پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / سقوط قیمت دلار, قیمت میلگرد را نیز با خود پایین کشید

سقوط قیمت دلار, قیمت میلگرد را نیز با خود پایین کشید

پس از آنکه چهار روز ابتدایی هفته جاری با کاهش قیمت آهن آلات سپری شد، آخرین روز معاملاتی نیز در این هفته هم در بورس کالا و هم در بازار آزاد به دنبال ریزش نرخ دلار با کاهش دیگری به پایان رساند.

روز گذشته رینگ فولاد با عرضه سلف میلگرد از سوی دو شرکت همراه شد. سبد میلگرد A3 سایز ۱۴ تا ۲۲ با قیمت پایه ۱۷ هزار و ۷۵۰ ریال به میزان ۴۱ هزار و ۸۰۰ تن از طرف ذوب آهن اصفهان عرضه شد که به دنبال ۷۷ هزار و ۴۴۰ تن تقاضا قیمت پایانی آن حدود ۲٫۴ درصد رشد کرد.
ایران بها,افزایش قیمت,کاهش قیمت,قیمت آهن,قیمت آهن آلات,قیمت تیر آهن,بورس کالا,بورس اوراق بهادار تهران,  بورس ایراندر همین حال شرکت فولاد کرمان نیز میلگرد A3 سایز ۱۲ را با قیمت پایه ۱۷ هزار و ۵۵۰ ریال عرضه کرد که مازاد تقاضای ۱۶ هزار و ۴۰۰ تنی قیمت پایانی آن را معادل ۱٫۶۵ درصد افزایش داد.
داد و ستدهای صورت گرفته در رینگ فولاد روز گذشته در حالی است که ارزش معاملات آن حدود ۷۸ میلیارد تومان گزارش شده است.
از سوی دیگر نگاهی به معاملات بورس کالا نشان می‌دهد عرضه‌های چهارشنبه آن در گروه فولادی‌ها از روند هفته‌های پیش تبعیت نکرده و به سقف قیمت نرسیده‌اند.
در اين زمينه،کارشناس فلزی یکی از کارگزاری‌ها معتقد است: تعیین نرخ‌هایی که در هفته جاری و به خصوص برای میلگردهای روز گذشته صورت گرفته بر اساس نرخ‌های موجود در بازار آزاد بوده است. از آنجا که در هفته پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری نرخ دلار کاهش یافته و بسیاری از بازارها کاهش قیمت‌ها را تجربه کرده‌اند طبیعی است که مبنای نرخ‌گذاری محصولات بورس کالا هم نسبت به هفته‌های پیش کاهشی باشد.
وی می‌افزاید: با آنکه این عرضه‌ها سلف بوده‌اند اگر قرار بود با سقف قیمتی معامله شوند، بهای آنها با احتساب ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده به حدود ۲ هزار و ۶۹ تومان می‌رسید که در حال حاضر خرید نقدی آن در بازار آزاد حدود دو هزار و ۲۰ تا دو هزار و ۷۰ تومان تمام می‌شود. بنابراین معامله‌گران نسبت به تقاضای زیاد برای خرید این محصول احتیاط به خرج می‌دهند.
به گفته این آگاه بازار، شرايط سياسي در حال حاضر بیشترین تاثیرگذاری را بر روند معاملات بازارهای گوناگون داشته است.
وی همچنین ادامه داد: با آنکه بسیاری از کالاها هستند که در داخل تولید می‌شوند و هیچ‌گونه وابستگی به واردات ندارند، اما در این میان نوسانات دلار و خبرهای سیاسی به طور نسبی بر قیمت‌های این کالاها تاثیرگذار بوده‌‌اند.
پیش‌بینی این کارگزار این است که تا مرداد ماه محدوده نوسانی قیمت‌های مصنوعات فولادی طبق روال اخیر باشد که در صورت ادامه این روند، بهای آهن‌‌آلات نیز به نرخ‌های واقعی خود بیش از پیش نزدیک می‌شود.

آزاد سازی قیمت سنگ آهن؛ رونق رینگ صادراتی

بر اساس رویکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر معامله تمامی مواد معدنی بر اساس قیمت واقعی یکی از کارشناسان فعال در بازار سنگ آهن معتقد است: آزادسازی قیمت این ماده معدنی در کنار الزام پرداخت بهره مالکانه از سوی سنگ آهنی‌ها به آنها کمک خواهد کرد تا از کاهش حاشیه سود خود جلوگیری کنند و این در حالی است که عرضه‌های سنگ آهن در تالارهای صادراتی بورس کالا هم به علت واقعی شدن قیمت آن به سرعت و با استقبال فراوانی از سوی خریداران به فروش می‌رسند.
وی می‌افزاید: مبنای اولیه قیمت‌گذاری سنگ‌آهن در بازارهای داخلی نظرسنجی از کارشناسان داخلی است به همین سبب شاهدیم که بهای سنگ‌آهن به رقم واقعی آن بسیار نزدیک است و این نکته مثبتی است که در گذشته خلاف آن را در روند قیمت‌گذاری شاهد بودیم.
وی خاطر نشان کرد: پیش‌تر پایه مشخص و رویکرد نظام‌مندی همچون کشورهای دیگر برای این مهم وجود نداشت و آنچه به عنوان قیمت سنگ‌آهن در نظر گرفته می‌شد از میزان واقعی آن فاصله زیادی داشت.
این کارشناس بازار سنگ‌آهن در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچ محدودیتی برای حضور شرکت‌های خارجی و خرید سنگ آهن از تالارهای صادراتی بورس کالا وجود ندارد و عدم پرداخت ۶ درصد مالیات بر ارزش افزوده به‌رغم پرداخت آن از سوی خریداران داخلی برای خارجی‌ها یک مزیت خوب به شمار می‌آید.
وی ادامه داد: اما در این بین همه شرکت‌کننده‌ها در مزایده‌های این‌چنینی تالار صادراتی بورس کالا- اعم از شرکت‌های داخلی و خارجی- باید مقداری سپرده ریالی به عنوان مثال ۱۰ تا ۱۵ درصد مبلغ آن مزایده را در حساب صندوق بورس سپرده‌گذاری کنند که همین امر برای شرکت‌های خارجی از جذابیت حضور در این مزایده‌ها کاسته است. به عبارت دیگر جابه‌جایی دو بار عرضه پول، آنها را در شرایطی که ارزش پول ملی نوسانات غالبا کاهشی را تجربه می‌کند، نسبت به ماندن در بورس کالا و شرکت در مزایده‌های آن سرد کرده است.
این کارشناس معتقد است: اگر بورس کالا حساب ارزی برای نهاد خود در خارج از کشور داشته باشد- به عنوان مثال حساب یورویی در ترکیه یا حساب درهمی در امارات- موجب می‌شود تا شرکت‌های خارجی مبلغی از ارزش مزایده را که پیش‌تر مجبور بودند به ریال تبدیل کنند به ارزهایي همچون یورو و درهم تبدیل كنند.
وی در نهایت خاطر نشان کرد: از آنجا که بسیاری از کشورها در این دو کشور حساب ارزی دارند این راهکار به جذابیت حضور خریداران خارجی در تالارهای صادراتی بورس کالا بیش از گذشته خواهد افزود.

رابطه آزادسازی نرخ سنگ آهن و تولیدکنندگان فولاد داخلی
با توجه به دیدگاه وزارت صنعت ،معدن و تجارت مبنی بر فروش تمامی مواد معدنی براساس قیمت واقعی و لزوم حفظ حقوق مردم مقرر شد نرخ ترجیحی مواد معدنی مختلف برای حذف رانت مورد بازبینی قرار بگیرند. بر همین اساس پس از بررسی‌های مختلف طی روزهای اخیر نرخ سنگ آهن آزاد و مبنای قیمت‌گذاری آن متوسط قیمت درج شده سه ماهه در تابلوی بورس کالا تعیین شده است.
اکبر نوروزی، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران درگفت‌وگو با فولاد نيوز، در توضیح آزادسازی نرخ سنگ آهن داخلی اعلام کرد: در حال حاضر نرخ سنگ آهن دانه‌بندی شده که اغلب مورد مصرف شرکت ذوب‌آهن اصفهان است براساس متوسط قیمت سه ماهه این کالا در بورس کالا نرخ گذاری و به این ترتیب مبنای نرخ ۷٫۵ درصدی آن نسبت به شمش فولاد خوزستان حذف شده است. در مورد کنسانتره سنگ آهن نیز بر اساس قیمت واقعی آن و تابعی از قیمت سنگ آهن دانه بندی و هزینه تولید آزاد می‌شود که البته اجرا شدن آن منوط به روشن شدن میزان دقیق حقوق دولتی معادن خواهد بود.
وی با بیان اینکه آزاد سازی نرخ سنگ آهن هیچ تغییری در حاشیه سود فولادسازان در بر نخواهد داشت؛ افزود: نرخ‌گذاری گندله سنگ آهن اما تابعی از نرخ آزاد کنسانتره سنگ آهن خواهد بود و این در حالی است که با آزاد سازی نرخ سنگ آهن مبنای ۱۰ درصدی و ۱۲ درصدی نرخ شمش فولاد خوزستان در فرآیند قیمت‌گذاری محصولات سنگ آهنی حذف خواهد شد.
این در حالی است که به گفته دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران دولت جدید باید رویکردی اتخاذ کند که توسعه و توازن بین بخش‌های مختلف صنعت فولاد برقرار شود. رسول خلیفه سلطانی با بیان این مطلب افزود: در صنعت کنسانتره و گندله‌سازی هنوز به موفقیت و پیشرفتی دست پیدا نکرده و عقب هستیم، بنا بر این دولت باید مشوق این گونه بخش‌ها باشد و با اعطای تسهیلات کاستی‌ها را در این بخش‌ها برطرف کرده و مشوقی برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ها ارائه کند.
وی یکی از راهکارهای جلوگیری از خام فروشی را به کار بردن سیاست‌های تشویقی از سوی دولت دانست و تصریح کرد: محقق شدن این امر در دادن مهلت ۵ ساله به واحدهای تولیدی و اخذ عوارض پلکانی و ایجاد صندوقی برای ذخیره این عوارض است تا منبع درآمدی برای واحدهای کوچک‌تر فراهم شود و آنها برای تولید بیشتر تشویق شوند.
وی معتقد است، باید رویکردی اتخاذ شود تا واحدهای کوچک در بورس کالا فعالیت نداشته باشند و فعالیت فقط مختص واحدهای تولیدی بزرگ باشد.
وی با اشاره به حجم بالای تولید در واحدهای بزرگ، تاکید کرد: تامین مواد اولیه مورد نیاز این واحدها توسط دولت صورت می‌گیرد و در این زمینه با مشکلی مواجه نیستند، اما واحدهای کوچک حجم تولید اندکی دارند
بنا براین از لحاظ تهیه مواد اولیه با مشکل مواجه هستند.
وی در خصوص بهبود فضای کسب و کار و رقابتی شدن بازار گفت: جهت افزایش گردش مالی تولیدکنندگان این ضرورت وجود دارد که تسهیلات در اختیار واحدهای تولیدی قرار گیرد و تعادل بین بخش خصوصی و دولتی برقرار شود.
دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد عملکرد دولت نهم و دهم در حوزه صنعت فولاد را نسبی دانست و خاطرنشان کرد: اقدامات بسیاری در زمینه توسعه زیربنایی صورت گرفته اما به لحاظ راه‌اندازی طرح‌ها و رقابت‌پذیری مشکلاتی وجود دارد.
خلیفه سلطانی در پایان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخش خصوصی از وضعیت مناسبی برخوردار نیست و فعالیت چندانی ندارد لذا جهت پیشرفت بخش خصوصی باید تحریم‌ها به نوعی برداشته شده تا امکان واردات و صادرات مواد اولیه بی‌هیچ مشکلی وجود داشته باشد.

همچنین ببینید

بحران شدید در صندوق‌های بازنشستگی

بیکاری، افزایش جمعیت زیرخط فقر، بحران در ۱۸ صندوق‌ بازنشستگی و آسیب‌های اجتماعی چهار ابرچالش …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.