پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خودرو / ثبت نام جدید فروش محصولات ایران خودرو یک‌ساعته پُر شد

ثبت نام جدید فروش محصولات ایران خودرو یک‌ساعته پُر شد

ایران بها – هم‌زمان با آغاز دور جدید فروش محصولات ایران خودرو از دیروز در سایت‌ فروش مانند دفعات قبل مردم با مشکلاتی در ثبت‌نام مواجه‌ شدند و در همان ساعت ابتدایی، ظرفیت ثبت‌نام پُر شد یا به‌دلیل اخلال در سایت امکان ثبت‌نام فراهم نشد.

نمونه این مسئله را روز گذشته در فروش فوری محصولات ایران خودرو مشاهده کردیم، قرار بود برخی محصولات ایران خودرو شامل سمند، ۲۰۶، ۴۰۵، پارس و تندر به صورت فوری با موعد تحویل ۳۰روزه عرضه شود.

این خبر با عنوان فروش ویژه و گسترده محصولات ایران خودرو از سوی این شرکت خودروساز اعلام شد و از متقاضیان خرید خودرو خواستند تا از ساعت ۱۰ صبح روز یک شنبه ۲۱ اردیبهشت با مراجعه به سایت ایران خودرو و یا نمایندگی فروش این شرکت نسبت به خرید اقدام کنند.

این در حالی است که از همان ساعت ۱۰ صبح تنها پیغامی که در هنگام خرید خودرو بر روی سایت ایران خودرو نمایش داده می‌شد، وجود مشکل فنی در سایت و عدم امکان خرید بود.

به این ترتیب وجود نقص فنی هم بهانه دیگری بود برای عرضه قطره چکانی خودرو در تحویل فوری و اینکه مردم مدت بیشتری را در انتظار تحویل خودرو باشند و پولشان در شرکت خودروساز بلوکه شود.

از روز گذشته سایت فروش ایران خودرو باز شده ولی مردم نمی‌توانند به‌خاطر اشکالات فنی ثبت‌نام خود را تکمیل کنند، چراکه در مواردی ظرفیت پُر شده است و در مواردی هم که ظرفیت به‌اصطلاح خالی می‌باشد متقاضی امکان تکمیل فرم را به‌خاطر اشکالات فنی پیدا نمی‌کند.

بد نیست یادآور شویم پیش‌فروش و فروش فوری به‌روش مذکور انتقادات فراوانی را از سوی مجلس و برخی مسئولان به‌همراه داشته است؛ برخی معتقدند در اکثر مواقع قبل از آنکه مردم اقدام به ثبت‌نام در سایت فروش کنند “ظرفیت پیش‌فروش و یا فروش فوری برخی از خودروها تکمیل می‌شود” و این سرعت در تکمیل در عین حال، نمایندگی های ایران خودرو نیز نسبت به تقاضای مردم برای خرید فوری خودرو پاسخ منفی می‌دادند. به تبع در شرایطی که اختلاف زیادی بین قیمت کارخانه و بازار خودرو وجود دارد، نمایندگی‌ها ترجیح می‌دهند برای خود و اطرافیانشان خودرو خریداری کنند و به همین دلیل دست رد به سینه خریداران می‌زنند. در این شرایط، جیب دلالان بازار خودرو نیز بی‌نصیب نمی‌ماند.

ظرفیت قابل تأمل است.

قطعی نبودن زمان تحویل خودرو و مشخص نبودن قیمت‌ها را باید دو فاکتور اصلی مشکل‌آفرین برای مردم در خرید خودرو از شرکت‌های خودروساز دانست زیرا خودروسازان با وجود آنکه در تنظیم قرارداد پیش‌فروش فوری خودرو زمان تحویل محصولات را ۳۰ روز اعلام می‌کنند اما مشتری با تجربه خود و با یک حساب سرانگشتی زمان تحویل خودرو را با بدقولی شرکت حدود ۲ و یا دربرخی از موارد تا ۳ برابر تخمین می‌زند.

علاوه بر این مشتریان در همین فروش‌های عادی هم باید با توسل به برخی از نمایندگی‌ها فروش خود را در سایت قطعی کنند زیرا از همان لحظه‌های آغاز پیش‌فروش خودرو هجوم نمایندگی‌ها و البته برخی از روابط‌ها باعث می‌شود تا کمتر از یک ساعت سایت فروش بسته شود و مردم عادی به‌ندرت امکان ثبت‌نام داشته باشند.

نمایندگی‌های فروش شرکت‌های خودروساز “ثبت‌نام” سایت فروش خودرو را لحظه‌ای می‌دانند و معتقدند مردم باید برای ثبت‌نام وقت و البته سرعت زیادی داشته باشند، اما آیا فقط فرصت برای ثبت‌نام کافی است؟

در عین حال، نمایندگی های ایران خودرو نیز نسبت به تقاضای مردم برای خرید فوری خودرو پاسخ منفی می‌دادند. به تبع در شرایطی که اختلاف زیادی بین قیمت کارخانه و بازار خودرو وجود دارد، نمایندگی‌ها ترجیح می‌دهند برای خود و اطرافیانشان خودرو خریداری کنند و به همین دلیل دست رد به سینه خریداران می‌زنند. در این شرایط، جیب دلالان بازار خودرو نیز بی‌نصیب نمی‌ماند.

بابایی مدیر بازاریابی و فروش ایران خودرو محدودیت ظرفیت توزیع خودرو را یکی از عوامل بسته شدن سریع سایت فروش می‌داند و معتقد است: “هر کسی که زودتر برای ثبت‌نام اقدام کند موفق خواهد شد. البته سازوکارهایی برای جلوگیری از سوء استفاده‌های احتمالی پیش‌بینی شده است؛ به‌عنوان مثال در مورد خودروهایی که اختلاف قیمت میان کارخانه و بازار وجود دارد ارائه کد ملی الزامی است، بدین صورت هر مشتری تنها مجاز به خرید یک دستگاه است و بدین وسیله سعی می‌کنیم با دلال‌بازی برخورد کنیم”.

در حال حاضر مردم در شرایطی اقدام به پیش‌خرید خودرو می‌کنند که نه زمان تحویل و نه قیمت خودروی ثبت‌نامی‌شان مشخص نیست، البته گاهی خودروسازان هزینه‌هایی را هم به‌واسطه نصب استانداردها در خودروهای ثبت‌نامی بهانه کرده در نهایت خریداران پس از ماه‌ها انتظار خودرو را با قیمتی خارج از تصور تحویل می‌گیرند.

حال بماند که همین خودروهای به‌ظاهر صفر کیلومتر خود سرشار از ایراد بوده و خریداران مجبورند پس از گذشت چند ماه از تحویل خودروها برای رفع عیوب به نمایندگی‌های خودروساز مراجعه کنند.

برخی از خریداران خودرو که این روزها فقط در حال چک کردن سایت فروش شرکت‌های خودروساز برای آغاز ثبت‌نام خودروهای مورد نیاز خود هستند، در این ارتباط می‌گویند: با توجه به نوسانات قیمت خودرو در بازار آزاد چند ماهی است که منتظر خرید خودرو از طریق سایت فروش شرکت‌های خودروساز هستیم اما هر بار سایت یا پر بوده و یا با اشکال فنی مواجه است به‌نحوی که هم اکنون در بلاتکلیفی قرار داریم.

این افراد با اشاره به اینکه اکثر نمایندگی با به‌کارگیری روابط خاص خود خودروها را خریداری کرده و در نهایت در بازار آزاد با چند برابر قیمت به مصرف کننده‌ها می‌فروشند، می‌گویند: هرسال این داستان سایت فروش شرکت‌های خودروساز در حال تکرار است و هیچ تدبیر مناسبی برای رفع این سوء استفاده‌ها نمی‌شود.

همچنین ببینید

فروش قسطی خودروسازان با سود مشارکت بالا

دنیای اقتصاد نوشت:ماه رمضان در حالی به نیمه دوم خود رسیده که بازار خودرو همچنان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.