پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / دولت سابق در گرانی سیب‌زمینی ردپا دارد؟

دولت سابق در گرانی سیب‌زمینی ردپا دارد؟

تابناک نوشت: حسين مهاجران، رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و تره‌بار تهران در خصوص دلايل افزايش شديد قيمت سيب‌زميني در ماه‌هاي گذشته گفت: وقتي آقاي احمدي‌نژاد در اتوبان‌ها سيب‌زميني را به صورت رايگان توزيع مي كرد قفل دروازه‌گراني سيب‌زميني را شكست و من همان زمان گفتم صداي شكسته شدن اين قفل، بعدها بلند خواهد شد.

پس از آغاز مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها بازار ميوه و تره‌بار با كمترين نوسان مواجه شده و افزايش‌برخي اقلام در اين بازار تحت تاثير اقدامات گذشته در دولت پيشين بود.

درهمين راستا حسين مهاجران، رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و تره‌بار تهران در گفتگو با ابتكار در خصوص دلايل افزايش شديد قيمت سيب‌زميني در ماه‌هاي گذشته گفت: وقتي آقاي احمدي‌نژاد در اتوبان‌ها سيب‌زميني را به صورت رايگان توزيع مي كرد قفل دروازه‌گراني سيب‌زميني را شكست و من همان زمان گفتم صداي شكسته شدن اين قفل، بعدها بلند خواهد شد. در سال گذشته به مدت يك سال، سيب‌زميني ۳۰۰توماني كيلويي ۲ تا ۳هزار تومان عرضه شد و حتي در سال جاري ما شاهد آن بوديم كه قيمت سيب‌زميني تا ۵هزار تومان هم افزايش يافت. معلوم است وقتي سيب‌زميني، رايگان توزيع شود و كشاورز سه سال مستمر نتواند توليدات خود را به قيمت واقعي به فروش رساند به فكر تغيير كشت خواهد افتاد و اين مساله بازار را با كمبود عرضه و به تبع آن افزايش شديد قيمت مواجه خواهد كرد.

مهاجران در پاسخ به پرسش ابتكار در خصوص وضعيت قيمت‌ها در بازار ميوه و تره بار در ماه‌هاي آينده گفت: پس از اجراي مرحله دوم هدفمندي غير از موز كه قيمت آن متاثر از نرخ دلار است هر ميوه‌اي كه در بازار موجود است با نصف قيمت عرضه شده و هم‌اكنون همه ميوه‌ها در بازار با نصف قيمت به فروش مي‌رسند. با توجه به برآوردهاي ما از محصول باغات داخل كشور پيش‌بيني مي‌كنم تابستان آينده، بازار ميوه‌اي پربار و ارزان داشته باشيم و مصرف‌كنندگان از قيمت‌ها راضي باشند.

وي با انتقاد از سياست‌هاي در نظر گرفته شده براي محدوديت واردات ميوه گفت: متاسفانه تاكنون افراد كاردان داراي اختيار نبودند و افرادي كه تصميم‌گير هستند طرح‌هاي خوب و مناسبي ارائه نداده اند. وقتي واردات به صورت كلي ممنوع مي‌شود بازار قاچاق، سكه شده و نه تنها جلو واردات گرفته نمي‌شود بلكه همان محصولات با قيمت‌هاي ۵برابري وارد بازار مي‌شوند و مصرف‌كننده است كه بايد هزينه اين سياست‌ها را بپردازد. ما مي‌دانيم اقلامي كه به صورت قاچاق وارد بازار ميوه و تره بار مي‌شوند، هم براي مصرف‌كننده و هم براي اقتصاد كشور به شدت زيان آورند. چرا كه اگر فاسد بوده يا دچار مشكل بهداشتي خاصي باشند مردم آسيب مي‌بينند و با توجه به اينكه كالاهاي قاچاق قابل پيگيري نيستند نه مي‌توان از فروشنده خسارت گرفت و نه ارگان، نهاد و يا شخص خاصي را در كشور مبدا به عنوان مسئول معرفي كرده و بازخواست كرد.

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و تره‌بار تهران، در پاسخ به پرسش خبرنگار ابتكار در خصوص روش‌هاي كاستن از فاصله توليد تا مصرف‌ و حمايت از كشاورزان در برابر واسطه ها گفت: بايد براي رسيدن به راه‌هاي علمي و كارشناسي، مسئولان و كارشناسان دلسوز، جلسات مستمري تشكيل دهند و بررسي كنند كه چه راه كارهايي براي حل اين مشكل مي‌توان ارائه داد. متاسفانه تاكنون ديده‌ايم تسهيلاتي كه براي حمايت از كشاورزان در نظر گرفته شده بود با سندهاي صوري در اختيار كساني قرار گرفت كه هيچ ربطي به كشاورز و توليد كشاورزي ندارند. بايد سياست‌هايي اتخاذ شود تا در مجاورت مراكز توليد عمده محصولي خاص، كارخانجات تبديلي احداث شود تا اگر بازار براي محصول خاصي كشش نداشت، زحمت و هزينه كشاورز به هدر نرفته و انگيزه‌اش براي توليد از بين نرود. براي مثال ما ديديم كه امسال بخش قابل توجهي از محصول پرتقال كشور دچار سرمازدگي شد اگر كارخانه‌هاي زيادي براي خريد محصولات باغداران وجود داشت هيچ توليدكننده‌اي ناچار نمي‌شد به قيمت‌هاي ظالمانه‌ كارخانه‌اي كه با در دست داشتن انحصار، قيمت هر كيلو پرتقال را تا ۱۶۰تومان پايين آورد، تن دهد. متاسفانه در اين خصوص ديديم كه باغدار مجبور بود براي رساندن محصول خود به اين كارخانه مبالغي را نيز از جيب خود بپردازد. در شرايطي كه از توليدكننده حمايت نمي‌شود، وقتي حتي بخشي از خسارت او پرداخت نمي‌شود و در حالي كه حاصل كار يك سال كشاورز كه بايد تامين‌كننده معاش خانواده او باشد اينچنين دستخوش سياست‌بازي و و سوجويي برخي فرصت‌طلب قرار مي‌گيرد، بديهي است توليدكننده هيچ انگيزه‌اي براي توليد نخواهد داشت.

مهاجران افزود: ما در اين فصل چه نيازي به انگور يا آلو داريم و چرا بايد اين ميوه‌ها با قيمت‌هاي نجومي وارد بازار شوند در حالي كه مي‌توان با سياست‌هاي درست و حساب شده از توليدكنندگان و كشاورزان داخلي حمايت كرد و به تبع همين حمايت، مصرف‌كنندگان را نيز بهره‌مند كرد. متاسفانه خريداران عمده با توجه به تفاوت قيمت بسيار زيادي كه بين محصول خارجي آن هم به صورت قاچاق با محصول كشاورز ايراني وجود دارد ترجيح مي‌دهند حتي به قيمت نبود تضمين براي كيفيت بار، به سراغ بار قاچاق بروند. براي مثال، نارنگي بندري كه مي‌توان آن را كيلويي ۶ تا ۷هزار تومان از باغدار خريداري كرد و تا ۱۶هزار تومان در بازار فروخت، جذابيت چنداني براي خريداران ندارد و آنها به سراغ نارنگي ارزان پاكستان مي‌روند. هرچند تضميني براي كيفيت آن وجود ندارد اما چون بسيار ارزان است براي خريداران بار، جذاب‌تر است. اگر دولت بتواند بازار را مديريت كند و با توجه به اينكه پرتقال به زودي در بازار تمام مي‌شود و تا برج شش كه پرتقال ميناب به بازار مي‌آيد هيچ خبري از پرتقال نخواهد بود، بخشي از سردخانه‌ها را به پرتقال اختصاص دهد تا هم ورود پرتقال قاچاق، صرفه اقتصادي نداشته باشد و هم مصرف‌كنندگان و اقتصاد كشور متاثر از قاچاق ميوه، متضرر نشوند. اگر دولت سياست‌هاي خود را درباره واردات مورد بازبيني قرار دهد و در اين خصوص به صورت برنامه‌ريزي شده وارد عمل شود، با توجه به اينكه در سيستم واردات رسمي، هم فروشنده مشخص است و هم كيفيت بار و شخص واردكننده، احتمال خطا كمتر و امكان پيگيري ميسرتر خواهد بود.

رئيس اتحاديه فروشندگان ميوه و تره‌بار تهران، با ارائه پيشنهاداتي به دولت براي بهبود وضعيت توليد، عرضه و مصرف اين بازار، گفت: پيشنهاد من اين است كه وزارت جهاد كه متولي توليد كشاورزي است، ميزان توليد كشور را به صورت دقيق بسنجد و مصرف سالانه را هم با لحاظ كردن ضايعات توليد در نظر گيرد و آنچه مازاد بر نياز است براي صادرات اختصاص دهد. اگر در مورد محصول خاصي با كمبود مواجه‌ايم صرفا آنچه مورد نياز است وارد شود. وي افزود: دولت براي سروسامان دادن به وضع موجود بايد مرزهاي بي در و پيكر را كنترل كرده و بازارهاي مرزي را بهتر مديريت كند. متاسفانه مي‌بينيم بارهاي ميوه كه از اين مبادي وارد كشور مي‌شوند با برگ سبز تا تهران مي‌رسند و مشكلات بسياري را ايجاد مي‌كنند.

مهاجران در پاسخ به پرسش خبرنگار ابتكار در خصوص وضعيت قيمت‌ها در بازار ميوه و تره بار در ماه هاي آينده گفت: پس از اجراي مرحله دوم هدفمندي غير از موز كه قيمت آن متاثر از نرخ دلار است هر ميوه اي در بازار موجود است با نصف قيمت عرضه شده و هم‌اكنون همه ميوه‌ها در بازار با نصف قيمت به فروش مي‌رسند. با توجه به برآوردهاي ما از محصول باغات داخل كشوى پيش‌بيني مي‌كنم تابستان آينده، بازار ميوه اي پربار و ارزان داشته باشيم و مصرف كنندگان از قيمت‌ها راضي باشند.

 

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *