پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / مسکن / بازار اجاره‌بها آرام گرفت/ کرایه خانه در مناطق مختلف تهران

بازار اجاره‌بها آرام گرفت/ کرایه خانه در مناطق مختلف تهران

درحالی قیمت مسکن در سال جدید نیز مانند سال گذشته تغییر چندانی نکرد که بازار اجاره‌بها بی توجه به مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده نرخ اجاره‌بها مسیر خلاف قیمت مسکن را در ماه‌های ابتدایی امسال سپری کرد، هر چند در ۲۰ روز گذشته اندکی آرام گرفت.

تیرماه از نیمه گذشته و تنور بازار نقل و انتقالات مسکن همچنان در اولین ماه تابستان داغ است. قیمت مسکن به‌عنوان مهم‌ترین عامل تعیین‌کننده نرخ اجاره‌بها حدود یکسالی است که تغییر چندانی نداشته و این بخش در یک روکود غیرتورمی به سر می‌برد.

بازار اجاره‌ مسکن از اواخر اردیبهشت‌ماه سال‌جاری با تعطیلی تدریجی مدارس رونق گرفت. این بازار در همان روزها به هیچ وجه تحت تاثیر نرخ تقریبا ثابت مانده مسکن قرار نگرفت و در مقایسه با این بخش در مسیر عکس حرکت کرد.

نتیجه این شد که قیمت‌ها در مقایسه با فروردین‌ماه ۹۳ حدود ۵ درصدی افزایش یافت. این رویه با آغاز خردادماه نیز ادامه داشت، به طوریکه برخی مالکان نرخ‌های اجاره‌بها را تا دو برابر نسبت به قیمت‌های سال گذشته، افزایش دادند.

البته در این میان هستند مالکانی که بر خلاف سال‌های گذسته، در سال جاری تمایل بسیار بیشتری برای دریافت رهن به جای اجاره دارند، چراکه برخی بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری سودهای نسبتا بالایی را به سپرده‌گذاران خود پرداخت می‌کنند.

مالکانی که شماری از آنها رقم رهن واحد مسکونی را در مقایسه با سال گذشته ۵۰ درصدی افزایش داده‌اند. هرچند رویه افزایش قیمت بی‌دلیل اجاره‌بها در بیست روز سپری شده از تابستان به واسطه کاهش تقاضا تقریبا متوقف شده، اما این مسئله حکایت از آن دارد که وزارت راه و شهرسازی نتوانسته یا نخواسته برنامه‌ای را برای این بازار اجرایی کند.

وزارتخانه‌ای که وزیر آن حدود حدود یازده ماه پیش یکی از برنامه‌های خود را تطویل مدت اجاره واحدهای مسکونی در جهت حمایت از حقوق مستاجران اعلام کرد، برنامه‌ای که البته در آستانه یکساله شدن حضور آخوندی در ساختمان دادمان خبری از آن نیست.

در حال حاضر رهن یک واحد آپارتمان ۴۵ متری واقع در خیابان کارون خیابان طوس ۱۰ میلیون تومان با اجاره ماهانه ۴۵۰ هزار تومان است. این در حالی است که رهن واحدی با همین متراژ واقع در خیابان دبستان با تمام امکانات ۲۵ میلیون تومان با اجاره ماهانه یک میلیون تومان است.

رهن واحد نوساز ۵۲ متری واقع در نارمک با تمام امکانات ۵۲ میلیون تومان و در خیابان فردوس میزان رهن یک واحد آپارتمان ۵۴ متری ۴۷ میلیون تومان است.

همچنین رهن یک واحد آپارتمان با مساحت ۶۰ متر واقع در رسالت، خیابان کرمان ۴۱ میلیون تومان تعیین شده و رهن کامل آپارتمانی با همین متراژ واقع در سردار جنگل ۴۰ میلیون تومان است.

رهن یک واحد ۶۵ متری نوساز واقع در خواجه عبدالله ۲۵ میلیون تومان با اجاره ماهانه یک میلیون تومان است.

                    

قیمت‌های پیشنهادی رهن و اجاره واحدهای مسکونی در تهران

محله

متراژ (متر مربع)

رهن (میلیون‌تومان)

اجاره (‌تومان)

پیروزی

۵۲

۱۵

یک میلیون

تهران‌نو

۵۵

۱۰

۹۰۰هزار

پونک

۶۰

۱۵

یک میلیون

رسالت

۶۴

۴۰

۴۰۰ هزار

پاسداران

۷۰

۲۰

 یک مییون و ۵۰۰ هزار

نواب

۷۵

۲۰

۲۰۰ هزار

اشرفی اصفهانی

۷۱

۵۰

قصرالدشت

۸۰

۱۵

۹۵۰ هزار

جردن

۸۵

۲۰

 دو میلیون و ۶۰۰ هزار

سهروردی شمالی

۸۶

۱۱۰

یوسف‌آباد

۹۰

۶۰

یک میلیون

مرزداران

۹۵

۳۰

دو میلیون

زعفرانیه

۱۰۰

۵۰

 سه میلیون و ۲۰۰هزار

توانیر

۱۱۰

۸۰

۷۰۰ هزار

دوراهی قلهک

۱۰۸

۴۰

 دو ‌میلیون و ۵۰۰ هزار

ظفر

۱۲۲

۱۱۵

قیطریه

۱۳۰

۶۰

دو میلیون

هروی

۱۳۰

۹۰

۶۰۰ هزار

همچنین ببینید

معاملات مسکن قفل شد! افزایش قیمت رونق را پس زد

نایب رئیس اول اتحادیه املاک کشور از قفل شدن معاملات مسکن به دلیل قیمت‌های نامتعارف …

یک دیدگاه

  1. بازتاب ها: آیا اجاره‌بها مسکن در زمستان ارزان می‌شود؟ - ایران بها

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.