پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / رشد نسبی قیمت اوراق مسکن

رشد نسبی قیمت اوراق مسکن

قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در ابتدای سال تاکنون با تغییرات چندانی مواجه نشده و در محدوده ۷۰ تا ۸۰ هزار تومانی در حال حرکت است در هفته جاری نسبت به هفته گذشته رشد نسبی را تجربه کرد و در محدوده قیمتی ۷۴ هزار تومان قرار گرفت.

بنابراین روند حرکتی قیمت تسه (اوراق تسهیلات مسکن) نسبت به هفته گذشته نشان می‌دهد که قیمت این اوراق در یک هفته اخیر با افزایش مواجه شده است به طوری که تسه اسفند ماه از ۷۳ هزار تومان در هفته گذشته به محدوده ۷۵ هزار تومان نزدیک شده و تسه بهمن ماه نیز از محدوده ۷۳ هزار تومان به ۷۴ هزار تومان رسیده است. تسه دی ماه نیز به محدوده سایر تسه‌ها حرکت کرده است.

افزایش قیمت تسه‌های دی، بهمن و اسفند در حالی رقم می‌خورد که قیمت این تسه‌ها در هفته ابتدایی خرداد ماه با کاهش شدید مواجه شد و به محدوده ۷۱ هزار تومان برگشت.

علاوه بر افزایش نسبی تسه‌های دی، بهمن و اسفند، تسه آبان نیز قیمت ۷۴ هزار تومان در حال نزدیک شدن به قیمت ۷۵ هزار تومان بوده و تسه مهر ماه نیز از ۷۳ هزار تومان به نیمه ۷۴ هزار تومان سیده است.

همچنین تسه تیر، مرداد و شهریور نیز از ۷۳ هزار تومان به محدوده ۷۵ هزار تومان نزدیک شده و تسه فروردین، اردیبهشت و خرداد نیز به سمت محدوده ۷۴ هزار تومان حرکت کرده است.

عملکرد اوراق تسهیلات مسکن نشان می‌دهد که عرضه و تقاضا برای این اوراق در حالت تعادل قرار داشته است به طوری که در حال حاضر حقیقی‌ها برای خرید و فروش این اوراق مشارکت متعادلی دارند. این در حالیست که در طی ۸ ماه گذشته بیش از ۴ هزار میلیارد تومان تسهیلات مسکن در فرابورس عرضه شده که از این میزان تنها ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مورد استفاده قرار گرفته است به همین دلیل کاهش تقاضا در مقایسه با عرضه سبب حرکت آرام این اوراق و کاهش قیمت آن شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، قیمت اوراق تسهیلات مسکن از ابتدای سال روند نزولی خود را آغاز کرد و به محدوده ۷۰ هزار تومان نزدیک شد، اما بررسی میزان افزایش وام مسکن در فروردین امسال قیمت این اوراق را تحت تاثیر قرار داد و مجددا آن را به سمت ۸۰ هزار تومان بازگرداند. اما افزایش پیدا نکردن وام مسکن روند حرکتی این اوراق را دستخوش تغییر کرد به طوری که علی‌رغم افزایش وام مسکن که اخیرا توسط شورای پول و اعتبار به تصویب رسید در قیمت این اوراق تاثیری نداشته است. زیرا تسهیلاتی که به تصویب شورای پول و اعتبار رسیده مشمول دارندگان این اوراق نمی‌شود.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر ۵۰۰ هزار تومان یک برگ حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت ۴۵ میلیونی بانک مسکن باید ۹۰ ورقه حق تقدم از این اوراق خریداری شود.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *