پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / ارز / تحلیل و پیش بینی قیمت دلار تا پایان امسال

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار تا پایان امسال

عالم اقتصاد در مورد تحلیل و پیش بینی قیمت دلار تا پایان امسال نوشت یک عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به نسخه برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه برای تعیین قیمت دلار گفت: اگر بخواهیم طبق قانون پیش برویم، نرخ سه هزار و ۸۰۰ تومان نرخ مناسبی برای دلار است.

ایران بها – محمد لاهوتی در خصوص روند صعودی اخیر قیمت دلار گفت: به دلیل اینکه ما از سیاست‌های دولت آگاهی نداریم، پیش بینی قیمت دلار کار ساده‌‌ای نیست. چراکه در حال حاضر دلار، از فروش نفت تامین شده و کمتر از منابع دیگر تهیه می‌شود.

وی افزود: در خیلی از مواقع، زمانی که درآمد فروش نفت زیاد بوده و مازاد بر نیاز است، دولت‌ها قیمت ارز را به صورت تصنعی پایین می‌آورند. بنابراین تعیین نرخ ارز منوط به دخل و خرج دولت است و عملاً این به ما ثابت شده، در شرایطی که هزینه‌ها افزایش پیدا می‌کند، نرخ دلار هم برای جبران هزینه‌ها افزایش می‌یابد.

پیش بینی افزایش قیمت دلار تا پایان سال تحلیلی درستی است ؟

لاهوتی گفت: اگر به صورت کارشناسی به این موضوع نگاه کنیم، روند تعیین نرخ ارز در قانون برنامه چهارم و پنجم مشخص است. قانونگذار دولت‌ها را موظف کرده که نرخ ارز در هر سال متناسب با تفاضل تورم داخلی و خارجی افزایش پیدا کند، به این معنی که وقتی بانک مرکزی تورم ۱۵ درصدی اعلام می‌کند، اگر تورم جهانی را حدود سه درصد لحاظ کنیم، دولت بر اساس قانون مکلف است نرخ ارز را ۱۲ درصد در سال افزایش می‌دهد.

وی تاکید کرد: در شروع سال ۹۴ نرخ ارز آزاد در بازار سه هزار و ۴۵۰ تومان بوده، اگر آن تورم مورد اشاره را به نرخ ارز اضافه کنیم، آن وقت ماهانه باید یک درصد نرخ ارز افزایش یابد. ولی متاسفانه در برخی مواقع، دولت در سال این افزایش را که انجام نداده است.

تحلیل و پیش بینی قیمت دلار

لاهوتی در پایان خاطر نشان کرد: بر اساس قانون مصوب مجلس و برنامه چهارم و پنجم توسعه، در پایان سال ۹۴ باید قانوناً نرخ ارز تا سه هزار و ۸۰۰ تومان افزایش یابد. بنابراین این نرخ را قانون تعیین کرده ولی ما شاهدیم که دولت‌های مختلف نه فقط این دولت که به مراتب بدتر، نرخ تصنعی ارز را آنچنان پایین نگه داشتند که در نهایت باعث شدند یک شبه نرخ ارز سه برابر گران شود. به نظر من اگر بخواهیم طبق قانون پیش برویم نرخ سه هزار و ۸۰۰ تومان نرخ مناسبی است.

همچنین ببینید

اولویت سیاست گذاری سال آینده کاهش سود بانکی ؟

اولویت سیاست گذاری در یک سال آینده چیست؟ بیش از یک سال تا پایان عمر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *