خانه / خبر / حداقل دستمزد کارگران باید بالای ۱٫۵ میلیون تومان باشد

حداقل دستمزد کارگران باید بالای ۱٫۵ میلیون تومان باشد

ایران بها – پنج نفر حاضر در مناظره «حداقل دستمزد» برای حداقل دستمزد سال ۹۳ مبلغی بیش از ۱.۵میلیون تومان پیشنهاد کردند.

ایران بها - حداقل دستمزد کارگران باید بالای 1.5 میلیون تومان باشدبه گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس  در ادامه برنامه امروز مناظره با عنوان «حداقل دستمزد کارگری در سال ۹۳» حیدری از کارشناسان سؤالاتی را که بینندگان مطرح کرده بودند پرسید و گفت: از آقای چمنی پرسیده شده است که دولت بزرگترین کارفرما است این کارفرما برای تأمین دستمزد کارگران منابع لازم را ندارد، اگر شما جای دولت بودید چه کار می‌کردید؟

ناصر چمنی در پاسخ به سؤال حیدری گفت: دولت باید خودش به فکر باشد، باید اصل ۴۴ را بصورت قانونمند اجرا کند. امروز با این اوضاع  هزینه‌ها، این مشکل را دولت بوجود آورده خودش هم باید مشکل را حل کند.

حیدری در ادامه برنامه سؤال دیگر بینندگان را از راغفر مبنی براینکه رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفته است دستمزدها باید بر اساس فوب خلیج فارس افزایش یابد آیا با این پیشنهاد موافق هستید اظهار داشت: فوب خلیج فارس معنی ندارد، بهر صورت معلم که ۳۰۰ دلار در ماه حقوق می‌گیرد اصلا قابل مقایسه نیست و نباید با فوب مقایسه شود، بلکه باید با کشورهای مشاور مقایسه شود.

صادقی در پاسخ به سؤال مجری برنامه در خصوص اینکه اگر فشار برای افزایش دستمزد به تعطیل شدن برخی کارخانجات می‌انجامید، شما جواب کارگران بیکار شده و خانواده‌ها را چه می‌دهید، اظهار داشت: به نظرم افزایش دستمزد در بسته‌شدن کارخانجات نقش نداشته و دولت باید جواب دهد، صندوق بیمه بیکاری را برای همین گذاشته‌اند، از ۶ تا ۵۰ ماه صندوق بیمه بیکاری  حق بیکاری کارگران را می‌دهد.

عدالتیان در پاسخ به سؤال مجری برنامه از سوی بینندگان مبنی بر اینکه شما مستأجر هستید، در کدام منطقه زندگی می‌کنید و چقدر اجاره می‌دهید، گفت: در منطقه فرمانیه مستأجر هستم بعد از ۲۳ سال که از آلمان برگشته‌ام، قدرت خرید خانه را ندارم.

فروتن مهر در پاسخ به  پرسش مجری برنامه از سوی بینندگان که اگر شما کارگر بودید با فرض اینکه دولت منابع لازم برای کمک نداشت انتظار داشتید کارفرمایان چقدر دستمزد را افزایش دهند یا چه کاری در حق شما بکنند، اظهار داشت: هر مقداری که در انتهای سال و شروع با کارگران به توافق رسیدیم مورد قبول است.

وی افزود:  اما اگر با هر درصدی افزایش دستمزد بدهیم، اگر اقتصاد جامعه را مدیریت نکنیم به درد نمی‌خورد و مشکلی را حل نمی‌کند.

در ادامه مناظره حیدری یک سؤال مشترک از کارشناسان پرسید و اولین سوال را از چمنی با عنوان اینکه حقوق ۹۳ چقدر باشد ، گفت: یک خانوار ۴ نفره بالای یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان باید باشد.

حسین راغفر در پاسخ به این سوال اظهار داشت: بستگی دارد به منطقه، در شهر تهران ۲٫۵ میلیون برای خانوار ۵ نفره است.

وی افزود:  در شهرستان‌ها قطعا کمتر است، ولی اگر فرق بگذاریم منجر به مهاجرت می‌شود و مبنای محاسبه ما خط فقر است البته با ۲٫۵ میلیون حداقل نیازهای زندگی فراهم می‌شود.

صادقی در پاسخ به سؤال مبنی بر اینکه حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ چقدر باید باشد اظهار داشت: صادقی خط فقر ۲ میلیون و ۹۰۶ هزار است و فقر مطلق را به ما یک میلیون و ۵۳۲ هزار تومان بدهد اما آنچه که ما امروز داریم ولی آنچه امروز داریم خط گرسنگی که ۵۸۴ هزار و ۵۴۴ تومان است، پیشنهاد من مزد تلفیقی است

عدالتیان در پاسخ به سؤال بینندگان تصریح کرد: حداقل حقوق تامین کننده خط فقر نیست  بلکه مجموع درآمدها است من  قبول دارم یک و نیم  میلیون را ولی سندیکا باید برای افرادی که اصلا کار ندارند هم فکر کند.

فروتن مهر در پاسخ به سؤال بینندگان گفت: من یک اعداد و ارقامی را  مطابق سال‌های قبل بدست آوردم و به نظرم حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۳ باید یک میلیون و ۸۱۹ هزار تومان باشد.

همچنین ببینید

دلایل تشدید بیکاری در اقتصاد ایران

دلایل تشدید بیکاری در اقتصاد ایران چیست؟ انصراف ۱.۳ میلیون نفر از کار! – آمارها …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.