پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / بررسی تأثیر بودجه بر بازارها و موانع موجود در اقتصاد ايران

بررسی تأثیر بودجه بر بازارها و موانع موجود در اقتصاد ايران

مرتضي ايماني ‏راد از زير و بم بودجه ۹۵ در تحرك‏ بخشي به بازارها مي‏ گويد
اين بودجه بازارها را تكان نمي ‏دهد.
✅ يکي از بزرگ‌ترين موانع موجود در اقتصاد ايران فقدان بازار بدهي است. بودجه سال ۹۵ با بازار بدهي‌ها برخورد ضعيفي کرده است و يکي از مشکلات بودجه بيشتر ناشي از مخالفت مجلس با راه‌‌اندازي قدرتمند اين بازار بود. هرچند که قرار است بدهي دولت به پيمانکاران پرداخت شود ولي کماکان بدهي دولت به بانک‌ها و صندوق‌هاي بازنشستگي در پرده‌اي از ابهام قرار خواهد داشت و لذا چيزي به اسم بازار بدهي با اين اهرم‌هاي پيش‌بيني‌شده در بودجه به وجود نخواهد آمد.
✅  انجماد نقدينگي، کاهش بي‌سابقه سرعت گردش پول، حجم بي‌سابقه حجم پول در کشور و وجود تهديد بحران پولي‌-‌ارزي کماکان در کشور وجود دارد و متاسفانه بودجه نتوانسته است حتي با آن يک برخورد قدرتمند بکند.
✅ بودجه سال ۹۵ به‌طور کلي توان برخورد با مسائل بنيادي اقتصاد ايران را ندارد و در نتيجه اثر بودجه بر بازارها در اين سال بسيار محدود خواهد بود.
✅ سال ۹۵ بر‌عکس انتظاراتي که خود دولت به اشتباه براي جامعه ايجاد کرد سال سختي است. بنابراين اگر بودجه بتواند تعادل کلي خود را حفظ کند و اقتصاد را هم دچار عدم تعادل نکند کار خودش را به خوبي انجام داده است.
✅ بانک جهاني هم نرخ رشد اقتصادي ايران را مشروط به تغييرات ساختاري و سياستي کرد. من هم که از ابتدا نظرم اين بود که سال ۹۵ اقتصاد ايران نمي‌تواند بيش از ۵ /۳ درصد رشد کند.
✅  تسويه بدهي دولت به پيمانکاران زمينه را براي اجراي پروژه‌ها آماده مي‌کند. ولي رکود فعلي با پروژه‌ها رفع نمي‌شود. چون تا تقاضاي کل حرکت نکند، پروژه‌هاي زيادي راه‌‌اندازي نمي‌شوند و در نتيجه تسويه طلب آنها هم به همين دليل گشايشگر نيست.
✅  نرخ ۲۹۹۷ تومان دلار در بودجه سال ۱۳۹۵، بسيار تصنعي است و با هيچ واقعيتي از اقتصاد ايران انطباق ندارد.
✅ در شرايط فعلي مهم‌ترين سياست اقتصادي توسعه صادرات به هر قيمت است و پايين نگه داشتن ارز در بودجه که در هر حال روي نرخ ارز واقعي اثر مي‌گذارد، ضد ‌‌اين سياست محوري است. به نظرم اين نرخ به اندازه‌اي غير‌معقول است که انسان شک مي‌کند که اين نرخ با آگاهي کافي تعيين شده است يا نه.
✅ در شرايط فعلي که قيمت نفت بسيار پايين است بودجه بسته‌شده براي سال ۹۵ نمي‌تواند تکان قابل توجهي در اقتصادمان و بازارهايش ايجاد کند. بودجه دوران قيمت‌هاي بالاي نفت چنين خصلتي دارند ولي بودجه‌هاي فعلي چندان قدرت اثرگذاري بر اقتصاد ندارند و اين خودش يکي از دلايل استمرار رکود اقتصادي در ايران است.
✅ به نظر مي‏رسد بودجه خيلي کوچک‌تر از اين حرف‌هاست که بتواند بخش مسکن را به تحرک وادارد.
✅ تنها متغير مهم و اثرگذار بر قيمت مسکن در سال ۹۵ تنها حرکت نقدينگي به سمت بازار مسکن است که فعلاً جاي ديگري جاخوش کرده است و تمايلي هم ندارد به سمت بخش مسکن برود.
✅  نرخ رشد اقتصادي کشور در سال جاري محدود است و افزايش ماليات‌ها (مخصوصاً اينکه منشأ آن ماليات بر ارزش افزوده هم نيست) مي‌تواند روند کاهنده نرخ رشد اقتصادي را محدودتر کند. با توجه به اينکه وصول ماليات‌ها در سال ۹۴ نيز همراه با مشکلات متعددي بوده است، ماليات‌ها در سال۹۵ به راحتي محقق نمي‌شود و اگر هم بشود خود به مانعي براي رشد اقتصادي خواهد شد.
⭕️منبع: تجارت فردا

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *