پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آمار / سبقت تورم روستایی از شهری/ گرانی به روستاها رسید

سبقت تورم روستایی از شهری/ گرانی به روستاها رسید

جدول آمار نرخ تورم نیمه اول سال جاری حاکی از سبقت نرخ تورم روستاها از شهرها است و ضرایب افزایش نرخ ها بیش از شهرها در روستاها خود را نشان داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز آمار ایران نرخ تورم روستایی را مختص خود می‌داند و مسئولان این سازمان مطرح می‌کنند که این مرکز تنها نهادی است که به طور رسمی نرخ تورم روستایی را اعلام می کند و حتی بانک مرکزی که دیگر دستگاه تولید و اعلام کننده نرخ تورم است، تورم روستایی را اعلام نمی کند.

سبقت تورم روستایی از شهری, تورم روستایی, تورم شهری, گزارش تازه مرکز آمار, اختلاف نرخ تورم مرکز آمار با بانک مرکزی, گزارش های مرکز آمار ایران, تورم نقطه به نقطه, نرخ تورم نقطه به نقطه, نرخ تورم بانک مرکزی, نرخ تورم سال 92, نرخ تورم در سال 92, نرخ تورم ایران, نرخ تورم در کشورهای جهان, نرخ تورم میانگین, جدول وضعیت تورم در روستاها, جدول وضعیت تورم در شهرها بر اساس نرخ های اعلامی مرکز آمار از تورم روستایی طی ۶ ماه ابتدای سال جاری، همواره نرخ تورم میانگین و نقطه به نقطه از نرخ تورم شهری در همین مدت بالاتر بوده است و اختلاف زیادی بین نرخ تورم شهری و روستایی مشاهده می شود.

ایران بها – عادل آذر رئیس مرکز آمار ایران در مورد دلیل بالابودن نرخ تورم روستایی نسبت به تورم شهری عنوان کرد: افزایش قیمت به هر میزان به لحاظ ضریب بیشتر از شهرها، در روستاها خود را نشان می دهد.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اما نرخ کالاها در روستاها پایین تر از شهرها است، اعلام کرد: قیمت‌ها در روستاها پایین تر است، مثلا اجاره ها در روستاها کمتر از شهرها است، اما وزن، اثر و تبعات هر ریال افزایش قیمت در روستاها نسبت به دهک‌های بالاتر بیشتر است. معمولا دهک‌های روستایی قابل قیاس به دهک‌های شهری به لحاظ درآمدی نیستند.

آذر همچنین در پاسخ به این سئوال که دلیل اختلاف نرخ تورم مرکز آمار با بانک مرکزی چیست؟ به این موضوع که مرکز آمار تورم روستایی را نیز علاوه بر تورم شهر اعلام می کند و بانک مرکزی فقط تورم شهری را اعلام می کند، اشاره کرده است.

طبق آمارهای مرکز آمار ایران میانگین نرخ تورم روستایی در شهریورماه سال جاری ۴۲٫۳ درصد، مردادماه ۴۱٫۴ درصد، تیرماه ۴۰٫۴ درصد، خردادماه ۳۹٫۲ درصد، اردیبهشت ماه ۳۷٫۱ درصد و فروردین ۳۵٫۶  درصد است. در عن حال نرخ تورم میانگین شهری در شهریورماه ۳۶ درصد، مردادماه ۳۵٫۱ درصد، تیرماه ۳۳٫۹ درصد، خردادماه ۳۲٫۶ درصد، اردیبشهت ماه ۳۱ درصد و فروردین ماه ۲۹٫۸ درصد اعلام شد.

جدول وضعیت تورم در شهرها در ۶ ماه اول سال

دوره زمانی تورم نقطه به نقطه نرخ تورم
فروردین ۳۸٫۷ ۲۹٫۸
اردیبهشت ۳۸٫۲ ۳۱
خرداد ۴۱٫۲ ۳۲٫۶
تیر ۳۹٫۱ ۳۳٫۹
مرداد ۳۸٫۴ ۳۵٫۱
شهریور ۳۷ ۳۶

 

همچنین نرخ تورم نقطه به نقطه روستایی در شهریورماه ۴۲٫۷ درصد، مردادماه ۴۲٫۶ درصد، تیرماه ۴۳٫۸ درصد، خردادماه ۴۹ درصد، اردیبهشت ماه ۴۴٫۹ درصد و فروردین ماه ۴۸٫۱ درصد است. اما نرخ نقطه به نقطه شهری در شهریورماه سال جاری ۳۷ درصد، مردادماه ۳۸٫۴ درصد، تیرماه ۳۹٫۱ درصد، خردادماه ۴۱٫۲ درصد، اردیبهشت ماه ۳۸٫۲ درصد و فروردین ماه ۳۸٫۷ درصد اعلام شده است.

جدول وضعیت تورم در روستاها در ۶ ماه اول سال

دوره زمانی تورم نقطه به نقطه نرخ تورم
فروردین ۴۸٫۱ ۳۵٫۶
اردیبهشت ۴۴٫۹ ۳۷٫۱
خرداد ۴۹ ۳۹٫۲
تیر ۴۳٫۸ ۴۰٫۴
مرداد ۴۲٫۶ ۴۱٫۴
شهریور ۴۲٫۷ ۴۲٫۳

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.