پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خودرو / بازگشت آرامش به بازار خودرو

بازگشت آرامش به بازار خودرو

ایران بها – ثبات قيمت‌ها در بازار خودرو طي هفته‌جاري در حالي رخ داد كه به‌نظر مي‌رسد خبرهاي مثبت از بازگشت پژو به ايران در آن بي‌تاثير نبوده است.
بر همين اساس قيمت خودروهاي داخلي كه طي هفته‌هاي گذشته روندي صعودي در پيش گرفته بودند، طي اين هفته ثبات در پيش گرفته‌اند. هرچند فعالان بازار عقيده دارند خبرهايي از بازگشت پژو به ايران در اين ثبات قيمت موثر بوده؛ اما به‌نظر مي‌رسد آغاز شماره‌گذاري خودروهاي يورو۲ توسط پليس نيز در روند ثبات قيمت‌ها بي‌تاثير نبوده است.
هیات دولت در مصوبه دهم اردیبهشت امسال زمان ارتقای استاندارد آلایندگی خودروهای داخلی به یورو ۴ را ابتدای شهریور‌ماه تعيین کرد و همين مساله نيز باعث شد تا پليس شماره‌گذاري خودروهاي يورو۲ را آغاز كند. به گفته خودروسازان، با آغاز شماره‌گذاري خودروهاي يورو۲ بيش از ۵۰ هزار خودرو وارد بازار خواهند شد كه كار توليد آنها اواخر اسفند و فروردين امسال به پايان رسيده بود.
در حال حاضر تلاش خودروسازان بر اين است كه اين خودروها با پلاك ۹۳ وارد بازار شوند، اما هنوز پلیس در این زمینه اظهارنظر نکرده است.
به اين ترتيب هرچند خبر بازگشت پژو به ايران خبري خوشايند بوده و مشتريان را به توليد خودروهايي جديد اميدوار كرده است؛ اما به‌نظر مي‌رسد در مقطع فعلي شماره‌گذاري خودروهاي يورو۲ و تك ايربگ بتواند، بازار را به تعادل نسبي برساند. تك ايربگ بودن برخي خودروها مشكلي بود كه در كنار مشكل استاندارد يورو۴ مانع شماره‌گذاري برخي خودروهاي داخلي شده بود؛ اما اين مشكل نيز با مصوبه دولت برطرف و شماره‌گذاري خوروهاي تك ايربگ نيز از دوم ارديبهشت امسال آغاز شد.
فعالان، بازار هفته جاري را بازاري آرام توصيف كردند كه مردم در آن براي خريد عجله‌اي از خود به خرج ندادند. به عقيده اين فعالان، ادامه اين روند از سوي مشتريان مي‌تواند باعث كاهش بيش از پيش التهاب بازار شده و قيمت‌هايي را كه طي چند هفته به صورت كاذب رشد كرده بودند، تا حدودي كاهش دهد.
بر این اساس ثبات قيمت خودروهاي داخلي در سايه خبر بازگشت پژو به ايران با دو محصول جديد و همچنين آغاز شماره‌گذاري خودروهاي مانده در پاركينگ خودروسازان طي هفته‌جاري در حالي رخ داد كه خودروهاي وارداتي همچنان به رشد قيمت ادامه مي‌دهند. رشد قيمت وارداتي‌ها در حالي است كه پلیس راهنمایی و رانندگی شماره‌گذاری خودروهای وارداتی را که تا ابتدای فروردین‌‌ماه سال جاری وارد کشور شده‌اند، آغاز کرده است  به اين ترتيب هرچند بازار در حال حاضر با كمبود خودروهاي وارداتي مواجه نيست، اما با اين وجود خودرويي مانند ياريس‌هاچ‌بك طي هفته‌جاري از ۸۸ ميليون تومان به ۹۲ ميليون تومان رسيده است.

قیمت‌های کاذب در بازاري آرام
به گفته فعالان بازار، با چشم‌انداز مثبتي كه در صنعت خودرو ايجاد شده است، طي هفته‌جاري مشتريان كمتر به بازار مراجعه كرده‌اند، اما اين موضوع هنوز كاهش قيمت‌ها را به صورت چشم‌گير به دنبال نداشته است.
بر همين اساس پژو ۲۰۶ تيپ ۵ كه هم‌اكنون توليد آن در ايران‌خودرو ادامه دارد، در بازار قيمتي برابر با ۳۹ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان داشته است كه ۵۰۰هزار تومان كاهش را نشان مي‌دهد. كلاس ديگر اين خودرو؛ يعني ‌V8 اما روي ۴۰ ميليون تومان باقيمانده و تغييري نداشته است.
ديگر فرانسوي بازار، يعني تندر ايران‌خودرو هم مانند هفته گذشته روي ۳۹ ميليون تومان باقي مانده است و مدل توليد شده در پارس‌خودرو آن نيز همچنان ۴۰ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت دارد. تندر از جمله خودورهايي است كه تا كنون با پلاك ۹۳ وارد بازار نشده است؛ اما بعيد نيست كه اين خودرو با آغاز شماره‌گذاري وارد بازار شده و قيمت‌ها آن را تعديل كند.
تندر E1 نيز كه مدل ساده‌تر تندر است، همچنان با قيمت ۳۵ ميليون تومان در بازار قابل معامله است.
اما فرانسوي قديمي جاده مخصوص، يعني پژو ۴۰۵ نيز در هفته‌اي كه گذشت در مدل بنزيني خود روي ۳۱ ميليون تومان باقي ماند و مدل دوگانه‌سوز آن هم ۲۹ ميليون و ۷۰۰ هزار تومان قيمت دارد.
پارس سال خودرويي است كه در مدل يورو۴ قيمتي برابر با ۳۸ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و در مدل يورو۲ نيز۳۶ ميليون تومان معامله مي‌شود. پارس دوگانه‌سوز هم در بازار قيمتي برابر با ۳۹ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان دارد.
سمند ال.ايكس اين هفته با قيمت ۳۱ ميليون و ۸۰۰ هزار تومان در بازار معامله شد در حالي كه رانا كه در واقع عضوي ديگر از خانواده خودرو ملي ايران‌خودرو است، با قيمتي برابر با ۳۴ ميليون تومان معامله مي‌شده است. رانا طي هفته‌جاري با يك ميليون تومان افزايش قيمت همراه بوده است.
خانواده پرايد هم بعد از افزايش قيمت‌هايي كه طي هفته گذشته تجربه كرد، هفته آرامي داشته است.
پرايد ۱۱۱ كه‌هاچ‌بك پرطرفدار سايپا است، طي اين هفته ۲۱ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان بوده كه از ثبات قيمت اين خودرو خبر مي‌دهد. پرايد ۱۳۱ نيز طي هفته گذشته ۱۹ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان قيمت داشته و مدل ديگر آن، يعني ۱۳۲ نيز روي ۱۸ ميليون و ۹۰۰ هزار تومان بوده است.
به گفته فعالان بازار تيبا ۱۰۰ هزار تومان كاهش قيمت داشته و با قيمت ۲۳ ميليون و ۹۰۰ هزار تومان قابل معامله است.
ديگر خودرو پرطرفدار بازار؛ يعني مگان هم‌اكنون در مدل فول‌آپشن خود با ۹۲ ميليون تومان قابل معامله است. طي فروردين امسال خودروي مگان به تعداد ۱۳ دستگاه به توليد رسيده است. اين ميزان توليد پس از مدت‌ها براي اين خودرو رقم خورده است.
نيسان تيانا، اما خودرويي است كه توليد آن هنوز متوقف است، اين خودرو در بازار روي ۱۴۸ ميليون تومان قيمت‌گذاري مي‌شود؛ يعني يك ميليون تومان گران‌تر از هفته گذشته. اما مزدا ۲ و مزدا ۳ كه مي‌توان گفت به دليل توليد اندك در بازار با افزايش قيمت زيادي مواجه بوده‌اند، در بازار اين هفته به ترتيب با قيمت ۷۶ و ۱۱۸ ميليون تومان قابل معامله بوده‌اند.

همچنین ببینید

فروش قسطی خودروسازان با سود مشارکت بالا

دنیای اقتصاد نوشت:ماه رمضان در حالی به نیمه دوم خود رسیده که بازار خودرو همچنان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.