پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در بازار آهن

تداوم روند کاهشی قیمت‌ها در بازار آهن

در حالی که انتظار می‌رفت بازار فولاد از بازار ارز تاثیر پذیرد و در خلال روزهای اخیر اگر با افزایش نرخی همراه نیست، لااقل نزولی هم نباشد، اما روند مبادلات انواع مصنوعات فولادی پس از اعلام نهایی نرخ حامل‌های انرژی به گونه‌ای پیش رفت که برای دوازدهمین روز متوالی شاهد کاهش میانگین قیمت‌ها در بازار آزاد بودیم.

بر اساس این گزارش روز چهارشنبه شیب کاهش قیمت‌ مقاطع در بازار آزاد و درب کارخانه‌ها نسبت به روز سه‌شنبه تندتر شد به طوری که به عنوان مثال، تیرهای ذوبی در کارخانه به ازای هر کیلو ۲۰ تا ۲۵ تومان کاهش یافت و فولادسازان خصوصی نیز قیمت تولیدات خود را نسبت به دو روز پیش در بازه ۵ تا ۲۵ تومان کمتر اعلام کردند.
از سوی دیگر، روز گذشته هم علاوه بر کاهش نرخ شمش‌های تولیدی فولادسازان خصوصی، متوسط قیمت وارداتی این محصول نیز با افت روبه رو شد به طوری که قیمت شمش‌های موجود در بندر امام از ۱۷۹۰ تومان در روز سه‌شنبه به ۱۷۵۰ تومان در پایان روز چهارشنبه تنزل کرد. البته در این میان قیمت این محصول در بندر انزلی طی روزهای اخیر نوسان کمتری را به این دلیل که تعادل نسبی میان حجم عرضه و تقاضای شمش برقرار بوده تجربه کرده است. به گفته معامله‌گران روند کاهشی قیمت‌ها در بازار فولاد که در پاسخ به ضعف شدید تقاضا صورت گرفته موجب شده است تا دلیل محکمی برای افزایش یا ثبات نرخ شمش چه از نوع داخلی و چه وارداتی باقی نماند.
یکی از فعالان بازار مقاطع می‌گوید، بازار گمانه زنی‌ها در ارتباط با نتیجه نهایی مذاکرات هسته‌ای که اغلب افراد معتقدند آخرین دور آن انجام خواهد شد، به شدت داغ شده و بازار فولاد را از خود بسیار متاثر ساخته است.

خریداران اعم از مصرف کنندگان واقعی و سفته بازها منتظرند نتیجه این دور از مذاکرات به زودی روشن شود تا با مشاهده آثار این توافق احتمالی بر بازار ارز به پیش‌بینی روشن‌تری از روند قیمت‌ها در بازار فولاد برسند. به این ترتیب، جز تکرار روند ضعیف مبادلات روزهای گذشته در بازار آزاد و بورس کالا و به تبع مسیر نزولی قیمت‌ها نمی‌توان انتظار رویداد  خاصی را در حوزه فولاد طی روزهای آینده داشت.

شمش فولاد خوزستان بدون خریدار ماند
چهارشنبه در روز پایانی مبادلات فولاد در بورس کالا شاهد عرضه شمش و مقاطع از سوی فولادسازان خصوصی و دولتی و تحرک پایین روند دادو ستد این دسته از محصولات بودیم. در این روز فولاد خوزستان با نرخ پایه ۱۶۰۲ تومان که نرخ رقابتی معامله این محصول در تاریخ سوم اردیبهشت ماه بود، اقدام به عرضه ۲۰ هزار تن سلف شمش بلوم با موعد تحویل پایان خرداد ماه کرد که خریداری نشد.
این شرکت همچنین ۲۰ هزار تن سلف تختال را با قیمت پایه ۱۵۰۰ تومان به تابلو معاملات آورد که ۳۶ هزار تن تقاضا، نرخ نهایی این محصول را به ۱۵۰۲ تومان افزایش داد. به گفته یکی از کارگزاران علت اصلی عدم معامله شمش فولاد خوزستان در این روز شکاف قیمتی نامناسب این محصول و مقاطع طولی است؛ چرا که هم‌اکنون در بازار آزاد نرخ میلگرد به طور متوسط ۱۸۷۰ تومان است و روند کاهشی قیمت آن کماکان ادامه دارد، اما شاهديم شمش فولاد خوزستان با همان نرخ سابق در بورس ارائه مي‌شود. چهارشنبه ذوب‌آهن اصفهان هم سلف شمش را با قیمت ۱۶۱۰ تومان در حجم ۱۰ هزار تن عرضه کرد که ۳ هزار تن آن خریداری شد.  این شرکت همچنین میلگرد A3 سایزهای ۲۵ تا ۳۲ را با قیمت ۱۷۵۵ تومان ارائه کرد که به همان میزان عرضه شده، یعنی ۲ هزار تن به فروش رفت. نورد فولاد گیلان، نورد ایوان غرب و فولاد آذربایجان هم دیگر شرکت‌های عرضه‌کننده میلگرد در این روز بودند که به ترتیب با قیمت‌های ۱۷۵۰، ۱۷۸۰ و ۱۷۶۰ تومان اقدام به عرضه محصول کردند، اما موفق به فروش تولیدات خود نشدند.
در این روز همچنین مجتمع سنگ‌آهن سنگان هم سنگ‌آهن دانه‌بندی صادراتی را در حجم ۵۰ هزار تن با قیمت پایه ۴۶ دلار عرضه کرد که ۱۰۰ هزار تن تقاضا داشت و در همان حجم عرضه اولیه به فروش رسید.

همچنین ببینید

میزان حقوق و دستمزد کارکنان دولت در سال ۹۷ + جزئیات

عضو شورای عالی حقوق و دستمزد جزئیات بررسی تعیین میزان حقوق کارکنان دولت در سال …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.