پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بانک و بیمه / سیف: دارایی ۲۲ میلیارد یورویی زنجانی«دروغ بزرگ» است

سیف: دارایی ۲۲ میلیارد یورویی زنجانی«دروغ بزرگ» است

رئیس کل بانک مرکزی به ادعای بابک زنجانی مبنی بر دارایی ۲۲ میلیارد یورویی او واکنش نشان داد و آن را «دروغ بزرگ» خواند. به گزارش خبرنگار مهر، ولی الله سیف امروز در نشست خبری در حاشیه بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه آیا شما رقم ۲۲ میلیارد یورو دارایی بابک زنجانی را تایید می کنید؟ گفت: نه‌خیر، این موضوع صحت ندارد و آن را به شدت تکذیب می‌کنم، زیرا چنین ادعایی هیچ مبنایی برای اثبات ندارد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: نباید در این موضوع تردید یا تامل کنیم و به هیچ وجه این موضوع قابل تایید نیست. در گذشته ها نیز افرادی چنین ادعاهایی داشته اند اما هیچ گاه نتوانسته اند به ادعاهای خود عمل کنند.

وی تصریح کرد: ادعاهای مطرح شده توسط بابک زنجانی دروغ‌های بزرگی است که آنها را مطرح کرده و علامتی در صحت آن دیده نمی شود. این فرد وقت تلف می‌کند. بانک مرکزی برای جلوگیری از بهانه گیری‌های زنجانی، حساب‌هایی را باز کرد اما اقدامی از طرف وی صورت نگرفت.

سیف خاطرنشان کرد: ادعاهای بابک زنجانی قابلیت تحقق ندارد و ریشه های آن غلط است. او با چه استدلال‌هایی مطرح می‌کند که چنین رقمی دارایی های من است؟ این حرف‌ها مسموم است و دروغ بزرگی است.

حمایت از طرح تحریک تقاضای خودرو

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه در خصوص طرح خروج از رکود بخش تولید گفت: در حال حاضر در دوره گذر در اقتصاد قرار داریم و این موضوع انتظاراتی را ایجاد کرده است. براساس طرح دولت که بانک مرکزی در آن همکاری دارد، طی ۶ ماه آینده و تا پایان اردیبهشت‌ماه این طرح اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه طرح پرداخت تسهیلات به بخش خودرو که برای تحرک بخش اقتصاد است، مورد استقبال واقع شده است، افزود: صنایع وابسته به بخش خودرو بسیار زیاد است که باعث اشتغالزایی می‌شود و نباید بخش‌های اشتغال‌زا و وابسته به آن را ناچیز ارزیابی کنیم بلکه این بخش‌ها زنجیره‌ای از تولیدات است که خودرو آنها را به خود وابسته کرده است.

سیف با تاکید بر اینکه این اشتغال برای کشور بسیار مهم است، خاطرنشان کرد: این طرح آثار مثبت خود را می‌گذارد و بانک مرکزی با تامین مالی در این بخش به دولت کمک و در آن مشارکت می‌کند. این طرح اثر مثبتی در حرکت چرخ اقتصاد خواهد داشت.

وام خرید مسکن فعلا افزایش نمی‌یابد

رئیس شورای پول و اعتبار در پاسخ به این سئوال که تکلیف پرداخت وام ۶۰ میلیون تومانی خرید مسکن به کجا رسید، گفت: تسهیلات بانکی در چارچوب دستورالعمل‌ها قابل پرداخت است. تنگناهای مالی همواره از مشکلات نظام بانکی بوده است که ما با ورود به بازار بین بانکی در آینده مشکل آن را برطرف می‌کنیم.

وی با بیان اینکه برنامه‌ای برای افزایش این وام نداریم، افزود: اگر سقف این وام را بالا ببریم، تعداد پرداختی‌ها کاهش می‌یابد و توان بازپرداخت آن نیز مشکل خواهد شد.

اقتصاد نیاز به آرامش دارد

سیف درباره تعیین تکلیف نرخ جدید سود بانکی گفت: اقتصاد نیاز به آرامش دارد و نباید با صحبت‌های تنش زا، آن را به حاشیه ببریم. هر زمان که نرخ سود بانکی در بانک مرکزی به نتیجه برسد، سخنگوی شورای پول و اعتبار که رئیس کل بانک مرکزی است، نتایج را اعلام خواهد کرد و یا به صورت اطلاعیه توسط بانک مرکزی اعلام خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: باید دقیق ترین اخبار را در این زمینه از بانک مرکزی بشنوید. نرخ سود بانکی یکی از متغیرهای اصلی اقتصادی است و شورای پول و اعتبار نسبت به آن حساسیت دارد و در مورد آن بحث می‌کند. این موضوع در حال بررسی است و نتیجه آن را شورا در اسرع وقت اعلام خواهد کرد.

دارایی‌ها پس از اجرای برجام آزاد می‌شود

سیف درباره دارایی‌های بلوکه ایران و زمان آزادسازی آن، گفت: بحث در این زمینه هنوز زود است. هنوز برجام اجرایی نشده و قرار است بخشی از دارایی‌های ایران که در خارج از کشور بلوکه شده است، پس از احرای برجام آزادسازی شود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت ساماندهی موسسات غیرمجاز و اینکه برخی از آنها مشکلاتی را برای سپرده‌گذاران ایجاد کرده‌اند؟ گفت: این موسسات غیرمجاز به هیچ وجه مورد تایید بانک مرکزی نیستند و هموطنان باید در جایی سپرده‌گذاری کنند که مشکلی برای آنها ایجاد نشود، این در حالی است که این موسسات ریسک دارند.

همچنین ببینید

تقدیر از تلاش تیم مذاکره کننده هسته‌ای در لغو تحریم‌های بانکی

نامه مشترک بانک‌ها به رئیس جمهور – شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌ها و موسسه‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *