پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / مسکن / خروج از ركود از رهگذر رونق بازار مسكن!؟

خروج از ركود از رهگذر رونق بازار مسكن!؟

اين روزها مرتبا در مصاحبه هاي سياستگذاران بخش مسكن ميخوانيم و ميشنويم كه اگر بخش مسكن رونق بگيرد، اقتصاد هم دنبالش ميرود و رونق كل اقتصاد شروع خواهد شد.
مسكن كالايي است كه تجارتپذير نيست و رونق آن در بهترين حالت فقط به بخشهايي از اقتصاد ايران كمك ميكند كه چندان در معرض رقابت در بازارهاي بين المللي نيستند. اي كاش، رونق اقتصاد ايران از بخشي شروع شود كه كالايي تجارتپذير و رقابتپذير در بازارهاي جهاني توليد كند.
مسكن حتي اگر رونق بگيرد، در يك اقتصاد نفتي كه همه چيزش وارداتي است و اگر گروهي ميتوانستند توسعه را هم وارد مي كردند، فقط باعث تقويت و تشديد واردات كالاهاي خاص مصرفي در مسكن مي شود.
تامين مالي مسكن در اقتصاد ايران عمدتا از رهگذر پس اندازهاي شخصي بوده است. شرايط تورمي سالهاي گذشته، نااطميناني از آينده اقتصاد، رونق بازارهاي ارز و سياستگذاري هاي ناروال دولت مثل مسكن مهر، هم انگيزه خصوصي ها را براي حضور در اين بازار كم كرده و هم بانكها را بي رغبت كرده است. البته، بانكها به دليل كسب سودهاي خارق العاده از دادن تسهيلات در بخشهاي ديگر و در دوره هاي زماني زير ٥ سال، نه انگيزه و نه دليلي براي دادن تسهلات بلندمدت به بخش مسكن ندارند.
گويي گره رونق مسكن در اقتصاد نفتي فاقد نظام بانكي متمايل به بخش مسكن، فقط در گرو افزايش درآمدهاي آحاد مردم است كه در اقتصاد تمام نفتي، اين اتفاق در گرو افزايش قيمت نفت است كه آن هم بيشتر به تكرار وقايعي مانند افزايش قيمتهاي سرسام آور مانند ١٣٨٦ و ركود بعد از آن گرايش دارد تا رونقي پايدار.
پس سياستگذاران بخش مسكن اگر اميدي به نفت گران ندارند، بايد چانه زني با نظام بانكي را در دستور كار خود قرار دهند و بپذيرند كه اين ركود طولاني تر از آن است كه در سال ١٣٩٥ تمام شود.
در ضمن مدام آدرس غلط براي رونق گرفتن اقتصاد ايران ندهند.

همچنین ببینید

معاملات مسکن قفل شد! افزایش قیمت رونق را پس زد

نایب رئیس اول اتحادیه املاک کشور از قفل شدن معاملات مسکن به دلیل قیمت‌های نامتعارف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *