خانه / خبر / اگر بانک‌ها ورشکست شوند، بدهی‌ها و سپرده‌های مردم چه می‌شود؟

اگر بانک‌ها ورشکست شوند، بدهی‌ها و سپرده‌های مردم چه می‌شود؟

ایران بها – در حالی که سخنان برخی مقامات دولتی درباره ورشکستگی بانک‌ها در روزهای اخیر بیشتر شده، شرق به این پرسش پاسخ داده که آیا این اظهارات واقعی هستند یا خیر. سخنان رئیس‌جمهور در مورد نهم دی، نطق علی مطهری در مجلس و کارت زرد به فرجی دانا، مبارزه با فساد و طرح مجلس برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی، دیگر مطالب مهم روزنامه‌های امروز است.

ایران بها - اگر بانک‌ها ورشکست شوند، بدهی‌ها و سپرده‌های مردم چه می‌شود؟در حالی که سخنان برخی مقامات دولتی درباره ورشکستگی بانک‌ها در روزهای اخیر بیشتر شده، شرق به این پرسش پاسخ داده که آیا این اظهارات واقعی هستند یا خیر. سخنان رئیس‌جمهور در مورد نهم دی، نطق علی مطهری در مجلس و کارت زرد به فرجی دانا، مبارزه با فساد و طرح مجلس برای غنی‌سازی ۶۰ درصدی، دیگر مطالب مهم روزنامه‌های امروز است.

اگر بانک‌ها ورشکست شوند، بدهی‌ها و سپرده‌های مردم چه می‌شود؟

شرق در مطلبی به قلم احمد حاتمی‌یزد مدیر عامل پیشین بانک صادرات در مورد ورشکستگی بانک مسکن نوشته: در نگاه نخست، به نظر می‌رسد بانک مسکن ورشکسته شده ‌باشد اما این تصور دقیق نیست، زیرا وقتی بانکی ورشکسته می‌شود به این معناست که قادر به پرداخت بدهی‌هایش به سپرده‌گذاران و بانک ‌مرکزی نیست. در مورد بانک مسکن وضعیت فرق می‌کند زیرا در حال حاضر بانک مسکن می‌تواند به تعهدات مشتریان خود پاسخ دهد و در مقابل آن‌ها، نیز هر وقت که بخواهند می‌توانند سپرده‌های خود را از بانک خارج کنند، بی‌آنکه مشکلی برای بانک ایجاد شود.

مشکل اصلی بانک مسکن در حال حاضر بدهی هنگفتی است که به بانک‌مرکزی دارد. در صورتی که موضوع ورشکستگی این بانک مطرح باشد این قضیه به بانک‌مرکزی مربوط می‌شود و آن ‌گونه هم که پیداست بانک مرکزی نمی‌خواهد منابع خود را از بانک مسکن، پس بگیرد از این ‌رو به نظر نمی‌رسد بانک مسکن ورشکسته باشد زیرا منابع وام‌هایی که بانک مسکن به پروژه مسکن مهر اختصاص داده از منابع بانک مرکزی تأمین و در واقع استقراض شده است. البته مسئولان بانک هم در جریان امور بوده‌اند. این روند که خلاف استانداردهای بانکی است در یک دولت قانون‌گریز و با هدف تأمین مالی پروژه «مسکن‌ مهر» انجام شده است در واقع بانک‌مرکزی تأمین‌کننده اصلی منابع موردنیاز بانک ‌مسکن بوده و از این‌رو تخلف را بانک‌مرکزی مرتکب شده است.

این نهاد مسئول که ناظر بانک‌هاست، با اعطای تسهیلات به میزان ۴۲هزارمیلیارد تومان، حجم عظیمی از نقدینگی را ایجاد کرده و باعث بروز تورم در کشور شده است. این منابع از بانک ‌مرکزی به بانک مسکن و از بانک مسکن به پیمانکاران پروژه مسکن مهر اعطا شده که در ‌‌نهایت پیمانکاران نیز وجوه دریافتی را صرف مصالح و مزد کارگران خود کرده‌اند. با تمامی این‌ها دولت قصد ندارد پروژه‌های «مسکن مهر» را تعطیل کند زیرا ۵/۱میلیون واحد نیمه‌کاره وجود دارد که باید تکمیل شود، اما نکته مهم این است که بانک مسکن با استقراض از بانک‌مرکزی و تزریق پول پرقدرت به اقتصاد، استانداردهای بانکی را رد کرده و همین موضوع وضعیت بانک مسکن را با مشکلی جدی مواجه کرده است.

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.