پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / تورم را به زیر ۲۵ درصد می رسانیم

تورم را به زیر ۲۵ درصد می رسانیم

معاون برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهور گفت: دولت تدبیر و امید قصد دارد با برنامه هایی که در نظر دارد، تا پایان سال جاری تورم را به زیر ۲۵ درصد برساند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت عصر سه شنبه در شورای برنامه ریزی و توسعه استان کرمان گفت: از حضور در نخستین جلسه شورای برنامه ریزی توسعه استان کرمان بسیار خرسند هستم و حضورم در جمع شما به منظور رایزنی و همکاری برای توسعه استان کرمان در سال جدید و تعیین سیاست مشخص برای تهیه نقشه راه توسعه استان در برنامه ششم است.

وی ادامه داد: آنچه ترغیبم کرد کرمان را در ردیف استان هایی که باید در جلسه شورای برنامه ریزی و توسعه آنها شرکت کنم و استان کرمان را حائز اهمیت می کند این است که علاوه بر استعداد استان که در زمینه کشاورزی و صنعت که جزو اولین هاست، نگاه توسعه گرای استان کرمان است و به همین علت تمام سعی ام را برای توسعه استان کریمان به کار می گیرم.

معاون برنامه ریزی و راهبردی رئیس جمهور ادامه داد: ما برای سال ۹۳ قرار است که از چند محل، کشور را از حالت رکود به سمت رونق ببریم، سال ۹۳ چهارمین سال برنامه پنجم است و سال آینده  این برنامه به پایان رسیده و باید برنامه ششم که برایمان بسیار مهم است تصویب شده باشد.

سالانه باید رشد اقتصادی هشت درصدی داشته باشیم

نوبخت گفت: ما در جایگاه نخست اقتصادی و علم و فناوری در افق سال ۱۴۰۴ باید سالانه یک رشد اقتصادی هشت درصدی داشته باشیم برای این کار برنامه چهارم به عنوان اولین برنامه تهیه و اجرا شد.

وی اذعان داشت: در این برنامه نتوانستیم این رشد هشت درصدی را داشته باشیم و در زمان دولت قبل رشد اقتصادی به جای هشت درصد سالانه حدود ۴٫۵ درصد بود و رشد سرمایه گذاری ۱۲٫۲ درصدی در حد ۰٫۵۵ درصد متوقف شد.

این مسئول ادامه داد: اگر قرار است آنچه در برنامه پنجم که سیاست های کلی آن از سوی مقام معظم رهبری اعلام شد اجرا شود باید رشد داشته باشیم ، در برنامه پنجم که در حال حاضر در سال چهارم آن هستیم سال اول منفی دو درصد سال ۹۱ منفی ۵٫۸ درصد رشد پیدا کردیم.

وی تصریح کرد: برای سال ۹۲ پیش بینی ما این بود که به رشد اقتصادی منفی ۰٫۸ درصد تا صفر برسیم که این امر محقق نشد.

نوبخت گفت: هم اکنون دو سال ۹۳ و ۹۴ باقی مانده است و باید خیز و رشدی بدهیم تا این منفی ها جبران شده و به رشد متوسط هشت درصد برسیم.

وی ادامه داد: گرچه زمان را از دست داده ایم پیش بینی دولت تدبیر و امید این است که سال ۹۳ وارد رشد مثبت شویم و رشد یک تا سه درصدی داشته باشیم که برای دست یافتن به این رشد باید سرمایه گذاری کنیم تا تورم به زیر ۲۵ درصد تقلیل پیدا کند.

نوبخت اذعان داشت: تلاش دولت این بود تا پایان سال ۹۲ تورم از ۴۰ درصد به زیر ۳۵ درصد برساند. در اسفند ماه به صورت یک ساله ۳۲٫۱ درصد یعنی کمتر از ۳۵ درصد در آن پیش بینی شد.

وی گفت: در ماه نخست سال ۹۳ یعنی دو روز پیش مرکز آمار اعلام کرد که تورم از ۳۵ درصد به ۳۰ درصد رسیده و تورم نقطه به نقطه ۱۷٫۶ درصد است و ما می خواهیم به زیر ۲۵ درصد برسانیم و ما با این هدف امده ایم که قیمت ها را کاهش دهیم.

نتیجه افزایش قیمت ها به مردم برمی گردد/حتی یک ریال از افزایش پول به خزانه دولت نمی رود

معاون برنامه ریزی رئیس جمهور ادامه داد: شش ماهه اول سال گذشته بر سر پیمان ماندیم و برای سال ۹۳ اندکی مجبور شدیم قیمت ها را افزایش دهیم و باخبریم مردم در سختی زندگی می کنند و اگر چیزی از افزایش قیمت حاصل شود همه به مردم برمی گردد و حتی یک ریال از افزایش پول به خزانه دولت نمی رود.

وی ادامه داد: حتی در سال جاری ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان دولت از خزانه برداشته و بین مردم تقسیم می کند و علاوه بر آن در هزینه های بیمارستان نیز از آنها استفاده خواهیم کرد.

نوبخت تصریح کرد: سال قبل تورم را از ۴۰ درصد به ۳۰ درصد رساندیم حالا می خواهیم به ۲۵ درصد رسانده و تاپایان سال به زیر ۲۵ درصد خواهیم رساند

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *