پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / ثبات و رونق در بازار فلزات پایه

ثبات و رونق در بازار فلزات پایه

بازار فلزات پایه داخلی طی روز گذشته با ثبات قیمت‌ها اما رونق معاملات همراه شد، البته این در حالی است که به گفته فعالان آگاه روند معاملات در بورس فلزات لندن با نوسان قیمت مواجه شده است، به طوری که مس و روی کاهش یافت اما سایر فلزات افزایش قیمت را در این روز تجربه کردند.

بازارهاي كالايي در انتظار كاهش قيمت

به گفته آگاهان اقتصادی از آنجا که فلزات پایه بخشی از مهم‌ترین مواد اولیه فلزی در جهان هستند به همین دلیل به صورت روزانه قیمت‌گذاری می‌‌شوند و تقاضای بالا، نوسان در قیمت‌ها ایجاد می‌کند. همچنین از آنجا که این روند قیمتی در بازارهای جهانی تاثیر خود را یک روز بعد بر بازار داخلی فلزات خواهد گذاشت به همین دلیل فعالان بازار معتقدند که قیمت‌ها روز آینده در بازار داخلی با نوسان رو‌به‌رو خواهند شد.
این روزها شرایط فعلی اقتصادی و سیاسی کشورمان به گونه‌ای است که آگاهان اقتصادی نوید بهبود بیشتر بازارهای کالایی و کاهش قیمت‌ها را می‌دهند.
از طرفی نرخ ارز نیز که بعد از مدت‌ها نوسان، روند نزولی در پیش گرفته است، با آرام شدن جو روانی بازار، دیگر افت و خیز‌های غیرمنطقی ندارد و قادر نیست که تعادل بازار را بر هم بزند و به همین دلیل فعالان بازار تنها عامل نوسان قیمت‌ها را تغییر نرخ این فلزات در بازارهای جهانی می‌دانند و معتقدند اگر قیمت‌ها در بورس لندن ثابت بماند در بازار داخل با ریزش بیشتر قیمت‌ها مواجه خواهیم شد.
به این ترتیب اخبار منتشر شده از بهبود شرایط اقتصادی، کاهش روز افزون قیمت مواد اولیه در بازار و از طرفی انتظار برای برداشته شدن محدودیت‌های بین‌المللی سبب شده تا کاهش قیمت‌ها  دور از ذهن نباشد.
البته این مطلب در خصوص فلزات پایه وارداتی به خصوص نیکل و قلع بیشتر خودنمایی می‌کند، چرا که با وارد کردن این محصولات به بازار داخلی با افت شدید قیمت این فلزات رو‌به‌رو می‌شویم.
یکی از فعالان بازار معتقد است؛ از آنجا که قیمت‌های داخلی تحت تاثیر قیمت‌های جهانی قرار دارد و اخبار منتشر شده حاکی از آن است که تولید فلزات در دنیا در حال افزایش است. تقریبا تمامی ‌تحلیلگران و موسسات مطالعاتی در جهان سال آینده را سالی برای افزایش تقاضای موثر در بازار فلزات پایه لقب داده‌اند. این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود افزایش تقاضا از افزایش عرضه پیشی گرفته و این مهم‌ترین دلیل افزایش قیمت فلزات پایه در سال آینده خواهد بود.

همچنین ببینید

بحران شدید در صندوق‌های بازنشستگی

بیکاری، افزایش جمعیت زیرخط فقر، بحران در ۱۸ صندوق‌ بازنشستگی و آسیب‌های اجتماعی چهار ابرچالش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *