خانه / مسکن / خرید خانه آسان می‌شود؟

خرید خانه آسان می‌شود؟

به تازگی عباس آخوندی وزیر راه‌ و شهرسازی خبر داده که تا ماه‌های آینده بانک‌ها به میزان ۵۰ درصد قیمت یک ملک به خریدار وام اعطا خواهند کرد تا متقاضیان خرید مسکن با دستان بازتری سراغ معاملات خانه بروند.

 خرید خانه آسان می‌شود؟

ایران بها – خانه‌دار شدن در پایتخت همیشه سخت بوده‌است. از حدود دو، سه سال پیش اما پیچیدگی‌های خرید خانه در تمام محله‌های تهران دو چندان شد. چرا که قیمت خانه بیش از پیش افزایش پیدا کرد و در مقابل آن قدرت خرید مصرف‌کنندگان هر روز نسبت به روز قبل کاهش پیدا کرد. بنابراین در طول سال ۹۲ خرید و فروش مسکن در رکود قرار داشت. زیرا خریداری برای مسکن‌هایی که قیمتش حبابی و متورم شده بود وجود نداشت. فروشندگان هم به دلیل ترس از ضرر و زیان نه جرات کاهش قیمت مسکن‌های خود را داشتند و نه شرایط اقتصادی به آنها اجازه تعدیل قیمت ملکشان را می‌داد.

ایران بها - خرید خانه آسان می‌شود؟, وزیر راه‌ و شهرسازی, متقاضیان خرید مسکن, قدرت خرید مصرف‌کنندگاناز زمان روی کار آمدن دولت یازدهم تا به حال اما وضعیت بازار مسکن کمی متفاوت شده‌است. زیرا فضای نسبتا آرام اقتصادی موجب شد که قیمت‌ها کمی کوتاه بیایند و بر اساس آمار، شاهد کاهش ۵ درصدی قیمت مسکن در پایتخت باشیم. با این وجود قیمت خانه در طول دو، سه سال گذشته آنقدر خود را بالا کشیده است که کاهش ۵ درصدی هم آنچنان کمکی به خریدران برای خانه‌دار شدن نمی‌کند. درست در چنین شرایطی دولت یازدهم سعی دارد راه‌های خرید و فروش مسکن در پایتخت را روغن کاری و تسهیل کند.

به تازگی عباس آخوندی وزیر راه‌وشهرسازی خبر داده که تا ماه‌های آینده بانک‌ها به میزان ۵۰ درصد قیمت یک ملک به خریدار وام اعطا خواهند کرد تا متقاضیان خرید مسکن با دستان بازتری سراغ معاملات خانه بروند. وی با بیان اینکه برای راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن ناامید نیستم، گفت: اگر صندوق‌های پس‌انداز ایجاد شوند قائدتا باید این صندوق‌ها به اتکاء پس‌انداز مردم ۵۰ درصد قیمت مسکن معمولی را تسهیلات بدهند. وی به فارس گفته: «با راه‌اندازی این صندوق‌ها قدرت خرید مردم افزایش می‌یابد.»

با این وجود دو مساله دیگری هم مطرح است. اول اینکه اگر بانک‌ها نصف قیمت یک خانه وام اعطا کنند آیا متقاضیان توان فراهم کردن ۵۰ درصد دیگر قیمت خانه را دارا هستند یا خیر؟ زیرا برای دریافت این وام هم متقاضیان باید ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان هم در بانک‌ها و صندوق‌ها، سپرده بگذارند. آنطور که گفته می‌شود متقاضیان خرید مسکن و کسانی که هنوز صاحب خانه نیستند آنچنان توان مالی سپرده‌گذاری و همچنین پرداخت نصف قیمت یک خانه را ندارند. بنابراین باید دید که تاثیرگذاری این وام در توانا کردن متقاضیان در خرید خانه چیست؟

از سوی دیگر برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که افزایش وام خرید مسکن موجب افزایش تورم در بازار مسکن و افزایش قیمت دوباره خانه های مسکونی شود. عباس آخوندی در صحبت‌های خود این موضوع را رد کرده و گفته چنین تصمیمی در راستای سیاست‌های ضدتورمی دولت است اما باید دید در سال ۹۳ این سیاست‌ها چه تاثیری بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

 

همچنین ببینید

خروج از ركود از رهگذر رونق بازار مسكن!؟

اين روزها مرتبا در مصاحبه هاي سياستگذاران بخش مسكن ميخوانيم و ميشنويم كه اگر بخش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.