پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / حداقل حقوق برای جبران هدفمندی ۷۳۰ هزار تومان!

حداقل حقوق برای جبران هدفمندی ۷۳۰ هزار تومان!

ایران بها – قدرت خرید دستمزد نشان میدهد که برای جبران زیان ناشی از هدفمندی باید در سال ۹۳ حداقل دستمزد به ۷۳۰ هزار تومان افزایش یابد.

نگاهی به روند تغییر حداقل دستمزد نشان میدهد که طی سالهای اخیر دولت تلاش کرده اند با افزایش متناسب با نرخ تورم حداقل قدرت خرید اقشار مزد بگیر را حفط کند ولی با اجرای هدفمندی و رشد چشم گیر تورم متاسفانه این افزایش نتوانسته است به هدف مورد نظر دولت برسد، نگاهی به معادل دلاری حداقل دستمزد براساس نرخ های رسمی دلار نشان می دهد با اجرای قانون هدفمندی در عمل قدرت دستمزد ۳۷ درصد کاهش ارزش پیدا کرده است.

نکته قابل تامل آنکه تمامی تلاش دولت دهم بعد از هدفمندی یارانه مهار نرخ تورم و جلوگیری از افزایش قیمت ها بوده است اما به رغم تمامی هزنیه های صورت گرفته و فشارهای وارد شده به بخش تولید برای جلوگیری از رشد قیمت ها در عمل افت قدرت خرید معادل ۳۳ درصد بوده است به عبارت دیگر تمام تلاش صورت گرفته از سوی دولت تفاوت کاهش قدرت خرید را در مقایسه با نرخ دلاری دستمزد تنها ۴ درصد بوده است یعنی هرچد دولت تلاش کرده است با مهار قیمت ها فشار تورمی ناشی از تغییر نرخ ارز را در سبد خانوار مهار کند تنها توانسته است معادل ۴ درصد افت قدرت خرید را جبران کند.

در چنین شرایطی به قیمت ثابت سال ۹۲ اگر دولت بخواهد قدرت خرید سال ۸۹ یعنی قبل از اجرای هدفمندی را محقق کند باید حداقل دستمزد را به ۷۳۰ هزار تومان افزایش دهد. اما به نظر می رسد براساس مذاکرات انجام شده گزینه های مورد بررسی برای تعیین حداقل دستمزد تناسبی با واقعیت قدرت خرید کارگران ندارد، البته نباید فرامشو کرد افزایش شدید حداقل دستمزد می تواند به تشدید موج بیکاری نیز منجر شود.

خبر آنلاین, قدرت خرید دستمزد, حداقل حقوق برای جبران هدفمندی, حداقل حقوق سال 93, حداقل حقوق وزارت کاری سال 93, حداقل حقوق سال 93 چقدر است, حداقل حقوق وزارت کاری 93 چقدر است

 منبع : خبرآنلاین

همچنین ببینید

خلاصه چهارمين نشست دانش اقتصاد توسعه

ايران در دام كودكي توسعه افتاده است بايد براي ٢ نسل كمربندها را سفت كنيم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.