پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / ارز / بازار طلا و دلار بدون خریدار, سقوط قیمت ها ادامه دارد ؟

بازار طلا و دلار بدون خریدار, سقوط قیمت ها ادامه دارد ؟

بازار ارز و سکه در روزهای اخیر با حداقل تقاضا روبه‌رو است و توام با خوش‌بینی به برخی تحولات منطقه در انتظار مشتری های پروپا قرص نشسته است. روز گذشته نیز بازار ارز و سکه افت بیشتری در قیمت‌ها را تجربه کرد. این کاهش به ویژه در قیمت سکه  نمود بیشتری داشت. بهای سکه در بازار داخلی  در حالی با افت ۱۵ هزارتومانی خود به یک میلیون و ۱۵ هزارتومان  رسید که بهای طلا در بازارهای جهانی روی نرخ ۱۳۲۸ دلار بسته مانده بود. روزگذشته نرخ دلار نیز تا بعداز ظهر  کم نوسان بود،  اما تا غروب به سطوح پایین‌تری هم رسید.

سکه زیر یک میلیون تومان, قیمت ها در سراشسبی

ایران بها - بازار طلا و دلار بدون خريدار, سقوط قیمت ها ادامه دارد ؟, حباب سکه امروز, حباب سکه ترکید, حباب سکه طلا, حباب سکه محاسبه, حباب سکه و طلا, حباب سکه چقدر است, حباب سکه چیست, حباب فعلی سکه, طلا بخريم يا بفروشيم, طلا بخريم يا دلار, طلا بخريم يا نخريم, طلا بخريم يا نه؟, طلا بخریم یا بفروشیم, طلا بخریم یا نخریم, طلا بخریم یا نخریم ؟ پیش بینی روند کاهشی قیمت طلا – ایران بها, طلا بخریم یا نه, منبع : سایت طلا, پیش بینی قیمت طلا در آینده, پیش بینی قیمت طلا در ایران, پیش بینی قیمت طلا در این هفته, پیش بینی قیمت طلا در بازار ایران, پیش بینی قیمت طلا در سال 92, پیش بینی قیمت طلا در شهریور 92, پیش بینی قیمت طلا در هفته آینده, پیش بینی قیمت طلا کیتکو, پیش بینی قیمت طلای جهانی, کاهش قیمت سکه در بازار حباب سکه را به صفر رساند – ایران بها, جدول قیمت ارز در روز دوشنبه, جدول قیمت سکه, جدول قیمت سکه بهار آزادی, جدول قیمت سکه در 30 سال گذشته, جدول قیمت سکه در روز دوشنبه, جدول قیمت سکه در سال 92, جدول قیمت سکه در سالهای اخیر, جدول قیمت سکه در سالهای مختلف, جدول قیمت سکه در سالهای گذشته, جدول قیمت سکه در سی سال گذشته, جدول قیمت سکه های پارسیان, جدول قیمت سکه و ارز, جدول قیمت سکه و ارز در دوشنبه, جدول قیمت سکه وطلاشتاب کاهش قیمت سکه در بازار داخلی بیشتر شد به طوری که دیروز تا بعد از ظهر بهای هر سکه طرح جدید بر تابلوها ۱۵ هزار تومان دیگر افت کرد. در بازار ارز هم بهای دلار ثبات بیشتری یافت. چشم‌انداز برخی تحرکات جهانی در زمینه کنترل تب جنگ در منطقه از یک سو و انتظار برای جدی‌تر شدن کاهش محرک‌هاي اقتصادی در آمریکا، بازار داخلی را با کاهش تقاضای موثر در خرید طلا وبه ویژه سکه مواجه کرده است. به طوری که روز گذشته سکه تقریبا مشتری نداشت. در بین تحلیلگران اقتصادی همچنان انتظار برای کاهش بیشتر قیمت طلا از امروز وجود دارد.

