پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بورس / خرید و فروش امتیاز وام ‌خرید مسکن آرام گرفت!

خرید و فروش امتیاز وام ‌خرید مسکن آرام گرفت!

موجی که ۲۲ روز پیش در بازار رسمی خریدوفروش امتیاز وام ‌خرید مسکن همزمان با اعلام افزایش سقف وام راه افتاد و باعث شد قیمت اوراق در فاصله ۱۸روز ۷۹درصد متورم شود، طی چهار روز اخیر فروکش کرده و سطح قیمت‌ها را به بازه مورد انتظار کارشناسان برگردانده است.

قیمت اوراق وام خرید مسکن در روزهای اخیر با همان سرعتی که پیش‌تر افزایش پیدا کرده بود، رو به کاهش گذاشته، طوری که هر فقره اوراق ۵۰۰ هزار تومانی این تسهیلات دیروز با نرخ ۶۰هزار تومان بین دارنده اوراق و متقاضی اوراق مبادله شد.

در اولین روز هفته‌جاری، ارزش معاملاتی این اوراق به بیشترین سطح در طول یکسال اخیر رسید و با قیمت ۷۰هزار تومان مبادله شد، اما بعد از آن و در طول ایام این هفته، نوسان قیمت اوراق همواره کاهشی بوده است.

قیمت اوراق وام‌ مسکن تقریبا از ابتدای امسال به خاطر کارکرد ضعیف وام ۲۰میلیونی خرید، از تحرک افتاده بود و به‌صورت ممتد روند کاهشی را طی می‌کرد به طوری که در روزهای نیمه‌اول دی‌ماه که هنوز سقف وام افزایش نیافته بود، به پایین‌ترین سطح -۳۹هزار تومان- رسید.

هم‌اکنون هزینه خرید هر فقره اوراق تسهیلات مسکن در شرایطی به ۶۰ هزار تومان رسیده که کارشناسان بازار سرمایه، نوسان منطقی قیمت آن را باتوجه به مبلغ وام و اوضاع بازار مسکن، بین ۶۰ تا ۷۰هزار تومان پیش‌بینی می‌کنند.به این ترتیب، ارزش معاملاتی اوراق مسکن در حال‌حاضر در دامنه تعادلی قرار دارد.  با قیمت‌های روز گذشته در فرابورس، متقاضیان تسهیلات ۴۵میلیون تومانی خرید مسکن باید رقمی معادل ۵میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بابت خرید اوراق این تسهیلات هزینه کنند.

تقاضا پشت کرد، وام ارزان شد

ماه گذشته درست یک هفته بعد از اعلام خبر افزایش سقف وام ۲۰ میلیونی خرید مسکن به ۴۵ تا ۶۰ میلیون تومان، قیمت اوراق نزدیک به ۶۰ درصد افزایش پیدا کرد و ۱۵ روز بعد رشد‌کل به ۷۹ درصد رسید و آنچه باعث این جهش قیمت شد، ناشی از رفتار عجولانه طرف تقاضا و خروج سریع طرف عرضه از فرابورس بود.

در روزهای ابتدایی تصویب وام جدید، به‌دلیل مراجعه متقاضیان به بازار فرابورس جرقه رشد قیمت اوراق روشن شد و در روزهای بعد عدم عرضه این وام از طرف دارندگان اوراق که با هدف شعله‌ورتر شدن التهاب قیمت اتفاق افتاد، شتاب رشد قیمت را بیشتر کرد.

اما در روزهای اخیر عاملی که باعث تغییر مسیر نوسان قیمت اوراق تسهیلات مسکن شد، عکس‌العملی بود که از ناحیه متقاضیان نسبت به قیمت اوراق سر زد. بررسی‌ها از میزان حجم عرضه و تقاضا در بازار وام مسکن طی روزهای اخیر نشان می‌دهد: زمانی که قیمت هر فقره اوراق به سطح ۷۰ هزار تومان رسید، صرفه‌اقتصادی این تسهیلات برای متقاضیان مصرفی و البته برای گروه‌هایی که با هدف سفته‌بازی دنبال خرید اوراق بودند، کاهش یافت و باعث تخلیه صف سنگین تقاضایی که از روز اعلام افزایش سقف‌ وام تشکیل شده بود، شد.

این واکنش که اولین ضربه را به صعود قیمت اوراق زد و باعث توقف آن شد، در عین حال منجر به نگرانی دارندگان اوراق بابت آینده قیمت‌ها نیز شد طوری که در دو، سه روز اخیر حجم عرضه اوراق بیشتر شده و همین تغییر باعث تندی در کاهش قیمت اوراق مسکن شده است.

ذبیح‌اله نعمتی مدیر اداره اعتبارات بانک‌مسکن در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت: هم‌اکنون بازار عرضه و تقاضای وام‌ خرید مسکن به تعادل نسبی رسیده و هیجانات روزهای اول افزایش‌وام تاحدودی تعدیل شده است.

همچنین یک کارشناس فرابورس نیز اعلام کرد: در چند روز اولی که سقف وام خرید افزایش یافت، سفته‌بازی شکل گرفت اما با سطح جدید قیمت اوراق، عمده تقاضا برای این اوراق جنبه مصرفی دارد.

همچنین ببینید

بحران شدید در صندوق‌های بازنشستگی

بیکاری، افزایش جمعیت زیرخط فقر، بحران در ۱۸ صندوق‌ بازنشستگی و آسیب‌های اجتماعی چهار ابرچالش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.