پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / سود سرشار قطر نسبت به ایران در پارس جنوبی

سود سرشار قطر نسبت به ایران در پارس جنوبی

تهران – ایرنا – صادق روزبهی کارشناس انرژی روز چهارشنبه در ستون یادداشت روزنامه شرق از میدان گازی پارس جنوبی به عنوان بزرگترین میدان گازی مستقل جهان یاد کرد و افزود : تاکنون بیش از ٢.١٠٠ میلیارد مترمکعب گاز توسط دو کشور از این میدان استخراج شده است که ازاین بین ٣٣ درصد، میزان برداشت ایران (حدود ٧١٠ میلیارد مترمکعب) و حدود ٦٧ درصد، میزان برداشت طرف قطری (حدود ١.٤٢٠ میلیارد مترمکعب) بوده است.

 در این مطلب می خوانیم : میدان گازی پارس جنوبی (یا گنبد شمالی در بخش قطری)، بزرگ ترین میدان گازی مستقل جهان است که با داشتن ٣٤,٢ تریلیون مترمکعب گاز استحصال پذیر، حدود ١٩درصد از کل ذخایر گازی جهان را در خود جای داده است. این میدان گازی علاوه بر ذخایر عظیم گاز طبیعی، حدود ١٦ میلیارد بشکه میعانات گازی استحصال پذیر، نفت و مقادیر معتنابهی هلیوم دارد.

این میدان گازی در عمق بیش از سه هزار متری از بستر خلیج فارس و در محوطه ای به وسعت ٩هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع واقع شده است. حدود سه هزارو ٧٠٠ کیلومتر مربع از این میدان مشترک، در آب های سرزمینی ایران و حدود شش هزار کیلومتر مربع از آن در آب های قطر واقع شده است. براساس برآوردهای آژانس بین المللی انرژی، تقریبا حدود ١٠ تریلیون مترمکعب از گاز استحصال پذیر این میدان، در بخش ایرانی آن واقع شده است که حدود ٣٠ درصد از کل ذخایر گازی کشور و ٥,٤ درصد از ذخایر گازی دنیا را شامل می شود.

مابقی گاز استحصال پذیر این میدان به میزان حدود ٢٤.٢ تریلیون مترمکعب، متعلق به کشور قطر است و تقریبا ٩٩ درصد ذخایر گازی این کشور و ١٣.٦ درصد ذخایر گازی دنیا را شامل می شود. بااین حال، با توجه به اینکه این میدان، یک میدان مشترک است، با تغییر شرایط میدان در نتیجه نحوه و سرعت برداشت طرفین از آن، مقدار نهایی قابل برداشت توسط هر یک از طرفین در طول زمان متغیر است.

این میدان عظیم گازی در سال ١٩٧١ کشف شد و قطر بهره برداری از این میدان عظیم را از سال ١٩٩١ آغاز کرد. این در حالی است که بهره برداری از اولین فاز این میدان در ایران با ١١ سال تأخیر نسبت به طرف قطری، از سال ٢٠٠٢ میلادی و با برنامه ریزی های دولت اصلاحات آغاز شد.

در فاصله سال های ١٩٩١ تا ٢٠٠٢، کشور قطر بیش از ٢١٠ میلیارد مترمکعب گاز از این میدان استخراج کرده است. با توجه به فرضیات درنظر گرفته شده برای محصولات اصلی و جانبی، برآورد می شود این میزان تولید در بازه ١١ساله فوق، درآمدی بیش از ٦٠ میلیارد دلار برای قطر به همراه داشته است. از سال ٢٠٠٢، به تدریج پروژه های توسعه میدان گازی پارس جنوبی به مدار تولید پیوست و در این حین، قطر نیز با شدت بسیار بیشتری برای توسعه این میدان و برداشت از آن، اقدام کرد.

در فاصله سال های ٢٠٠٢ (اولین برداشت از میدان پارس جنوبی) ​ تا انتهای ٢٠١٤ میلادی، ایران درمجموع توانست حدود ٧١٠ میلیارد مترمکعب گاز از این میدان استخراج کند. در همین فاصله، کشور قطر با برداشت بیش از ١,٢١٠ میلیارد مترمکعب گاز توانست ٧٠ درصد بیشتر از ایران، از این منبع مشترک برداشت داشته باشد.

به طور کلی در طول مدت زمان شروع برداشت از این میدان مشترک، تاکنون بیش از ٢.١٠٠ میلیارد مترمکعب گاز توسط دو کشور از این میدان استخراج شده است که ازاین بین ٣٣ درصد، میزان برداشت ایران (حدود ٧١٠ میلیارد مترمکعب) و حدود ٦٧ درصد، میزان برداشت طرف قطری (حدود ١.٤٢٠ میلیارد مترمکعب) بوده است.

به عبارت بهتر، در این مدت میزان برداشت قطر از این میدان مشترک، حدود دو برابر برداشت ایران بوده است. با احتساب قیمت های کنونی محصولات این میدان، درآمد قطر در این مدت به بیش از ٤٢٦ میلیارد دلار می رسد.

این در حالی است که درآمد ایران از این میدان چیزی در حدود ٢١٠ میلیارد دلار بوده است. محصولات تولیدی فازهای مختلف توسعه میدان در بخش ایرانی و قطری نیز با یکدیگر متفاوت اند و با توجه به تولید LNG و LPG در بخش قطری، درآمد قطر از توسعه این میدان، بیش از این مقدار برآورد می شود. این در حالی است که در ایران، در برخی پروژه ها LPG، به عنوان یکی از محصولات پروژه، تولید نشده است و در پروژه های فازهای ٦-٨ پارس جنوبی نیز گاز ترش، شیرین سازی نشده و برای تزریق به میدان آقاجری یا شیرین سازی در سایر فازها، از آن استفاده می شود. بنابراین با قبول فرضیات ابتدایی، درآمد تخمینی ایران از این میدان، کمتر از میزان ارائه شده است.

همچنین بخش عمده گاز طبیعی تولید شده در میدان گازی پارس جنوبی به مصرف داخلی می رسد که با توجه به یارانه تعلق گرفته به این گاز، درآمد حاصل از فروش آن، بسیار پایین تر از مبلغ فرض شده در محاسبات فوق الذکر است. همچنین میدان گازی پارس جنوبی علاوه بر گاز طبیعی و میعانات گازی، لایه های نفتی و همچنین منبعی غنی از گاز هلیوم هم دارد که در بخش ایرانی، تاکنون اقدامی برای بهره برداری از این منابع صورت نگرفته است. این یعنی درآمد قطر از این میدان مشترک با فرض قیمت های فعلی نفت و گاز، بیشتر از مبلغ برآوردی بوده است و درآمد ایران نیز با توجه به مصرف داخلی گاز و فروش آن به قیمت یارانه ای، بسیار کمتر از ٢١٠ میلیارد دلار برآورد شده است.

با بررسی روند برداشت دو کشور ایران و قطر از سال ١٣٨٢ (زمان شروع برداشت ایران از این میدان)، سهم ایران در برداشت از این میدان به نسبت کل برداشت انجام شده تا سال ١٣٨٥، روند صعودی داشته است؛ به گونه ای که در سال ١٣٨٤ و ١٣٨٥، سهم ایران از کل برداشت از این میدان، به میزان ٤٧ درصد از کل گاز برداشتی توسط دو کشور رسیده است.

بااین حال، متأسفانه از سال ١٣٨٦ و در دولت گذشته، سرعت قطر در برداشت از این میدان شیب بسیار فزاینده ای پیدا کرد؛ به‎گونه ای که تا سال ١٣٩٢، میزان برداشت ایران تنها در حدود ٣٣.٨ درصد از حجم برداشت از این میدان بوده است (حدود نصف برداشت قطر).

با رویِ کار آمدن دولت یازدهم و در سال ١٣٩٣ و با راه اندازی بخش اعظم پروژه فاز ١٢ و همچنین شروع تولید سایر پروژه ها نظیر فازهای ١٦، ١٥، مجددا سهم ایران افزایش اندکی پیدا کرد و به حدود ٣٥ درصد رسید؛ امری که به این معنی است که همچنان کشور قطر دو برابر ایران از این میدان مشترک برداشت می کند؛ به گونه ای که در سال ٢٠١٤، ایران از این میدان چیزی حدود ٩٥ میلیارد مترمکعب گاز برداشت کرده است، ولی درهمین حال میزان برداشت قطر از این میدان، بیش از ١٧٥ میلیارد مترمکعب تخمین زده می شود.

براین اساس، با توجه به راه اندازی کامل فاز ١٢ پارس جنوبی، به عنوان بزرگ ترین فاز این میدان و شروع تولید فازهای ١٦، ١٥ و ١٧، ١٨، پیش بینی می شود در سال ٢٠١٥ میلادی، میزان برداشت ایران از این میدان حداکثر ٣٠ میلیارد مترمکعب افزایش پیدا کند و به میزان ١٢٥ میلیارد مترمکعب برسد.

همچنین با توجه به برنامه ریزی صورت گرفته برای راه اندازی فاز ١٩ و متعاقب آن سایر فازهای باقی مانده پارس جنوبی در سال ٢٠١٦ و ٢٠١٧ و تعهد دولت برای تکمیل کلیه فازهای پارس جنوبی تا انتهای دولت یازدهم (سال ٢٠١٧)، پیش بینی می شود در انتهای سال ٢٠١٧، میزان تولید ایران از این میدان با افزایش حداکثر ٤٥ میلیارد مترمکعب به سطح ١٧٠ میلیارد مترمکعب افزایش پیدا کند و در صورت توسعه نیافتن بیشتر برداشت قطر، به میزان برداشت کنونی آن کشور نزدیک شود.

دراین بین باید امیدوار بود مشکلات مربوط به تأخیر در میدان و افت فشار ناشی از مهاجرت منابع هیدروکربوری در نتیجه برداشت بی رویه کشور قطر، تأثیری در میزان تولید فازهای جدید و قدیم پارس جنوبی نداشته باشد.

بااین حال، با توجه به تأخیرات فراوان ایران در شروع بهره برداری و توسعه این میدان مشترک که ضرر بسیار زیادی را متوجه ایران کرده است، دستیابی به سهم ازدست رفته ایران در لایه های گازی این میدان در سال های آتی بسیار پرچالش خواهد بود.

این منتفع نشدن بدون درنظر گرفتن مواردی همچون توسعه نیافتن لایه نفتی، هلیوم، خام فروشی میعانات گازی، مصرف داخلی گاز طبیعی با قیمتی به مراتب پایین تر از قیمت واقعی و همچنین مهاجرت منابع هیدروکربوری به طرف قطر است. قطعا با محاسبه میزان بهره برداری قطر از این جنبه​ها، میزان هزینه های تحمیل شده به کشور بسیار فراتر از آن چیزی است که در این نوشتار آمده است.

امید است با تلاش دولت تدبیر و امید و رفع هرچه سریع تر تحریم های ظالمانه بین المللی علیه کشور و برداشته شدن موانع قانونی، هرچه سریع تر بتوان از هدر ‎رفت این سرمایه عظیم ملی، که می تواند نقش بسزایی در توسعه و آبادانی کشور داشته باشد، جلوگیری کرد.

منبع : روزنامه شرق

همچنین ببینید

بالاترين سوددهی، افزايش قيمت در سال ٩٧ در کدام بازارهاست؟

داشتن یک کسب و کار پرسود برای همه افراد جویای شغل یک دغدغه محسوب میشود، …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.