پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / ثبت‌نام بیش از یک‌میلیون نفر در طرح بیمه همگانی

ثبت‌نام بیش از یک‌میلیون نفر در طرح بیمه همگانی

اجرای گامی نهایی فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها در حالی با دستور گرانی بنزین، گازوئیل و “سی.ان.جی” کلید خورد که در حال حاضر برخی عمده فروشان بازار در عرضه کالاها احتیاط می کنند.

ثبت‌نام بیش از یک‌میلیون نفر در طرح بیمه همگانیX وضع دفترچه‌های بیمه بهبود یافتX عمده‌فروشان از بازار بعد از اجرای فاز دوم هدفمندی می‌گویندX احتیاط فروشندگان بزرگ در عرضه کالا به گزارش خبرنگار مهر، بالاخره سوت اجرای قانون هدفمندی یارانه ها به صدا درآمد و از روز پنجشنیه شب گرانی حامل های انرژی از جمله بنزین که تاثیر مستقیمی بر بازار کالاها دارد، کلید خورد. اگرچه اثرات این گرانی از چند روز قبل در بازار نمایان شده بود، اما اینک برخی خرده فروشانی که برای خرید از عمده فروشان آمده بودند، می گویند عرضه برخی اقلام در بازار با محدودیت مواجه شده و عمده فروشان دست نگاه داشته اند تا ببیند امکان تغییر قیمت وجود دارد یا خیر؟

در این میان، عمده فروشان کالاهای مورد نیاز مردم را عرضه می کنند تا بازار با نبود کالا مواجه نشود، اما وقتی خرده فروشان برای خرید مراجعه می کنند، به هر میزان که طلب کالا داشته باشند، با پاسخ مثبت مواجه نمی شوند.

البته این رفتار خرده فروشان و عمده فروشان در بازار دو جنبه دارد؛ اول اینکه عمده فروشان خود سودای انبار کردن کالا به بهانه گرانی را در سر دارند یا اینکه خرده فروشان می خواهند برای صرفه جویی بیشتر، کالاهای مورد نیاز مغازه های خود را به میزان مطمئن تری تهیه کنند تا اندکی گرانی را دیرتر احساس کنند، چراکه دیر یا زود، دولت اجازه افزایش قیمت را به دلیل اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها صادر خواهد کرد.

در این میان برخی می گویند مردم اقبال چندانی به ذخیره سازی کالاها همچون فاز اول نشان نداده اند و عده ای هم می گویند که نقدینگی در دست مردم کم است و همین امر سبب شده که آنها وارد بازار نشوند و با احتیاط بیشتری عمل کنند.

یکی از عمده فروشان بازار مولوی در گفتگو با مهر می گوید: زمانی که دولت اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه ها را آغاز کرد، نزدیک به ایام پایانی سال بود و اوضاع اقتصادی نیز به اندازه فعلی، به هم ریخته نبود، این در حالی است که نرخ ارز نیز به میزان فعلی بالا نرفته بود و همین امر قدرت مانور مردم را در انبارسازی کالاهای اساسی بیشتر می کرد.

وی می افزاید: البته ذخیره سازی کالاها از سوی مردم یک حسن دیگر نیز داشت و آن اینکه، آنها تکانه های تورمی ناشی از اجرای قانون را کمتر احساس کردند، اما حال مردم به دلیل نبود نقدینگی، به صورت روزانه از بازار خرید می کنند و البته همین امر سبب می شود که تغییرات قیمتی در بازار نیز به آنها سریعتر منتقل شود.

در این میان، اگرچه وفور کالا در بازار است و کالا نیز به اندازه کافی تولید و ذخیره سازی شده است، اما بررسی های میدانی مهر نشان می دهد برخی عمده فروشان در عرضه کالاها احتیاط می کنند.

فعالان بازار از افزایش قیمت کالاها خبر می دهند و به خصوص اینکه به اعتقاد آنها، افزایش قیمت مدت‌ها پیش از اجرای افزایش قیمت بنزین از سوی دولت، به بازار منتقل شده است و تولیدکنندگان خود با هماهنگی با دولت یا بدون هماهنگی و به صورت خودسرانه، افزایش قیمت‌ها را اعمال کرده اند.

یکی از عمده فروشان در این رابطه به مهر می گوید: از حدود دو ماه قبل، رغبت برای انبار کردن کالاهای اساسی از سوی برخی عمده فروشان به وجود آمده است و همین امر سبب شده تا بازار با نااطمینانی از شرایط آینده حرکت کند، این در حالی بود که هنوز دولت افزایش قیمت بنزین را اعمال نکرده بود، اما رفتار خود عمده فروشان و توزیع کنندگان کالا بر این امر دامن می زد.

در این میان برخی از فعالان بازار به افزایش نرخ دلار نیز اشاره می کنند و می گویند، باز هم افزایش قیمت دلار بازار را با تلاطم مواجه کرده است که این امر خود وسوسه عدم عرضه کالا را فراهم می کند.

بررسی های میدانی مهر حکایت از این دارد که قیمت هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک طارم ۸۲۰۰ تومان، هاشمی درجه یک به شرط پخت ۸۳۰۰ تومان، رمضانی ۸۲۰۰ تومان، دودی ۸۴۰۰ تومان و برنج خارجی هندی ۵۵۰۰ تومان، اروگوئه ۳ هزار تومان است.

همچنین قیمت یک کیلوگرم شکر ۲۰۰۰ تومان، قند، ۲۵۰۰ تومان، چای خارجی نیم کیلویی ۱۸۰۰۰ تومان، عدس ۳۴۰۰ تومان، لوبیا سفید ۷۱۰۰ تومان، نخود ۵۵۰۰ تومان، لوبیا چیتی ۷۴۰۰ تومان، لپه ۴۵۰۰ تومان، است.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …