خانه / آمار / بازار سهام گرفتار نوسان‌گیران, روند کاهشی بورس تهران

بازار سهام گرفتار نوسان‌گیران, روند کاهشی بورس تهران

ایران بها – بازار سهام گرفتار نوسان‌گيران, روند كاهشي بورس تهران – روند كاهشي بورس تهران در آخرين روز از اولين هفته خرداد‌ماه در شرايطي ادامه يافت كه شاخص كل بازار بعد از ۷۰۰ واحد كاهش در ۴ روز كاري، به مرز ۷۶ هزار واحد نزديك شد.

روز گذشته شاخص كل اين بازار با ۱۴۴ واحد افت به ۷۶ هزار و ۶۸ واحد رسيد تا به اين ترتيب موجب شد زيان بازار از ابتداي هفته تا كنون به ۹/۰ درصد برسد. با اين ميزان كاهش، بورس تهران از ابتداي سال با زيان ۷/۳ درصدي مواجه شده است.  روز گذشته در بورس تهران ۶۳۵ ميليون و ۳۸۱ هزار سهم به ارزش ۲ هزار و ۳۵ ميليارد ريال در ۹۶ هزار و ۸۴۸ دفعه مبادلاتي معامله شد كه به ترتيب حكايت از رشد ۶۱/۴ درصدي، افت ۲۸ درصدي و رشد ۷۶/۲۲ درصدي دارد. روز گذشته تاثير معاملات منفي شبندر و اخابر به كاهش شاخص كل بازار منجر شد، با اين حال نمادهاي همراه و ولساپا به اندازه‌اي مثبت نبودند تا روند نزولي شاخص را متوقف كنند.
به اعتقاد برخي كارشناسان، پيش‌بيني روند آتي بازار دشوار است و دلايل اين ابهام در پيش‌بيني‌ها به حضور بورس بازان و نوسان‌گيران، يعني سرمايه‌گذاراني كه ديد كوتاه‌مدت دارند، مرتبط است. اين گروه اعتقاد دارند اين دسته از سرمايه‌گذاران در جهت كسب بازدهي در بازار پرنوسان اين روزها گاهي ديد يك روزه داشته و اين رفتار هيجاني پيش‌بيني روند بازار را با مشكل مواجه كرده است.   در اين ميان محمد كفاش، كارشناس بازار سرمايه، روند كلي موجود بر وضعيت بازار را مبهم دانست و گفت: بازار سرمايه همچنان با وجود حمايت‌هاي صندوق توسعه بازار داراي روندي مبهم و نوساني است.  اين كارگزار بورس تصريح كرد: مهم‌ترين مساله در مقطع كنوني بي‌اعتماد شدن سهامداران نسبت به روند بازار سرمايه است؛ به همين دليل وضعيت بازار با روند نوساني شاخص طي چند وقت اخير غير‌قابل پيش‌بيني شده است.  وي عنوان كرد: روند بازار بسته به دو مقوله است؛ مقوله اول تحليلگري علمي و حرفه‌اي بر وضعيت شركت‌ها و مقوله دوم روند مذاكرات است. اين كارشناس بازار سرمايه عنوان‌كرد: اين روزها سرمايه‌هايي وارد بورس مي‌شوند كه پشتوانه علمي و حرفه‌اي ندارند و اين پيش‌بيني روند آتي بازار را دشوار مي‌كند. وي به رفتار شتاب‌زده و دنباله‌روي برخي از سرمايه‌گذاران اشاره كرد و گفت: بسياري از سرمايه‌گذاران به شايعات و اخبار موجود در بازار توجه و بر اين اساس سرمايه‌گذاري مي‌كنند. وي گفت: متاسفانه سرمايه‌گذاران به بسياري از سهم‌هايي كه P/E پاييني دارند و همچنين از مجمع قوي برخوردار بوده و تقسيم سود قابل قبولي داشته‌اند، توجهي ندارند و اين سهم‌ها با اقبال خوبي مواجه نبوده‌اند.
كفاش به صنعت خودرو اشاره كرد و گفت: صنعت خودرو در آينده چشم‌انداز روشني خواهد داشت اما دلايل اقبال اين صنعت با وجود تحريم‌ها مبهم است، ولي بسياري از سرمايه‌گذاران به اين صنعت بدون هيچ تحليل علمي اقبال نشان مي‌دهند. وي افزود: صنعت خودرو در سال‌هاي اخير زيان انباشته داشته و حدود ۲ سال زمان مي‌برد كه زيان انباشته آنها پوشش داده شود. به اين ترتيب وضعيت اين صنعت به دليل خوش‌بيني نسبت به تحولات آينده بهبود يافته و با اقبال سهامداران مواجه شده است. وي عنوان كرد: جاي تعجب است كه اين روزها بازار سرمايه به سهم‌هايي كه مبهم است اقبال نشان مي‌دهد به همين دليل هم روند اين صنعت در روزهاي اخير مثبت است.  وي وضعيت صنايع بورسي را مبهم دانست و گفت: اخبار پيرامون نرخ خوراك پتروشيمي‌ها، نرخ بهره مالكانه سنگ‌آهن و خبر جديد مبني بر عوارض صادراتي از برخي كالا‌ها وضعيت صنايع را با ابهام مواجه ساخته است.   كفاش اين ابهام را در مورد صنعت سيمان هم بررسي كرد و گفت: سيماني‌ها در ماه گذشته چندين جلسه داشتند و هر بار اخبار زيادي راجع به افزايش قيمت سيمان و سپس تكذيب اين اخبار از اين جلسه‌ها به بيرون منتشر شد.اين كارشناس ادامه داد: البته سيماني‌ها از لحاظ بنيادي پتانسيل بالايي دارند و در صورت رونق اقتصاد كشور و اختصاص بودجه به بخش عمراني وضعيت بسيار خوبي را خواهند داشت. وي به مشاركت كم حقوقي‌ها اشاره كرد و گفت: با اينكه مشاركت اين دسته از فعالان افزايش يافته، ولي هنوز به اندازه سال‌هاي قبل نشده است؛ زيرا آنها هنوز اطمينان كامل ندارند تا سرمايه‌هايشان را وارد بورس كنند. كفاش افزود: اين گروه از سرمايه‌گذاران به دلايلي چون عدم ثبات وضعيت بازار، وجود ابهامات متعدد در اقتصاد كشور و وضعيت شركت‌ها، رويه سازمان بورس در توقف و بازگشايي نماد شركت‌ها، عدم شفافيت به دلايل پيدا و پنهان، اعتماد خود به سرمايه‌گذاري در بورس را از دست داده و كمتر از گذشته حاضر به حضور در بازار پرابهام و پر از نوسان اين روزها شده‌اند. وي وضعيت دارويي‌ها را از لحاظ عملكرد در بورس مثبت ارزيابي كرد و گفت: گزارش‌هايي كه دارويي‌ها تحويل مي‌دهند گزارش‌هاي مثبتي هستند و در صورت رفع تحريم‌ها و مثبت بودن نتايج هسته‌اي رونق بسيار خوبي در اين صنعت مشاهده خواهيم كرد؛ اما به دليل اينكه اين صنعت، صنعت كوچكي است و نقد‌شوندگي در آن كمتر است اقبال سرمايه‌گذاران به اين صنعت پرپتانسيل كمتر شده است.  به عقيده اين كارشناس بازار سرمايه، صنايع پتروشيمي با توجه به طرح‌هاي توسعه و افزايش سرمايه و همچنين پي بر اي پايين مي‌توانند طي سال جاري بازدهي مطلوبي را نصيب سهامداران كند. وي افزود: به اعتقاد بنده روند كلي بازار همچنان غير‌قابل پيش‌بيني است و اگرچه مذاكرات بر روند بازار سرمايه تاثيرگذار هستند، اما ركن اصلي در تعيين خط مشي بازار شفاف‌سازي است كه بسته به اين شفاف‌سازي روند بازار سرمايه نيز مشخص مي‌شود.  كفاش در پايان به افراد علاقه مند به سرمايه‌گذاري در بورس اشاره كرد و گفت: براي ورود به بازار سرمايه بايد ديد بلندمدتي داشت و سرمايه‌گذاران بايد از رفتار‌هاي هيجاني و شتاب زده اجتناب كنند؛ چرا كه نوسان ذات بورس است.
وي به افرادي كه تخصصي در زمينه سرمايه‌گذاري در بورس ندارند، توصيه كرد: از طريق صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري سرمايه‌هاي خود را وارد بورس كنند. وي گفت: بسياري از سرمايه‌گذاران بورس را نمي‌شناسند و از ظرفيت‌هاي عمده آن بي‌اطلاع‌اند، پس نبايد انتظار داشته باشند بدون تحليل علمي و حرفه‌اي در بورس به سود دست يابند

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.