پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / ارز / تداوم روند نزولی قیمت دلار

تداوم روند نزولی قیمت دلار

برگشت همزمان همه بازارها

تداوم روند نزولی قیمت دلار
سناریوهای ارزی پس از توافق هسته‌ای
ضدمحرک‌های بورس تهران
افت قیمت سکه در بازار تهران
تردید در موقعیت کنونی طلای جهانی
هفته پیش‌بینی‌های افزایشی با پرسش‌های بلندمدت روبه‌رو است
تردید در تثبیت موقعيت طلا
گروه بازار پول: هفته‌ای که در آن قیمت طلا بنابر پیش‌بینی اکثر کارشناسان باید افزایش داشته باشد، آغاز شده، اما ماندن طلا بالای مرز روانی ۱۳۰۰ دلار  همچنان در ابهام است.
طلا روز دوشنبه و در نخستین روز کاری هفته، با يك دلار افزايش نسبت به قیمت بسته شدن بازار در هفته گذشته به قیمت ۱۳۱۵ دلار برای هر اونس رسید. دوشنبه صبح افزایش شاخص سهام در بازارهای آسیایی تاثیر زیادی بر افت نسبی تقاضای طلا داشت كه تا لحظه تنظيم اين خبر جبران شد. گرچه هم‌اکنون که شما این خبر را می‌خوانید، ممکن است قیمت‌های متفاوتی در بازار ثبت شده باشد، ولی ابهام برای دوره بلندمدت همچنان پابرجا است.
بحث بر سر حرکت پیرامون مرز روانی است. طلا اواخر هفته گذشته مرز روانی ۱۳۰۰ دلار را پشت‌سر گذاشت و حالا تحلیلگران نظرات مختلفی درباره تثبیت حرکت هفته گذشته بازار دارند. پنج‌شنبه گذشته و با رسیدن اخبار مربوط به نشست فدرال رزرو و سخنان جنت یلن رئیس این نهاد، طلا با خیز شدیدی مواجه شد. این رشد حدودا ۳ درصدی در اواخر هفته گذشته نشانه قدرت طلا است و پیش‌بینی افزایش قیمت‌ها در هفته جاری نیز تحت‌تاثیر این قدرت است. اما آیا این قدرت در بلندمدت نیز تداوم خواهد داشت؟
یکی از تحلیلگران کالا در بانک HSBC در گزارشی که به تازگی منتشر شده می‌نویسد: «احتمال می‌دهیم که با توجه به شرایط حاکم بر بازار تابستان، خرید‌و‌فروش فنی در بازار شمش طلا در آینده نزدیک دچار نوسان باشد. با در نظر گرفتن این نکته، ماندن فلز زرد بالای مرز روانی ۱۳۰۰ دلار در اونس، به‌نظر ما نشانه امیدی برای شمش در آینده نزدیک است.» تحلیلگر HSBC  همچنین متذکر می‌شود که افزایش قیمت هفته گذشته بیشتر ماهیت فنی داشته و تفاوت بین خرید‌و‌فروش کوتاه‌مدت و سرمایه‌گذاری را برجسته کرده است. اما این گزارش می‌افزاید که در صورت اضافه نشدن سرمایه‌گذاران بیشتر به بازار، ماندن طلا بالای مرز روانی ۱۳۰۰ دلار دشوار خواهد شد.
در این گزارش آمده است: «متوجه شده‌ایم که تقاضای طلا از سوی ETF‌ها، (ETF‌ها از انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند که امکان معامله سبدی از سهام یک شاخص یا سبد انتخابی از یک شاخص را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‎کنند) افزایش متناسبی را تجربه نکرده تا با افزایش اخیر قیمت‌ها تطابق داشته باشد. بدون افزایش قابل توجه طلای صندوق‌های سرمایه‌گذاری، تقاضای فیزیکی یا دیگر عوامل درازمدت، پایدار دانستن خیز قیمتی هفته گذشته دشوار است.» نیلز کریستنسن در یادداشتی در کیتکو می‌نویسد: «براساس داده‌های  SPDR Gold Shares، بزرگ‌ترین صندوق سرمایه‌گذاری با پشتوانه طلا، میزان طلای این صندوق از دوشنبه تا پنج‌شنبه تغییری نکرده است. بر اساس این داده‌ها، این صندوق ۶۲/۷۸۲ تن مکعب طلا در اختیار دارد که نشان می‌دهد میزان طلای نگهداری شده توسط این صندوق از ۱۳ ژوئن که ۰۸/۷۸۷ تن مکعب بوده حدود ۵ تن کاهش داشته است.»
عدم میل سرمایه‌گذاران به بازار طلا توسط تحلیلگران بانک ANZ استرالیا نیز مورد توجه قرار گرفته و آنها نیز بر این باورند که طلا نمی‌تواند خیز قیمتی هفته گذشته را حفظ کند. در گزارش این بانک که آن هم به تازگی منتشر شده آمده است: «گرایش بازار به تضعیف طلا است؛ چراکه تقاضای فیزیکی چین کم است و جهت‌گیری دارایی‌های سرمایه‌گذاران هم مشخص نیست.»
با وجود تردید برخی استراتژیست‌ها به افزایش قیمت این فلز گرانبها، برخی دیگر از کارشناسان تشدید تنش‌ها در عراق را عاملی می‌دانند که باعث می‌شود طلا دچار افت نشود. دوشنبه خبر کنترل مرز غربی این کشور توسط داعش بسیار مورد توجه قرار گرفت. به این ترتیب کارشناسانی که افزایش بیشتر قیمت‌ها را در میان‌مدت و دراز‌مدت پیش‌بینی می‌کنند، معتقدند که هم‌اکنون وقت خوبی برای خرید طلا است. دونالد دویل استراتژیست ارشد موسسه «بلانشارد» می‌گوید: «نگرانی‌های ناشی از تشدید تنش‌های سیاسی در جهان به‌ویژه اوضاع عراق و بحران اوکراین نشان می‌دهد که طلا هنوز بهترین کالایی است که می‌تواند دارایی و سرمایه مردم را در برابر نااطمینانی‌ها بیمه کند. سرمایه‌گذاران بین‌المللی پس از اظهارات اخیر جانت‌یلن رئیس فدرال رزرو آمریکا نیز برای خرید طلا تشویق شده‌اند.»
با وجود چنین ابهامی برای بازار میان‌مدت و بلند‌مدت، شاید تنها زمان بتواند درستی یکی از این نظرات را اثبات کند.

همچنین ببینید

میزان حقوق و دستمزد کارکنان دولت در سال ۹۷ + جزئیات

عضو شورای عالی حقوق و دستمزد جزئیات بررسی تعیین میزان حقوق کارکنان دولت در سال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.