پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / راهکارهای تحقق اقتصادمقاومتی از منظر دکتر راغفر

راهکارهای تحقق اقتصادمقاومتی از منظر دکتر راغفر

?ضرورت مبارزه با سلطه سرمایه بر اقتصاد ایران

✅تاب‌آوری یا مقاومت اقتصادی مفهومی است که در شرایط پساجهانی‌سازی معنا یافته است تا از این طریق بحران‌های اقتصادی کشورها به یکدیگر منتقل نشود.
✅به طور خلاصه هدف مقاومت در اقتصاد این است که یک کشور چطور می‌تواند خود را در مقابل ضربه‌ها مصون دارد و با چه ابزاری می‌تواند در مقابل ضربات مختلف خود را حفظ و در مدت زمان کوتاهی بازسازی کند. به بیانی دیگر اقتصاد مقاوم، اقتصادی است که اقداماتی را برای مقابله با اقتصاد جهانی شده کنونی طراحی کرده و با توانمند کردن خود، فشارها را بی‌اثر می‌کند.
✅هرچند اصول اساسی اقتصاد مقاومتي توسط رهبری ابلاغ شده اما تاکنون آن چیزی که تحت عنوان «اقتصاد مقاومتی» مطرح شده، بیشتر یک رویکرد است و به همین دلیل نمی‌تواند تبدیل به یک الگو یا مدل اقتصادی شود. اگر این بحث تنها در سطح رویکرد باقی بماند، نمی‌توان توقع داشت که سیاست‌های پیگیرانه‌ای و مصوباتی درراستای جامه عمل پوشاندن به آن تنظیم شود.
✅متاسفانه با بسیاری از برنامه‌های اقتصادی طرح‌ها و اهداف مطرح شده در این قالب برخورد سیاسی می‌شود و برخی بدون آنکه بسنجند اجرای این طرح به سود منافع ملی است یا به زیان آن، با اجرای برنامه‌ای مخالفت کرده یا از اجرای برنامه‌ای حمایت می‌کنند اما به هر روی لازم است که تمام سیاستگذاران و برنامه‌ریزان بر سر یک اولویت به توافق برسند و فارغ از نگرش‌های سیاسی، پیگیری اجرا را در دستور کار قرار دهند.
✅یکی از پیش‌نیازهای مقاوم کردن اقتصاد در ایران، برطرف کردن مشکلات و کاستی‌های کنونی است و باید با سلطه سرمایه تجاری و مالی در کشور مقابله کرد و همچنین با فساد برخوردی جدی انجام داد. هرچند برخی بر این عقیده‌اند که بحران امروز ایران ناشی از بیکاری و رشد اندک اقتصادی و تورم و… است اما باید پذیرفت که فساد در این میان نقشی تعیین‌کننده دارد و با توجه به بالا بودن شاخص ادراک فساد در ایران از یک سو و بی‌اعتمادی مردم به دلیل همین ادراک بالای فساد از سوی دیگر، سرمایه‌گذاری، فعالیت اقتصادی، تلاش برای بهبود موقعیت کسب و کار و اشتغال به کار مولد تهدید می‌شود. نتیجه این وضعیت قدرت‌نمایی دوباره فساد است و در چنین شرایطی اقتصاد توانش را در اختیار غیر مولدها قرار می‌دهد.
✅برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید برنامه‌ای برای به حداقل رساندن کاستی‌های نهادی نیز تدوین شود، لازم است وابستگی اقتصاد به نفت کاهش یابد که این امر خود یکی از مهم‌ترین گام‌ها برای مقاوم کردن اقتصاد ایران در مقابل تلاطمات خارج از اراده مدیران و مسوولان کشور است.
?منبع: اعتماد

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *