پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / رکود عمیق‌ بازار خودرو ایران

رکود عمیق‌ بازار خودرو ایران

خواب بازار خودرو ایران این روزها عمیق‌تر شده است؛ آنقدر که حتی خودروسازان کشور را نیز نگران کرده و بیم آن می‌رود که خودروهای تولیدی در «جاده مخصوص» انبار شوند و به اصطلاح روی دست بمانند.

نوشتن از دلایل رکود خرید و فروش خودرو در بازار ایران، اگرچه تکراری و خیلی‌ها به آن واقف هستند، اما به هر حال همچنان همان عوامل قبلی در بی‌میلی مشتریان به خرید، اثرگذار هستند. «کاهش قدرت خرید»، «قیمت بالا»، «عدم اعلام قیمت جدید خودروها توسط شورای رقابت» و «خوشبینی به آینده بازار»، چهار فاکتور اصلی افت شدید خرید و فروش خودرو در بازار کشور به‌شمار می‌روند و در این بین، به‌نظر می‌رسد عامل چهارم این روزها به مهم‌ترین دلیل رکود تبدیل شده است.

به گفته نمایشگاه‌داران خودرو پایتخت، در حال حاضر با وجود افت قیمت‌ها در بازار، مشتریان همچنان از خرید و فروش امتناع می‌کنند؛ زیرا احتمال ارزانی خودرو و همچنین ورود محصولات جدید به کشور در آینده نزدیک را می‌دهند.

اخباری که پس از توافق هسته‌ای وین در مورد احتمال حضور خودروسازان بزرگ دنیا از جمله فولکس واگن و فیات در ایران، منتشر شد، مشتریان داخلی را به‌شدت امیدوار کرده و آنها خرید خودرو در شرایط فعلی را به صلاح نمی‌دانند. به‌عبارت بهتر، مشتریان بر این باورند که خودروسازان داخلی در نهایت مجبور به کاهش قیمت محصولات شان خواهند شد و از طرفی خودروهای جدید و به روز دنیا روانه ایران می‌شوند و از همین‌رو فعلا نباید برای خرید اقدام کنند.

این در شرایطی است که خودروسازان داخلی زیر بار کاهش قیمت محصولات خود نرفته و بسیار بعید است که در آینده نیز دست به چنین کاری بزنند. البته قیمت‌ها در بازار خودرو کشور طی چند هفته اخیر افت قابل‌توجهی داشته و حتی قیمت بازار و کارخانه برخی از خودروها یکی شده است، با این حال، جاده‌مخصوصی‌ها قصد ارزانی ندارند.

به گفته خودروسازان، با توجه به افزایش هزینه‌های تولید، امکان کاهش قیمت وجود ندارد؛ بنابراین مشتریان نباید منتظر کاهش قیمت از سوی آنها (شرکت‌های خودروساز) باشند.

نکته دیگر اینجا است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، حضور خودروسازان خارجی در ایران و آغاز تولید محصولات جدید، پروسه‌ای زمانبر است و به این زودی‌ها نمی‌توان شاهد حضور محصولات فولکس و فیات در جاده‌ها و خیابان‌های کشور بود.

افت شدید قیمت تندر

اما سری به بازار خودرو بزنیم و ببینیم در هفته‌جاری چه اتفاقاتی رخ داده و قیمت‌ها چه افت و خیزی را تجربه کرده‌اند.

طبق اخبار رسیده از بازار، روند کاهشی قیمت برخی خودروها به‌خصوص تندر-۹۰، باز هم ادامه یافته، هرچند بیشتر خودروها با تثبیت قیمت روبه‌رو بوده‌اند.

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمتی برابر با ۳۶ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از تثبیت قیمت خودرو موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. همچنین، پژو ۲۰۶ صندوقدار در مدل V8 نیز که کاهش قیمت خاصی را در هفته‌جاری تجربه نکرده، هم‌اکنون قیمتی برابر با ۳۷ میلیون تومان دارد.

از بازار پژو ۴۰۵ نیز خبر می‌رسد که این محصول پرتیراژ ایران خودرو در هفته‌جاری کاهش قیمتی ۲۰۰ هزار تومانی داشته و هم‌اکنون با قیمتی برابر با ۲۹ میلیون تومان به فروش می‌رود. همچنین پژو پارس نیز که مانند ۴۰۵ با افت ۲۰۰ هزار تومانی مواجه شده، در حال حاضر ۳۶ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

به گفته فعالان بازار، رانا نیز این هفته با کاهش قیمت مواجه شده و در حال حاضر ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

از بازار دنا نیز خبر می‌رسد که این خودرو هم‌اکنون ۴۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود که در نوع خود قیمتی عجیب به‌شمار می‌رود. دنا هم‌اکنون قیمتی برابر با ۴۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نمایندگی‌های ایران خودرو دارد و این یعنی اختلاف قیمت کارخانه و بازار آن تنها ۱۰۰ هزار تومان است. این خودرو که در روزهای ابتدایی عرضه به بازار، تا ۵۳ میلیون تومان نیز خرید و فروش می‌شد، کم‌کم حباب آن تخلیه و دیگر خبری از فاصله فاحش میان قیمت کارخانه و بازار این محصول به چشم نمی‌آید.

اما بیشترین افت قیمت در هفته‌جاری را تندر-۹۰ به خود اختصاص داده، چه آنکه به روایت فعالان بازار، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از قیمت این خودرو کاسته شده است. به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-۹۰ در مدل E2 قیمتی برابر با ۴۱ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دارد و این در حالی است که تا همین یکی دو ماه پیش، قیمت آن حدود ۴۴ میلیون تومان بود. همچنین مدل اتومات تندر نیز که افت قیمت قابل‌توجهی داشته، هم‌اکنون ۴۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خرید و فروش می‌شود.

ثبات قیمت تیبا و پراید

سری هم اما به بازار تیبا و پراید بزنیم، خودروهایی که سوار بر موج ارزانی بازار نشده و قیمت شان تغییر خاصی را به خود نمی‌بیند. به گفته فعالان بازار، در حال حاضر تیبا قیمتی برابر با ۲۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان دارد و پراید در مدل ۱۳۱ نیز ۲۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد. همچنین مدل ۱۳۲ این خودرو نیز در حال حاضر ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود، درست مثل مدل ۱۱۱ که آن نیز همین قیمت را دارد.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *