پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / پیش بینی / قیمت تراکم در تهران افزایش یافت

قیمت تراکم در تهران افزایش یافت

ایران بها – روزنامه دنياي اقتصاد نوشت شوراي شهر تهران روز گذشته لايحه‌‌اي را كه شهرداري‌ هفته‌ها پيش براي افزايش قيمت تراكم‌ ارائه كرده بود، مورد بررسي قرار داد و با تغييراتي در متن لايحه، نرخ‌هاي جديد را تصويب كرد. بر اين اساس، از ابتداي سال ۹۳ ميانگين هزينه صدور مجوز‌ تراكم‌ساختماني در مناطق ۲۲گانه شهر تهران، ۲۴ درصد افزايش پيدا مي‌كند؛ طوري‌كه كمترين افزايش نرخ براي محله‌هاي جنوبي و بيشترين آن براي شمال شهر اعمال خواهد شد. پيشنهاد شهرداري افزايش ۵۰ درصدي نرخ تراكم بود. در حال‌ حاضر متوسط قيمت تراكم مترمربعي ۱۳۰ هزار تومان است كه حدود ۱۰ درصد قيمت تمام‌شده ساخت مسكن را شامل مي‌شود.
قيمت تراكم با تصويب شوراي‌شهر تهران ۲۴درصد افزايش يافت
افزايش هزينه ساخت‌مسكن در تهران

نرخ كنوني تراكم به‌طور متوسط ۱۳۰هزار تومان براي طبقات ابتدايي و ۵۰۰ هزار تومان براي طبقات پنجم به‌بالا محاسبه مي‌شود

 اعمال نرخ‌هاي جديد از ابتداي سال۹۳

شوراي‌شهر تهران روزگذشته پيشنهاد شهرداري مبني‌بر «افزايش قيمت صدور مجوز تراكم و تغييركاربري» را بررسي كرد و نصف آنچه را که درخواست شده بود، به تصويب رساند.
شهرداري‌تهران اوايل امسال لايحه‌‌اي براي افزايش هزينه عوارض ساخت‌وساز تهيه كرده بود؛ اما تلاقي ارائه لايحه با روزهاي پاياني فعاليت شوراي قبلي، مانع تصويب يا رد آن شد.
در لايحه‌اي كه ديروز مورد بررسي اعضاي شوراي‌شهر در يك جلسه غيرعلني با حضور شهردار، قرار گرفت، پيشنهاد شده بود متوسط قيمت تراكم‌ساختماني ۵۰ درصد افزايش پيدا كند؛ اما شورا با حداكثر ۲۴ درصد افزايش موافقت كرد.
با احتساب اينكه ميانگين قيمت‌ تمام‌شده ساخت مسكن در حال حاضر يك ميليون تومان در هر مترمربع و ميانگين نرخ تراكم ۱۳۰ هزار تومان –سهم ۱۰ درصدي در قيمت تمام‌شده- است، طبق مجوزي كه ديروز در شوراي‌شهر به تصويب رسيد، از ابتداي سال۹۳ كل‌هزينه ساخت‌‌وساز ۵/۲ درصد از اين محل افزايش مي‌يابد.
قیمت تراکم و تغییر کاربری در شهر تهران پس از چهار سال، با مصوبه شورای شهر تهران، از ابتدای سال ۹۳ به‌طور میانگین در محله‌های مختلف شهر تهران، ۲۴ درصد افزایش می‌یابد.
تصویب افزایش ۲۴ درصدی قیمت تراکم در حالی است که از سال ۸۱ تا ۸۹ هزینه صدور این مجوز فقط ۱۳ درصد رشد کرده بود و از سال ۸۹ تاکنون نرخ آن ثابت مانده بود.
با تصویب افزایش قیمت تراکم و تغییر کاربری، هزینه تمام شده ساخت‌وساز‌ها در سطح شهر تهران به‌طور متوسط ۴/۲ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

قیمت تراکم در تهران افزایش یافت

به گزارش «دنیای اقتصاد»، روز گذشته اعضای شورای شهر تهران با مخالفت در برابر پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی قیمت تراکم در تهران از سوی شهرداری تهران، متوسط افزایش قیمت تراکم و تغییر کاربری را ۲۴ درصد تعیین کردند.  متوسط قیمت تراکم پایه در حال حاضر ۱۳۰ هزار تومان در هر متر مربع است (تراکم در مناطق جنوبی شهر مترمربعی ۳۰ هزار تومان و مناطق شمالی شهر مترمربعی ۲۰۰ هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود) که با ابلاغ این مصوبه، به‌طور میانگین ۲۴ درصد افزایش پیدا خواهد کرد، البته این رقم فقط برای طبقات ابتدایی است و برای طبقه پنجم و بیشتر یک ساختمان قیمت تراکم برای هر مترمربع از ۵۰۰ هزار تومان هم بیشتر می‌شود. به گفته رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران، ارزش تراکم مازاد پایه مالی به گونه‌ای تغییر کرده که این قیمت در محله‌های کم‌برخوردار، حداکثر ۱۷ درصد افزایش قیمت داشته باشند.
به این ترتیب، با مصوبه شورای شهر تهران همان‌طور که قیمت ملک در نقاط مختلف شهر تهران، متفاوت است؛ درصد افزایش ارزش تراکم مازاد پایه مالی هم در همه نقاط شهر یکسان نخواهد بود و این ارزش‌گذاری به‌منظور رعایت عدالت شهری بر اساس ارزش ملک در ۱۶۴ بلوک پایتخت تعیین شد، به‌طوری‌که صاحبان املاکی که در مناطق کم برخوردار قرار دارند، هزینه کمتری برای افزایش تراکم ساختمان خود تا سقف مجاز تعیین شده بپردازند.

مخالفت با پیشنهاد ۵۰ درصدی

مدیران شهرداری تهران که روز گذشته با پیشنهاد افزایش ۵۰ درصدی قیمت تراکم به جلسه شورای شهر آمده بودند، اعلام کردند: از آنجا که طی ۱۰ سال گذشته، حدود ۱۸۷ درصد تورم در شهر تهران وجود داشته پیشنهاد اصلی برای افزایش نرخ تراکم حدود ۱۲۰ درصد است اما درنهایت روی عدد ۵۰ درصد به نتیجه رسیده‌ایم.
محمدباقر قالیباف شهردار تهران در خصوص چگونگی توزیع درصد افزایش قیمت تراکم در سطح شهر تصریح کرد: در شرایط فعلی و تقسیم‌بندی شهر به ۱۶۴ بلوک، نحوه محاسبه ارزش واگذاری تراکم عادلانه‌تر می‌شود.
با این وجود پیشنهاد ۵۰ درصدی مسوولان شهرداری با مخالفت اکثریت اعضای شورای شهر مواجه شد. احمد مسجدجامعی، رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه رشد یک مرحله‌ای قیمت تراکم به مصلحت نیست، اظهار کرد: بنا نداریم کم کاری دوره‌های گذشته را در این دوره جبران کنیم. در نهایت، با مخالفت اکثریت اعضا با افزایش ۵۰ درصد نرخ تراکم و تغییر کاربری در تهران از ابتدای سال ۹۳ به‌طور متوسط ۲۴ درصد افزایش یافت.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *