پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آمار / خانه نوساز بخریم یا چندسال‌ ساخت؟ (+جدول)

خانه نوساز بخریم یا چندسال‌ ساخت؟ (+جدول)

ایران بها – شواهد در بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی نشان می‌دهد که فقط فروشنده‌های واقعی این روزها یک کلام نشده‌اند، بلکه سازنده‌ها هم بر قیمت‌های پیشنهادی فروش خود افزوده‌اند.

خانه نوسازX خانه چند سال ساختX خانه بخریم یا نهX پیش بینی قیمت مسکنX پیش بینی قیمت مسکن در سالX پیش بینی قیمت مسکن در دولت روحانیX پیش بینی قیمت مسکن در آیندهX پیش بینی قیمت مسکن در سال 1393X پیش بینی قیمت مسکن در سال 93به نقل از اکثر بنگاهداران فعال در مناطق مختلف تهران، بازار مسکن در سال ۹۲ از لحاظ حجم معاملات خرید و فروش با رکود چشمگیری همراه بود، اما طبق گفته آنها این رکود از اسفند ماه جای خود را با رونق ضعیفی تعویض کرد و از اسفند سال گذشته تا به امروز این رونق ضعیف ادامه دارد و در حال قوت گرفتن است.

از سوی دیگر ادامه‌دار شدن رونق و کمرنگ شدن رکود با گذشت هر روز باعث شده است تا آن دسته از فروشنده‌هایی که عرضه‌كننده واقعی در بازار مسکن هستند، طی ۲ ماه گذشته رفتار متفاوتی با خریداران داشته باشند.

عده‌ای از مشاوران املاک درباره تغییر رفتار قیمتی فروشنده‌ها در بازار مسکن به «دنیای اقتصاد» اظهار کردند: زمانی که مالکی واحد خود را برای فروش به بازار می‌سپرد و در عرض ۶ ماه شاید ۶ متقاضی برای بازدید از واحدش به بنگاه مراجعه می‌کرد، از مشاور مشتری‌یاب خود درخواست می‌کرد به‌دلیل کسادی و نبود مشتری در بازار تا جایی که امکان دارد مراجعه‌کننده برای بازدید از واحدش را نگه دارد تا بلکه بازدید از واحد موجب معامله شود.

اما در حال حاضر وقتی همین فروشنده‌ها می‌بینند که طی یک هفته ممکن است ۳ تا ۴ مشتری برای بازدید از واحدشان مراجعه کند به طور یقین قیمت پیشنهادی خود را دچار نوسان خواهند کرد، در صورتی که قبل از ۳ ماه گذشته فروشنده‌ها دست مشاوران املاک را برای تخفیف حتی نیم میلیون تومانی در هر مترمربع باز گذاشته بودند تا شاید از طریق قیمت منصفانه و تخفیف بتوانند واحد خود را به پول نقد تبدیل کنند، اما اکنون که به تعداد متقاضیان در بازار مسکن افزوده شده است این‌دسته از فروشنده‌ها حداقل تصمیمی که گرفته‌اند حذف تخفیف برای قیمت فروش است.

شواهد در بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی نشان می‌دهد که فقط فروشنده‌های واقعی این روزها یک کلام نشده‌اند، بلکه سازنده‌ها هم بر قیمت‌های پیشنهادی فروش خود افزوده‌اند.

با این حساب بنگاهداران املاک این روزها خرید کردن از فروشنده‌های آپارتمان‌های غیرنوساز را نسبت به خرید کردن از سازنده‌ها ارزنده‌تر عنوان می‌کنند، زیرا آنها بر این باورند که نوسان قیمت مصرف‌کننده‌ها ارزنده‌تر از نوسان قیمت سازنده‌ها است.

همچنین ببینید

معاملات مسکن قفل شد! افزایش قیمت رونق را پس زد

نایب رئیس اول اتحادیه املاک کشور از قفل شدن معاملات مسکن به دلیل قیمت‌های نامتعارف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *