پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / جذب نقدینگی مردم بعنوان سپرده به چه قیمت ؟

جذب نقدینگی مردم بعنوان سپرده به چه قیمت ؟

ایران بها – گزارشی در مورد بالا رفتن نرخ سود سپرده بانک ها ارائه شده که البته دراین بررسی نادیده گرفتن برخی موارد سوال برانگیز است مانند نرخ تورم ۳۵ درصدی و نیز نقدینگی بسیار بالا که ممکن است به سمت هر بازاری روانه شود ضمناً در انتهای گزارش بانک های ایرانی با بانک های خارجی مقایسه گردیده که نباید برای سپرده کوتاه مدت سود در نظر بگیرند که این دیدگاه هم جای انتقاد دارد هم جای تعجب بسیار زیرا نه سرویس دهی بانک های ایرانی قابل مقایسه با بانک های خارجی است نه شرایط اقتصادی و نقدینگی و تورم و … و چیزی که پر واضح است اینکه در صورت کاهش سود بانکی سودی که مردم دریافت می کنند به جیب بانک ها خواهد رفت و احتمال دارد مانند سال های قبل از بازار ارز و سکه سر برآورد!نکته دیگری که به چشم می آید اینکه با کاهش سود مطمئنن قدینگی بسیاری از طرف بانک ها به بازارهای رقیب هدایت خواهد شد و اثرات مخرب تری نسبت به افزایش سود خواهد داشت

متن گزارش: با رقابت به وجود آمده بین بانک‌ها و موسسات اعتباری برای جذب منابع، سود کوتاه مدت و روزشمار بانک‌ها به حدی افزایش یافته که تفاوت بین این نوع سپرده‌گذاری با سپرده‌گذاری بلند مدت ۵ ساله در حال حاضر بیش از ۳ درصد نیست!
به گزارش افکارنیوز، در یکی دو ماه اخیر رقابت بانک‌ها و موسسات برای جذب سپرده به حدی رسیده که فاصله نرخ‌های سود کوتاه و مدت بلند این نهادهای پولی به شکل قابل توجهی کاهش یافته است.

رقابت جنون‌آمیز بانک‌ها برای جذب سپرده

توجه به برگه‌های نصب شده در ورودی شعب بانک این از هم گسیختگی نرخ سود را نشان می‌دهد. نرخ سود سپرده کوتاه مدت و روزشمار در حال حاضر به ۲۲ تا ۲۳ درصد رسیده در حالی که نرخ سود سپرده‌های بلند مدت نزدیک به ۲۵ تا ۲۶ درصد است.

این در حالی است که تفاوت کم و غیرمتعارف نرخ‌های سود سپرده بلند و کوتاه مدت موجب افزایش شدید هزینه‌های تامین مالی شده و بانک‌ها را در پرداخت تسهیلات بلندمدت در آینده با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

پرداخت سود مناسب به سپرده‌های کوتاه مدت و روزشمار ابتدا از موسسات اعتباری آغاز شد و پس از آن به بانک‌های تازه تاسیس سرایت کرد. این بانک‌ها برای جذب منابع و عقب نماندن از گردونه، مجبور به افزایش نرخ‌های سود سپرده‌های کوتاه مدت شدند و اکنون تمام شبکه بانکها درگیر ایم معضل هستند.

یکی از مدیرعامل یک بانک بزرگ و با سابقه در این باره به فارس گفت: در شرایطی که بانک‌های کوچک و موسسات نرخ سود سپرده کوتاه مدت را افزایش دادند، سپرده از بانک‌های بزرگ در حال خارج شدن بود. به همین دلیل بانک‌های بزرگ و دولتی هم مجبور به افزایش نرخ سود سپرده کوتاه مدت شدند.

وی ادامه داد: این اقدام در حالی انجام می‌شود که در اکثر قریب به اتفاق بانک‌های دنیا، برای سپرده‌های کوتاه مدت و جاری، سودی در نظر نمی‌گیرند زیرا بانک نقش حفظ و نگه‌داری از سرمایه افراد را ایفا می‌کند.

در این شرایط، به طور قطع انتقال سپرده‌ها از بلند مدت به سمت سپرده‌های کوتاه مدت و پرداخت تسهیلات کوتاه مدت توسط بانک‌ها کمترین زیان ناشی از این پدیده است.

به نظر می‌رسد ورود شورای پول و اعتبار به این مقوله و تصمیم‌گیری برای ساماندهی و منطقی کردن نرخ سود سپرده کوتاه‌مدت و بلند مدت ضروری است زیرا در صورت عدم اتخاذ تصمیم در این باره باید منتظر اتفاقا ناگواری برای سیستم بانکی و به تبع آن فضای اقتصادی کشور باشیم

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.