پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / خط فقر چقدر است؟ سبد معیشت خانوار و نتایج محاسبات جدید

خط فقر چقدر است؟ سبد معیشت خانوار و نتایج محاسبات جدید

ایران بها – در آستانه تعیین حداقل دستمزد سال ۹۳، کمیته مزد کارگران استان تهران اعلام کرد هزینه ماهیانه یک خانوار ۴ نفره طبق قیمت های بهمن ماه امسال به ۱ میلیون و ۷۶۰ هزارتومان رسیده است. طبق محاسبات انجام شده، خوراک و مسکنبه تنهایی ۶۵ درصد کل مبلغ یادشده را تشکیل می دهد و هزینه خوراک هر خانوار ۴ نفره در ماه در خوشبینانه ترین حالت ۸۲۸ هزار و ۸۸۴ تومان است.

خط فقر چقدر است؟

به گزارش مهر، یکشنبه هفته آینده نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت که گفته می شود نمایندگانی از مجلس و برخی اعضای کابینه تدبیر و امید را نیز شامل می شود در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دومین نشست درباره دستمزد سال آینده را در فاصله کمتر از ۲۰ روز به پایان سال ۹۲ برگزار می کنند.

طبق نشستی که پیش تر و در هفته های گذشته به این منظور با مدیریت وزارت کار و به نمایندگی از دولت برگزار شده است، نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت به بیان دیدگاه ها و همچنین مسائل مربوط به کار و تولید پرداخته اند.

بررسی تغییرات قیمتی ۱۸ قلم کالا

هرچند مباحث مطرح شده در نشست اول مزد و بهره وری بیشتر به طرح مباحث کلی پیرامون وضعیت تولید، بهره وری نیروی کار و معیشت کارگران در ایران گذشت، اما گفته می شود در روزهای آینده قرار است تصمیمات مهمی درباره وضعیت حقوق و دستمزد میلیون ها مشمول قانون کار در سال ۹۳ گرفته شود.

در عین حال، کمیته مزد شوراهای اسلامی کار استان تهران در آستانه این نشست نتایج بررسی ها و محاسبات پیرامون وضعیت معیشت خانوار کارگری، هزینه ها و همچنین حداقل هزینه امسال هر خانوار کارگری را ارائه کرده است.

این کمیته اعلام کرده است: محاسبات به نحوی بوده که ارقام مربوط به هزینه خوراکی ها و آشامیدنی ها بر اساس ۱۸ قلم کالای اساسی صرفا با نرخ میادین میوه و تره بار و همچنین ارقام اعلام شده توسط مراجع رسمی اعلام شده است.

با این وضعیت و اینکه ارقام کف بازار و فروشگاه های موجود در سطح شهرها و روستاهای ایران ملاک این ارزیابی قرار نگرفته است، نمایندگان کارگران در استان تهران می گویند هر خانوار ۴ نفره کارگری در حال حاضر با نرخ های بهمن ماه امسال ۱ میلیون و ۷۶۰ هزار و ۳۰۰ تومان در هر ماه هزینه دارد.

اختلاف معنادار حداقل مزد با خط فقر

این در حالی است که در شرایط فعلی درآمد بسیاری از کارگران کشور به اندازه رقم مورد نیاز ماهیانه ذکر شده نیست و از اینرو خانوارهای کارگری برای تامین هزینه های خود با مسائل و دشواری های فراوانی مواجه هستند.

تا کمتر از یکماه آینده حداقل دستمزد مشمولان قانون کار ۴۸۷ هزار و ۱۲۵ تومان است که طبق اعلام قبلی وزارت کار این میزان در بهترین شرایط تا ۲۲ درصد هزینه های ماهیانه کارگران را تامین می کند. از سویی، معاون وزیر کار گفته است در سال جاری کارفرمایان به ازاء هر کارگر متوسط ۹۳۳ هزارتومان هزینه کرده اند.

در بین ارقام و آمارهای متفاوتی که از سوی مراجع مختلف عنوان می شود، چیزی که بسیار روشن و واضح است مسائل و مشکلات معیشتی خانوارهای کارگری، افت شدید قدرت خرید آنان و شکاف معنادار درآمد ۴۸۷ هزارتومانی حداقل بگیران با خط فقر ۲ میلیون تومانی اعلام شده است.

طبق جدولی که از سوی کمیته مزد شوراهای اسلامی کار استان تهران ارائه شده است، تنها ۲ قلم مسکن و خوراک در هر ماه ۶۵ درصد درآمد کارگران را به خود اختصاص می دهد و بر اساس محاسبه انجام شده، هر خانوار ۴ نفره کارگری در ماه برای تامین هزینه خوراک نیاز به ۸۲۸ هزار و ۸۸۴ تومان و برای تامین هزینه مسکن با در نظر گرفتن میانگین هزینه های مسکن در تمام نقاط تهران و با فرض اینکه ۵۰ درصد از کارگران صاحب خانه باشند، نیز ۳۱۵ هزار و ۷۳۳ تومان اعلام شده است.

حذف هزینه تفریح و تحصیل کارگران!

همچنین با حذف هزینه دخانیات از سبد مصرفی خانوار کارگری، ۸۷ هزار و ۴۰۰ تومان نیاز یک خانوار ۴ نفره در ماه به منظور تهیه پوشاک و ۱۲۰ هزارتومان نیز سهم تامین هزینه بهداشت و درمان است. در کنار این، سهم خرید اثاثیه نو برای منزل کارگران نیز در رقم نهایی ۱ میلیون و ۷۶۰ هزارتومانی در نظر گرفته نشده است.

سهم حمل و نقل در سبد معیشت خانوار ۴ نفره کارگری در سال جاری ۱۶۰ هزارتومان، سهم ارتباطات ۴۸ هزار و ۱۱۵ تومان، سهم تحصیل و آموزش ۱۰۹ هزارتومان و سهم کالاها و خدمات متفرقه نیز ۹۳ هزار و ۸۶۸ تومان در نظر گرفته شده است.

در این بخش نیز سهمی برای امور فرهنگی و تفریح خانوار کارگری در نظر گرفته نشده و کمیته دستمزد فرض کرده هیچ کارگری به تفریح نمی رود و یا اساسا نیازی به تفریح برای خانوارهای کارگری وجود ندارد!

نکته حائز اهمیت در این محاسبه جدید این است که سهم خوراکی ۸۲۸ هزارتومانی یک خانوار ۴ نفره کارگری بر اساس نرخ های میادین شهرداری تهران محاسبه شده است. همچنین نیاز ۱۶۰ هزارتومانی هر خانوار کارگری برای تامین هزینه های حمل و نقل ماهیانه نیز با فرض استفاده کامل از وسایل حمل و نقل عمومی محاسبه شده است.

در بخش مربوط به نیاز ۱۰۹ هزارتومانی ماهیانه خانوار ۴ نفره برای تحصیل و آموزش نیز تنها هزینه های فرزندان کارگران لحاظ شده و فرض بر این است که هیچ کارگری قصد ادامه تحصیل را ندارد!

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.