پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / رقیب پژو ۲۰۶ که تابستان وارد بازار می‌شود؟

رقیب پژو ۲۰۶ که تابستان وارد بازار می‌شود؟

تولید آزمایشی رنو ساندرو در پارس خودرو آغاز شده و قرار است پس از گذراندن تمام تست های کیفی رنو ، عرضه این خودرو در شهریور ماه آغاز شود.
زمانی که تندرو ۹۰ یا لوگان وارد ایران شد، طبق قرارداد برنامه ریزی شده بود همزمان با جهان، جدیدترین خودروهایی که بر روی پلت فرم تندر ۹۰ ساخته می شوند هم وارد ایران شوند. اما این اتفاق با تغییر دولت و روی کار آمدن محمود احمدی نژاد به دست فراموشی سپرده شد. رنو ساندرو یکی از همان خودروهای پلت فرم تندر ۹۰ است که قرار بود در ایران تولید شود اما تولیدش به فراموشی سپرده شده بود.

با تغییر مدیریت در رنو و تغییر مدیریت پروژه ایران، کارلوس گون، مدیرعامل جدید گروه رنو نیسان پیمان کارگر را برای نجات پروژه رنو به ایران فرستاد. کارگر ابتدا سعی کرد تیراژ تندر ۹۰ را بالا ببرد و در گام دوم محصولات فراموش شده را در ایران تولید کند، اما باز با وقوع تحریم یک بار دیگر پروژه به عقب افتاد. اما حالا قرار است بعد از سال ها تاخیر این خودرو پس از توافق هسته ای در تابستان در ایران به فروش برسد.

تولید این خودرو هم اکنون در پارس خودرو آغاز شده است و به تدریج تا زمان فروش خودرو تیراژ تولید افزایش خواهد یافت. رنو ساندرو خودروی هاچ بک بر روی پلت فرم تندر ۹۰ است که رقیب مستقیم پژو ۲۰۶ است. قیمت این خودرو به احتمال زیاد کمی گران‌تر از تندر ۹۰ خواهد بود. این خودرو که از موتور ۱۱۰ اسب بخاری استفاده می کند، با خودرو پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با موتور ۱۱۰ اسب بخاری در بازار رقابت خواهد کرد.

تست فنی نگارنده نشان می دهد مصرف سوخت خودرو در حالت ترکیبی حدود نیم لیتر کمتر از پژو ۲۰۶ است. افزایش فضای داخلی این خودرو هم نسبت به پژو ۲۰۶ کاملا مشهود است. این افزایش ابعاد نسبت به پژو ۲۰۶ سبب شده این خودرو از نظر هندلینگ یا خوش فرمانی کمی نسبت به پژو ۲۰۶ ضعیف تر عمل کند. البته شاید بزرگتر بودن داخل خودرو نسبت به پژو ۲۰۶ و راحت بودن سرنشینان کمی این مورد را کمرنگ کند. این عامل سبب می شود اگر دنبال خودرو جادارتر باشید ساندرو را انتخاب کنید، اما اگر هندلینگ و لذت از رانندگی را ترجیه می دهید پژو ۲۰۶ همچنان خودرو بهتری است.

در زمینه سیستم تعلیق فنر بندی خودرو ساندرو کمی نرم تر از پژو ۲۰۶ است. این فاکتور در کنار ابعاد بدنه باز هم سبب می شود پژو از نظر هندلینگ خودرو برتری باشد، ولی نرم بودن سیستم فنر بندی ساندرو سبب می شود خودرو برای داخل شهر و مسیر های پر دست انداز گزینه بهتری باشد و بیشتر از پژو ۲۰۶ مشتریان را راضی نگه دارد.

موقعیت قرارگیری پشت فرمان در پژو ۲۰۶ و ساندرو هم متفاوت است. به دلیل جادار بودن ساندرو، این خودرو راحتی بیشتری نسبت به پژو ۲۰۶ دارد. اما نوع زاویه بندی فرمان و نشیمن گاه راننده سبب می شود حس رانندگی با پژو ۲۰۶ لذت بخش تر باشد . در ضمن راننده به خاطر این نوع طراحی، تسلط بیشتری بر روی فرمان و راندن خودرو در پژو ۲۰۶ نسبت به ساندرو دارد.

اگر بطور کلی بخواهیم پژو ۲۰۶ و ساندرو را با هم مقایسه کنیم پژو ۲۰۶ خودرو جوانان است. شتاب این خودرو کمی از ساندرو بیشتر است و هندلینگ بهتری هم دارد. ولی در مقابل ساندرو بیشتر خودرو خانواده است. چرا که داخل جا دار تری دارد و موتورش سوخت کمتری مصرف می کند و در ضمن خودرو نسبت به پژو ۲۰۶ نرم تر است.

رنو برنامه دارد بعد از تولید ساندرو مدل استپ وی ساندرو که نمونه شبه شاسی بلند این خودرو است را هم در ایران تولید کند.پیش بینی می شود مشتریان این خودرو، کسانی باشند که به دلیل ظاهر تندر ۹۰ حاضر به خرید خودرو نیستند و به سمت خرید این خودرو سوق پیدا خواهند کرد. طراحی جدیدتر و تنوع طلبی در کنار خانوادگی تر بودن هم شاید بخشی از مشتریان پژو ۲۰۶ را به سمت این خودرو بکشاند. تنها عاملی که ممکن است فروش این خودرو را با شکست مواجه کند افزایش قیمت این خودرو نسبت به تندر ۹۰ است. هرچه فاصله قیمت بیشتر باشد احتمال شکست فروش بیشتر خواهد شد.

 

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *