پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بورس / رقابت در رینگ فولاد متاثر از تحریم کشتیرانی؟

رقابت در رینگ فولاد متاثر از تحریم کشتیرانی؟

معاملات محصولات فولادی روز گذشته در حالی انجام شد که همچنان قیمت‌ها در این حوزه روند صعودی داشت و معامله‌گران برای خرید شمش، تختال و همین طور هر دو سبد میلگرد عرضه شده به رقابت پرداختند.

فولاد خوزستان به عنوان بزرگ‌ترین تامین‌کننده شمش کشور اقدام به عرضه ۵۰ هزار تن شمش بلوم و ۲۰ هزار تن تختال C برای تحویل در پایان مردادماه کرد که رسیدن به سقف رقابت برای هر دوی این عرضه‌ها در نهایت استراتژی تسهیم به نسبت را برای شمش به همراه داشت. بنابراین قیمت‌های پایانی نیز به ترتیب ۱۷ هزار و ۱۶۰ و ۱۵ هزار و ۶۷۵ ریال برای این دو کالا به ثبت رسیدند.
ایران بها,افزایش قیمت,کاهش قیمت,قیمت آهن,قیمت آهن آلات,قیمت تیر آهن,بورس کالا,بورس اوراق بهادار تهران, بورس ایرانمدیر بخش فلزات یکی از کارگزاری‌ها در زمینه استقبال خریداران از این دو ماده اولیه که مورد نیاز کارخانه‌های فولادسازی است گفت: از آنجا که با دور جدید تحریم‌های آمریکا در حوزه کشتیرانی، گمان سخت‌تر شدن واردات مواد اولیه‌ای از قبیل بیلت فولادی در ماه‌های آتی می‌رود، معامله‌گران ترجیح می‌دهند خریدهای خود را در زمان فعلی انجام دهند تا با مشکلی در آینده از این بابت مواجه نشوند. وی معتقد است: اگر نتوانیم برای جلوگیری از توقف خطوط تولیدی کارخانه‌ها به موقع مواد اولیه را تامین کنیم به ناچار میزان تولید کارخانه‌ها و عرضه محصولات در بازار با کاهش مواجه می‌شود که به تبع آن بازار با نگرانی و التهاب تقاضای ناشی از کمبود انواع آهن‌آلات، رشد فزاینده قیمت‌ها را در آینده تجربه خواهد کرد. این کارگزار افزود: پیش‌بینی می‌شود هفته آینده نیز استقبال زیادی از عرضه‌های بورس کالا در حوزه محصولات فولادی به خصوص مواد اولیه اتفاق بیافتد؛ چرا که هم سطح قیمت‌های آن نسبت به بازار آزاد کمتر است و هم ریسک در دسترس قرار نگرفتن آنها را در آینده با عرضه آن پوشش می‌دهد.
این گمانه زنی برخی از کارگزاری‌ها در حالی است که حسین داجمر، مدیر عامل شرکت کشتیرانی در گفت‌و‌گو با «ایسنا» اذعان کرده: تا قبل از تشدید تحریم‌ها ایران سه خط ارتباطی با عنوان‌ آسیا و اروپا، خاور دور و خلیج‌فارس و اروپا داشت که خطوط آسیا و اروپا و خلیج فارس و اروپا تعطیل شده و امکانات این خطوط در خط خاور دور مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین با محدود شدن استفاده از خطوط حمل و‌نقل دریایی تنها در فاز خاور دور، شاهد سخت شدن روند واردات و صادرات محصولات فولادی در آینده خواهیم بود، هر چند با بهبود مذاکرات سیاسی و رفع نسبی تحریم‌ها از مشکلات آن کاسته خواهد شد.
از سوی دیگر، شاهد مبادلات سلف سبد میلگرد شرکت صدر فولاد نیز در بورس کالا بودیم که شکاف تقاضای ۱۱۰۰ تنی رقابت ۵/۱ درصدی را برای تصاحب این عرضه موجب شد. فولاد آذربایجان دیگر شرکت عرضه‌کننده سبد میلگرد در روز گذشته بود که در مقابل ۵ هزار و ۵۰۰ تن عرضه آن، تقاضایی ۵/۲ برابری شکل گرفت و قیمت پایانی  را به ۱۸ هزار و ۴۳۹ ریال افزایش داد.
از سوی دیگر معاملات بازار آزاد هم متاثر از رکود و نبود تقاضا این روزها با سردی زیادی از سوی معامله‌گران پیگیری می شود. این موضوع در حالی است که روز گذشته با افت قیمت دلار نه تنها در بازار آزاد قیمت‌ها کاهش یافتند، بلکه بسیاری از کارخانه‌های خصوصی و برخی کارخانه‌های دولتی نیز قیمت محصولات درب کارخانه خود را بدون تغییر یا با کاهش ۱۰ تا ۲۰ تومانی نسبت به روز گذشته اعلام کردند. به علاوه بیلت فابریک وارداتی روسیه برای تحویل در بندر انزلی از روز یکشنبه تا به حال ثبات قیمت ۱۸ هزار و ۶۰۰ ریالی را تجربه می‌کند در حالی که محموله‌های شمش ترکیه برای تحویل در بندر امام نیز قیمت ۱۸ هزار و ۲۵۰ ریالی را از دومین روز هفته تا به کنون ثبت کرده‌اند.
معامله گران معتقدند با فرا رسیدن ماه رمضان که از آن تعبیر به فصل استراحت فعالیت‌های اقتصادی از جمله ساخت و ساز مسکن نیز می‌شود سکون معاملات بازار آهن از روند فعلی باز هم بیشتر خواهد بود، بنابراین قیمت‌ها چاره‌ای به جز کاهش بیشتر  نسبت به قیمت‌های فعلی نخواهند داشت. اما برخی دیگر از فعالان بازار اعتقاد دیگری دارند، آنها بیان می‌کنند در فروش تمام کالاها به ویژه محصولات فولادی حباب غیر واقعی قیمت وجود دارد که دلیل آن نیز بازمی‌گردد به فروش‌هايی که در این قیمت‌ها صورت می‌گیرند. بنابراین تا زمانی که موجودی انبارهای این مقطع تمام نشود بازار فولاد تحت تاثیر نوسان نرخ ارز حرکت کرده و بهای واقعی خود را نشان نخواهد داد.

همچنین ببینید

بحران شدید در صندوق‌های بازنشستگی

بیکاری، افزایش جمعیت زیرخط فقر، بحران در ۱۸ صندوق‌ بازنشستگی و آسیب‌های اجتماعی چهار ابرچالش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.