خانه / آمار / خودرو در افت بورس ۱۹درصد سود داده است

خودرو در افت بورس ۱۹درصد سود داده است

دنیای اقتصاد: شاخص بورس در پایان اردیبهشت‌ماه، افت ۸/۲ درصدی را به ثبت رسانده و در همین مدت بازارهای ارز، سکه و طلا به ترتیب ۲/۹، ۳ و ۸/۳ درصد رشد را تجربه کرده‌اند. در حال حاضر تمایل به فروش سهام در مقایسه با خرید آن بیشتر است و در این میان، تنها، صنعت خودرو توانسته است ۱۹ درصد بازدهی را عاید سرمایه‌گذاران کند. صنعت مخابرات نیز با زیان ۳۵ درصدی، به‌عنوان زیان‌ده‌ترین صنعت بازار شناخته شده است.

بورس درجا مي‌زند، موازي‌ها تماشا مي‌كنند

صنعت خودرو به‌رغم ادامه افت بورس در دو ماه گذشته، ۱۹ درصد سود به سرمايه‌گذاران بازار سهام رسانده است
هرچند بورس تهران شروع مناسبي در سومين ماه سال نداشته است، اما بررسي عملكرد دو ماهه منتهي به ارديبهشت ماه سال جاري نشان مي‌دهد كه بازار سهام افت عميقي را تجربه نكرده و به اصطلاح «بازار سرمايه‌‌اي»‌‌ها درجا زده است. شاخص بورس اوراق بهادار تهران در دو ماهه منتهي به پايان ارديبهشت‌ماه سال جاري افت ۸/۲ درصدي را تجربه كرده و اين در حالي است كه سه بازار موازي بورس يعني ارز، سكه و مسكن توانسته‌اند در غياب بورس، خودي نشان داده و تحركات مثبتي را تجربه كنند.

اين تحركات مثبت تا جايي است كه نرخ دلار ۲/۹ درصد رشد، سكه ۳ درصد رشد و هر گرم طلاي ۱۸ عيار ايراني ۸/۳ درصد رشد را در دو ماهه گذشته از سال تجربه كرده‌اند و البته رصد تحركات اين بازارها تنها در ارديبهشت‌ماه نشان مي‌دهد كه وزن خودنمايي اين بازارها در دومين ماه سال بيشتر از فروردين‌ماه بوده است كه البته در اين بين دلار مستثني بوده و شرايط متفاوتي را در نخستين ماه سال داشته است.  اما وضعيت كنوني بورس كه تداوم اوضاع متلاطم و نامطلوب ۷۵ روز پاياني سال ۹۲ است از غلبه ذائقه فروش به خريد سهام حكايت دارد، به طوري كه در اين پروسه «صف‌نشيني» به پديده‌اي عادي بدل شده و سهام شماري از شركت‌هاي بورسي درگير هجمه فروشندگان سهام شده است. از طرفي ديگر بي‌اعتنايي بازار به تحولات بنيادين شركت‌ها نيز مزيد بر علت شده و رنگ قرمز را بر پيشاني سهام برتر بازار نهادينه كرده است. رخدادي كه پس از به نتيجه نرسيدن مذاكرات هسته‌اي حتي با حمايت‌هاي حقوقي‌ها و بازيگران ارشد بازار هم نمي‌توان جلوي آن را گرفت.
اما بررسي آخرين وضعيت ۳۹ صنعت بورسي در دو ماه سپري شده از سال ۹۳ از قدرتنمايي خودروسازان حكايت دارد؛ صنعتي كه به اميد به نتيجه رسيدن مذاكرات هسته‌اي و حصول توافقي قطعي و جامع، ۱۹ درصد بازدهي به سرمايه‌گذاران بازار سهام داد تا به اين ترتيب نشان دهد كه اگر شرايط سياسي و اوضاع تحريم‌ها تغيير كند، مي‌تواند با بازيابي قدرت و توان گذشته، به صنعت برتر كشور تبديل شود.
اين بازدهي ۱۹ درصدي در شرايطي براي صنعت خودرو رقم مي‌خورد كه هنوز اين صنعت از شرايط بنيادين خوبي برخوردار نيست ، تنها خوش‌بيني به آينده موجب پيش‌بيني سودهايي اندك در صورت‌هاي مالي خودروسازان بزرگي همچون ايران‌خودرو و سايپا شده است. ديگر نمايندگان صنعت خودرو در بورس يعني پارس خودرو، گروه بهمن و زامياد هم توانستند در اين مدت شرايط خوبي را از خود به نمايش بگذارند.
اما خوش‌بيني به آينده فقط محدود به خودروسازان نشده و در غياب بزرگاني همچون معدني‌ها، فولادي‌ها، پتروشيمي‌ها و پالايشگاه‌ها به صنعت ليزينگ نيز رسيده است.
گروه ساير مالي كه شركت‌هايي همچون ليزينگ ايرانيان، ليزينگ صنعت و معدن، ليزينگ ايران، ليزينگ غدير و… را در دل خود جاي داده است، در دو ماه منتهي به پايان ارديبهشت ماه سال ۹۳ معادل ۴/۱۸ درصد بازدهي داشته است. اين صنعت نيز هرچند به لحاظ بنيادي توانسته تا حد قابل ملاحظه‌اي خود را احيا كند ولي از قاعده خوش‌بيني به آينده پيروي كرده است.بعد از اين دو گروه بقيه صنايع مثل حمل‌ونقل، چند رشته‌اي و لاستيك‌ بازدهي‌هايي كمتر از ۵ درصد را داشته‌اند. البته در اين پروسه صنعت محصولات چرمي هم حدود ۴۰ درصد بازدهي داشته كه به دليل حضور تنها يك شركت يعني كفش ملي در اين گروه، بازدهي قابل اعتناي آن ملاكي براي رصد اوضاع يك صنعت در بازار سهام نيست.
در همين حال، بررسي وضعيت صنايع زيان‌ده بورس هم در دو ماهه نخست سال حاكي از آن است كه گروه وسايل ارتباطي كه شركت‌هاي مرتبط با صنعت مخابرات را در دل خود جاي داده است ۳۵ درصد زيان به سرمايه‌گذاران رسانده است. در ليست زيان‌ده‌ترين گروه‌ها همچنين گروه‌هاي استخراج نفت، ابزار پزشكي، انبوه‌سازي و چاپ هم بيشترين زيان را به سرمايه‌گذاران خود رسانده‌اند. جزئيات بازدهي گروه‌هاي بورسي در سال ۹۱ و ۹۲ و دوماهه منتهي به ارديبهشت ۹۳ در جدول ذيل آورده شده است.

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.