بازار طلا و دلار بدون خريدار

ایران بها – خبرهای مهمی از تحرکات دیپلماتیک منطقه‌اي که مي‌توان از آنها تعبیر به تنش‌زدایی داشت، به گوش مي‌رسد. در مرکز بحران‌هاي اخیر منطقه در سوریه به نظر مي‌رسد که توافق آمریکا و روسیه بر سر نحوه کنترل، نظارت، خروج و انهدام سلاح‌های شیمیایی سوریه موجب فروکش کردن برخی نگرانی‌ها شده است. در این روزها ریيس‌جمهور کشورمان از سوی بالاترین مقامات سعودی برای سفر حج دعوت شده و چشم انداز کاهش تنش نامرئی بین ایران و عربستان به منزله افول نگرانی‌های منطقه‌اي و کاهش فشارهای روانی منطقه‌اي بر بازارهای داخلی تعبیر مي‌شود. در بازار داخلی در این ایام البته با وجود انتظار برای افزایش تقاضای ارز زیارتی و به ویژه ریال عربستان و دلار آمریکا، صرافی‌ها از تقاضای قابل توجه در این زمینه خبری نداده‌اند.
جای خالی تقاضا در بازار
در عین حال تقاضای کل در این بازار به مراتب کاهش يافته و سفته بازی نیز به حداقل میزان خود نسبت به چند ماه اخیر رسیده است. به عقیده برخی فعالان بازار، ثبات در قیمت ارز مهم‌ترین عامل در کنترل فضای اقتصادی و تقویت امکان برنامه‌ریزی‌هاي تجاری است.از منظر برخی صرافان نوسان قیمت ۵ تا ۲۰ تومانی قیمت ارز عموما قابل اغماض است و باید از آن به ثبات قیمت یاد کرد. در بازار دیروز ارز، دلار آمریکا در محدوده ۳۱۷۵ تومان با تقریبا ۵ تومان نوسان قیمت، فروخته شد. در این بازار برخی می‌توانند بنا بر میزان دارایی‌هاي ارزی خود وپرتفوی آن و بنا بر نرخ‌هاي خرید قبلی محدوده نرخ‌های تابلوهای خود را با فاصله اندکی نسبت به سایرین تغییر دهند. این شرایط در بازار سکه وضعیت روشن‌تری دارد. به طور مثال آنهایی که دربازار سکه ربع سکه بیشتری دارند، نسبت به سایرین در تعیین قیمت فروش آن تخفیف بیشتری قائل مي‌شوند. این ملاحظات مي‌تواند در خصوص بقیه نیز در نظر گرفته شود.

سقوط قیمت ها ادامه دارد ؟

دیروز در بازار داخلی سکه و طلا  افت قیمت سکه قابل توجه‌تر بود و تا غروب این افت بیشتر نمایان شد. بهای هر سکه طرح جدید با ۱۵ هزارتومان کاهش تا یک میلیون و ۱۵ هزارتومان بر تابلو‌ها پایین آمد. این در حالی است که بهای خرید آن تقریبا زیر یک میلیون تومان بود. نیم سکه در سطح ۵۲۵ هزارتومان و ربع سکه در سطح ۳۲۵ هزارتومان تقریبا بدون تغییر باقی ماند. در این میان بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار قبل از ظهر تا ۱۰۱ هزار و ۲۰۰ تومان هم افت داشت که دوباره با افزایش قیمت تا ۱۰۲ هزار و ۵۰۰ تومان رشد کرد.
 در بازار ارز، اما برخی موارد و نگرانی‌هاي قبلی همچنان وجود دارد. تکلیف آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار در خصوص افزایش سرمایه غیرمنتظره صرافان و مقررات ناظر بر نحوه فعالیت آنها همچنان موجب برخی انتظارات تورمی در این بازار شده است. برخی حتی خود را برای فعالیت‌هاي زیرزمینی در صورت اجرایی شدن آن آماده کرده‌اند.
به وجود آمدن این شرایط که البته مطلوب صرافان نیز نیست؛ به مثابه فرار از نظارت بانک مرکزی و مسیر نقل و انتقال ارز هم هست که در عین حال صرافان دارای مجوز فعلی را به جمع صرافان فاقد مجوز پیوند مي‌دهد. در این میان برخی همچون رییس اسبق شورای عالی کانون صرافان در نامه‌اي سر گشاده به رییس کل بانک مرکزی از وی خواسته تا از سخت‌گیری‌هاي پیش‌بینی شده در این مصوبه با لغو آن جلوگیری کند. علی اصغر سمیعی در این زمینه معتقد است: سختگیری در باره مجوز صرافی موجب کاسته شدن از صرافان مجاز و افزوده شدن به صرافان غیرمجاز خواهد شد و البته کمتر صرافی در بین دارندگان مجوز هست که موافق با ازدیاد سرمایه آن هم به این میزان باشد. به گفته وی خواسته اکثریت جامعه صراف فقط ابطال آن مصوبه است و چنانچه لازم باشد تغیری در دستورالعمل اجرایی تاسیس و فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها باشد، لازم است آن کار بر عمده گروهی کارشناس خبره و بی‌نظر گذاشته شود تا با دقت به تدوین آن بپردازند. وی همچنین خواسته است تا بانک مرکزی اجازه دهد صرافان بی‌مجوز هم تشویق شوند که زیر پوشش بانک مرکزی درآیند که هم مالیات بدهند و هم از تقلب و تخلف‌ها کاسته شود.
در عین حال بنا بر خبرهای به‌دست آمده قرار است امروز مقامات جدید بانک مرکزی در خصوص این مصوبه احتمالا مواضع و نظرات کارشناسی خود را اعلام خواهند کرد.
انتظار برای کاهش قیمت طلا
در بازارهای جهانی بهای طلا دیروز نیز همچنان در سطح ۱۳۲۸ دلار بسته مانده بود. به‌جز نظر سنجی کیتکو برای این هفته که کاهش بییشتر قیمت طلا را مد نظر قرار داده بود، نظر سنجی هفتگی بلومبرگ هم براین نظر تاکید دارند. به دنبال فروکش کردن نگرانی‌ها نسبت به حمله احتمالی آمریکا به سوریه و گمانه‌زنی‌ها در مورد کاهش زودهنگام محرک پولی آمریکا اکثر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی این هفته بلومبرگ به کاهش بهای جهانی طلا در هفته جاری رای دادند.
به گزارش سایت طلا، در نظرسنجی این هفته از ۲۵ تحلیلگر اقتصادی بلومبرگ ۱۵نفر به کاهش،۷نفر به افزایش و ۳ نفر به ثبات بهای جهانی طلا در هفته جاری رای دادند.
در ۲۱ آگوست با تشدید تنش‌ها در سوریه قیمت جهانی طلا تا ۴/۵ درصد افزایش یافت؛ این در حالی است که با مداخله روسیه در حل بحران سوریه قیمت جهانی طلا به پایین ترین حد ۵ هفته اخیر رسید. از آنجا که بانک مرکزی آمریکا اوایل سال۲۰۱۳میلادی از کاهش زودهنگام محرک پولی خبر داد و سرمایه‌گذاران اعتماد خود به بازار طلا را از دست دادند بهای جهانی طلا از آغاز سال جاری تاکنون برای اولین بار طی ۱۳ سال اخیر بیشترین کاهش خود را به ثبت رسانده است.
کارشناسان اقتصادی موسسه گلدمن ساکس اعلام کردند: چنانچه بانک مرکزی آمریکا محرک پولی را کاهش دهد میزان فروش طلا افزایش مي‌یابد. همچنین کارشناسان اقتصادی سوشیت جنرال نیز در این زمان سرمایه‌گذاران را به فروش طلا توصیه مي‌کنند.
تحلیلگران موسسه سوشیت جنرال اعلام کردند: دوران روند صعودی قیمت طلا به پایان رسیده و سرمایه‌گذاران باید قبل از کاهش قیمت طلا به زیر ۱۲۰۰دلار اقدام به فروش طلای خود کنند. به عقیده این تحلیلگران بهای اونس جهانی طلا طی سه ماه آینده به ۱۳۰۰دلار و تا پایان سال‌جاری میلادی به ۱۱۷۵دلار کاهش خواهد یافت.
کارشناسان اقتصادی موسسه گلدمن ساکس اخیرا طی گزارشی پیش‌بینی کردند در صورت کاهش محرک پولی آمریکا بهای طلا به ۱۰۰۰دلار سقوط خواهد کرد. موسسه ABN نیز اعلام کرد: قیمت طلا تا پایان سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۱۰۰دلار نزول مي‌کند.

همچنین ببینید

میزان حقوق و دستمزد کارکنان دولت در سال ۹۷ + جزئیات

عضو شورای عالی حقوق و دستمزد جزئیات بررسی تعیین میزان حقوق کارکنان دولت در سال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.