پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / پیش بینی / قیمت خودرو سال ۹۳ گران می شود؟ + نظر کارشناسان

قیمت خودرو سال ۹۳ گران می شود؟ + نظر کارشناسان

ایران بها – نظرسنجی ۷ نفر از فعالان بازار خودرو در خصوص پیش بینی قیمت خودرو انجام شده است که ۴ نفر افزایش قیمت خودرو در سال ۹۳ را پیش بینی می کنند.
ایران بها – آخرین قیمت خودرو, پیش بینی قیمت خودرو در سال ۹۳, پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده, ایران بها – پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده, پیش بینی قیمت خودرو در سال, پیش بینی قیمت خودرو, پیش بینی قیمت خودرو پراید, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتی, پیش بینی قیمت خودرو ۹۳, پیش بینی قیمت خودروهای داخلی, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتی در سال ۹۳, پیش بینی قیمت خودرو در سال آینده ایران بها – آخرین قیمت خودرو, پیش بینی قیمت خودرو در سال ۹۳, پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده, ایران بها – پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده, پیش بینی قیمت خودرو در سال, پیش بینی قیمت خودرو, پیش بینی قیمت خودرو پراید, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتی, پیش بینی قیمت خودرو ۹۳, پیش بینی قیمت خودروهای داخلی, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتی در سال ۹۳, پیش بینی قیمت خودرو در سال آینده

کارشناسان بازار خودرو نظر دادند:

خودرو سال ۹۳ گران می شود؟

ایران بها - آخرین قیمت خودرو, پیش بینی قیمت خودرو در سال 93, پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده, ایران بها - پیش بینی قیمت خودرو در ماههای آینده, پیش بینی قیمت خودرو در سال, پیش بینی قیمت خودرو, پیش بینی قیمت خودرو پراید, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتی, پیش بینی قیمت خودرو 93, پیش بینی قیمت خودروهای داخلی, پیش بینی قیمت خودروهای وارداتی در سال 93, پیش بینی قیمت خودرو در سال آیندهاواخر هر سال مسوولان و فعالان اقتصادی اقدام به چانه زنی در مورد بهای اجناس، کالاها و دستمزدها می کنند. تا همراه با سال جدید تناسبی منطقی بین درآمدها و هزینه ها ایجاد شود. بازار خودرو نیز یکی از کالاهایی است که چانه زنی ها در خصوص قیمت آن در سال آینده به اوج خود رسیده است. هر چند از حدود ۱ ماه پیش ساز افزایش قیمت خودروهای داخلی کوک شده است در مقابل برخی از کارشناسان بر این باورند که بازار خودرو در سال ۹۳ روند ثبات و حتی کاهش  قیمت را دنبال خواهد کرد. با این حال، روند تعیین قیمت خودرو در سال ۹۳ ادامه دارد و مسئولان هنوز نتوانسته اند برای تعیین قیمت خودرو به توافق برسند.

قیمت خودرو سال ۹۳ گران می شود؟

بر همین اساس نظرسنجی ۷ نفر از فعالان بازار خودرو در خصوص پیش بینی قیمت خودرو انجام شده است که ۴ نفر افزایش قیمت خودرو در سال ۹۳ را پیش بینی می کنند. به باور آنها عدم حمایت مالی دولت و افزایش هزینه های تولید منجر به افزایش قیمت ها می شود. ۲ کارشناس دیگر معتقدند که بازار خودرو قادر به افزایش قیمت نیست چرا که با ورود خودروهای خارجی با تعرفه پایین، تقاضا برای تولیدات داخلی کاهش می یابد و بازار خودرو با کاهش متقاضی مواجه می شود که بدنبال آن  روند ثبات قیمت ها تداوم خواهد یافت. ۱ نفر دیگر کاهش قیمت خودرو در سال آینده را پیش بینی می کند.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت بر این باور است که مردم خواستار کاهش قیمت خودروها در سال آینده هستند و شورای رقابت از آن استقبال می کند چرا که افزایش قیمت خودرو ها بدلیل کاهش تیراژ تولید افزایش یافته است که طبق گزارش ایسنا تولید انواع خودرو در بهمن ماه امسال با افت هشت درصدی از ۸۵ هزار و ۹۴۰ دستگاه در بهمن ماه ۹۱ به ۷۹ هزار و ۳۷ دستگاه کاهش یافته است. که به اعتقاد شیوا این موانع را نیز با افزایش تولید می توان حل کرد.

احمد نعمت بخش رءیس انجمن خودروسازان اعتقاد دارد قیمت خودرو در سال ۹۳ باید متناسب با وضعیت اقتصادی ایران باشد. یعنی سال آینده در صورت افزایش قیمت مواد اولیه صنعت خودرو مانند فولاد و پتروشیمی راهی به جز افزایش قیمت نیست.

یکی از صاحبان بنگاه معاملاتی خودروهای داخلی نیز بر روند صعودی قیمت ها تاکید می کند. سال آینده بازار خودرو با رشد حداقل ۲۰ درصدی مواجه خواهد شد. وی می گوید: تجربه به ما آموخته اگر قیمت کالایی افزایش یابد دیگر پایین نخواهد آمد مگر اینکه کاهش آن، هدف نهایی و مطلوب تعیین کنندگان نرخ کالا بوده است.

حال با اظهارات متفاوت مسئولان، تعیین قیمت خودرو در سال ۹۳ در شرایطی بسر می برد که مسئولان تولیدات داخلی از ضررهای آن در سال ۹۱ و ۹۲ سخن می گویند. نعمت بخش دبیر انجمن خودرو سازان از زیان ۴۵۰ میلیارد تومانی ایران خودرو در ۶ ماهه نخست سال ۹۲ خبر داده است این در حالیست که داوود میرخانی رشتی مدیرعامل سابق ایران خودرو و مشاور انجمن خودروسازان از ضرر ۵۰۰۰ هزار میلیاردی می گوید. دلایل این ضرر را مجموع عواملی از قبیل اجرایی شدن طرح هدفمندی یارانه ها و افزایش حدودا سه برابری قیمت مواد اولیه ای چون  آهن، مس، فولاد ، آلومینیوم، مواد پتروشیمی ، لاستیک و … و همچنین افزایش سه برابری قیمت ارز برشمرد.

این در حالیست که رئیس  شورای رقابت بر کنترل نرخ خودروها تاکید می کند و زیان انباشته خودروسازان  را ناشی از سرمایه گذاری شرکت های خودروسازی در بازارهای مختلف بیان کرد. در حال حاضر، تعیین ضوابط و دستورالعمل جدید قیمت‌گذاری خودرو هنوز در کارگروه شورای رقابت در حال بررسی است و به‌نظر می‌رسد که این دستورالعمل در سال آینده نهایی و ابلاغ شود.

همچنین ببینید

اثرات نرخ غیر واقعی دلار و سوبسید دلار چیست؟

اثرات نرخ غیر واقعی دلار و سوبسید دلار چیست؟

قربانیان نرخ غیرواقعی دلار – روزنامه دنیای اقتصاد در شماره چهارشنبه ۱۸ آذر در سرمقاله …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.