکی, نرخ واقعی سود, نرخ سود بانکی بانک مرکزی, سود بانکی بانک مرکزی, نرخ واقعی سود بانک مرکزیاین امر موجب شد تا بانک‌ها و موسسات اعتباری برخلاف قوانین حاکم بر نظام بانکی عمل کرده و اقدام به پرداخت سودی بیش از نرخ مصوب شورای پول و اعتبار کنند البته پیش از این بارها ابراهیم درویشی معاون سابق نظارتی بانک مرکزی این اقدام بانک‌ها و موسسات اعتباری را برخلاف قانون اعلام کرده و به مردم هشدار داده بود که در موسساتی که بیش از سود متعارف بانک‌ها سود پرداخت می‌کنند، سرمایه‌گذاری نکنند.

اکنون نرخ تورم به یک قدمی ۴۰ درصد رسیده دولت اعلام کرده که نرخ سود بانکی فعلا تغییر نمی‌کند و این در حالی است که بنا به قانون برنامه پنجم توسعه بانک مرکزی مکلف است هرساله نرخ سود بانکی را به‌گونه‌ای تعیین کند که از میزان تورم کمتر نباشد. بر این اساس آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار در این باره مربوط به دی ماه ۹۰ است که با توجه به تورم ۲۰٫۶ در صدی، سودی معادل ۲۰ درصد برای سپرده‌های بلند مدت تعیین شد.

البته نظرات متفاوتی درباره چگونگی تعیین نرخ سود وجود دارد به‌گونه‌ای که برخی کارشناسان بر این باورند که افزایش نرخ سود سپرده‌ها افزایش هزینه تسهیلات را در پی دارد که مشکلاتی را برای بخش تولید ایجاد می‌کند اما در مقابل برخی بر این باورند که دولت باید اقدام به افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی کند. به‌گزارش ایسنا، در این زمینه علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی، با تاکید بر اینکه تعیین میزان سود بانکی دستوری نخواهد بود، اعلام کرده که بانک‌های ما در ظاهر سود بسیار بالایی می‌دهند و در بسیاری از کشورهای جهان سود بالای ۲۰درصد مشاهده نمی‌شود اما فرض کنید اگر فردی یک میلیون تومان در یک بانک پس انداز کند و پس از یک سال با سود ۲۰ درصدی آنها را تحویل بگیرد، حدود ۲۰۰ هزار تومان بر اندوخته‌اش افزوده شده اما با توجه به میانگین آمارهای تورمی تورم ما در طول سال گذشته قطعا بیش از ۳۰ درصد بوده و این به این معناست که اگر آن فرد سرمایه خود را در بانک نگه دارد ۲۰۰ هزار تومان سود کرده و ۳۰۰ هزار تومان از قدرت خرید خود را از دست داده است.

به‌گفته وزیر امور اقتصاد و دارایی، بسیاری از کسانی که وارد پس انداز در بانک می‌شوند از سرمایه‌های کوچکی برخوردارند که به دلیل نداشتن توان لازم برای ورود به کارهای تولیدی به بانک روی آورده‌اند به همین دلیل باید کاری کرد که آنها نسبت به این امر ترغیب شوند و سرمایه‌های خود را به بازارهای کاذب نفرستند.

در این باره ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی نیز با تاکید بر اینکه فعلا نرخ سود تغییر نخواهد کرد، گفت: «برنامه این است که تورم کاهش یابد. یعنی اول به سمت کاهش تورم حرکت کنیم و پیش‌زمینه‌ای را ایجاد کنیم که در یک اقتصاد تعادلی نرخ سود با نرخ تورم تعادل داشته باشد.»

اما وی درباره فعالیت موسسات قرض‌الحسنه و ساماندهی آنها اعلام کرده که اصولا همه فعالیت‌های این موسسات باید براساس نظارت بانک مرکزی انجام شود و این مسئله‌ای است که بانک مرکزی به سمت آن پیش می‌رود.

در حالی شاهد عدم نظارت بانک مرکزی بر فعالیت برخی از بانک‌های خصوصی و موسسات اعتباری هستیم که بسیاری از این موسسات با تبلیغاتی مبنی بر پرداخت سودی بیشتر در رقابت با یکدیگر سعی در جذب سپرده‌های مردم دارند.

**انتقاد از نرخ سود بانکی

این امر در حالی در سیستم بانکی رخ داده که پیش‌تر غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی، با انتقاد از میزان نرخ سود بانکی گفته بود که شورای فقهی بانک بیانیه‌ای منتشر کرده که بر اساس آن نرخ سود بانکی نباید توسط دولت تعیین شود بلکه بازار باید نرخ سود را تعیین کند.

او با اشاره به اینکه مردم پولشان را در بانک می‌گذارند تا سود کنند تصریح کرد: در مورد سپرده‌های سرمایه‌گذاری اینکه پولی معادل قدرت خرید فرد را به وی بازگردانیم منطقی و قانع‌کننده نیست بلکه باید سود واقعی باشد تا امکان جذب منابع مردم توسط بانک‌ها فراهم شود.

اگرچه برخی مسئولان بانکی مصوبه شورای فقهی را مبنای عمل نمی‌دانند اما با توجه به نوسانات جدید ایجاد شده در بازارهای ارز و طلا به‌نظر می‌رسد بانک مرکزی باید هرچه سریع‌تر درباره نرخ سود بانکی تصمیم‌گیری کند و اگر برنامه‌ای برای تغییر نرخ سود ندارد نظارت خود را بر بانک‌ها و موسساتی که به‌طور غیرقانونی سودی بیشتر از نرخ مصوب پرداخت می‌کنند، افزایش دهد.

منبع: تهران امروز

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *