خانه / تحلیل اقتصادی / قیمت دلار کاهش نمی یابد؟ دستور کار بانک مرکزی چیست؟

قیمت دلار کاهش نمی یابد؟ دستور کار بانک مرکزی چیست؟

روزنامه آرمان در مطلبی با تیتر «ارزان نشدن دلار در دستور کار بانک مرکزی» آورده است: دیروز معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با ارائه گزارشی، سخنان ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی را عامل افزایش نرخ دلار در بازار و افزایش شاخص بورس اعلام کرد. این سخنان که در جهت تأیید سخنان سیف مطرح می‌شود، ظاهرا نشان‌دهنده هماهنگی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد و دارایی برای اجرای سناریوی افزایش نرخ دلار در بازار است که البته از سوی برخی از فعالان و کار‌شناسان اقتصادی با انتقادات دامنه‌داری روبه‌رو شد.

ایران بها – معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی با تشریح دلایل نوسان‌های شاخص بورس در شهریور ماه گذشته، اظهارات اخیر رئیس کل بانک مرکزی در مورد قیمت کف دلار در بازار را باعث افزایش قیمت ارز و همچنین بازگشت رونق به سهام شرکت‌های پتروشیمی و ادامه روند صعودی بازار بورس اعلام کرد.

معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گزارشی، دلایل نوسان‌های بورس در شهریور ماه را اعلام کرد که بر اساس آن، شاخص بورس کشور از ابتدای شهریور ماه سال ۱۳۹۲ تا روزهای پایانی این ماه، روندی پرنوسان را تجربه کرد. بر اساس این گزارش دولت، این شاخص در تاریخ ۳۱ شهریور ماه سال ۹۲ نسبت به اول شهریور ماه سال ۹۲ به میزان ۲۱۵۴ واحد (۶۱/۳ درصد) افزایش پیدا کرد اما احتمال حمله آمریکا به سوریه شاخص بازار بورس کشور را با روند منفی مواجه کرد تا این‌که با توافق آمریکا و روسیه در مورد سوریه و همچنین استقبال سوریه از پیشنهاد قرار گرفتن سلاح‌های شیمیایی این کشور تحت نظارت بین‌المللی، سخنان ریاست جمهوری قبل از سفر به نیویورک و مصاحبه با شبکه NBC در مورد مواضع هسته‌ای ایران و عزم جدی برای حل مشکلات هسته‌ای، باعث افزایش شاخص‌های قیمت در بازار بورس کشور شد.

افت قابل توجه قیمت دلار و سکه در بازار در اواخر شهریور ماه، سهام شرکت‌های پتروشیمی را با صف فروش مواجه ساخته و روند صعود شاخص بورس را با وقفه روبه‌رو کرد اما مصاحبه رئیس کل بانک مرکزی در مورد قیمت کف دلار در بازار، منجر به افزایش قیمت دلار و همچنین بازگشت رونق به سهام شرکت‌های پتروشیمی و ادامه روند صعودی بازار بورس شد. در شهریور ماه امسال معادل ۱۱ میلیارد سهم به ارزش ۱/۶ هزار میلیارد تومان در بورس کشور معامله شد. حجم و ارزش معاملات در این دوره نسبت به مرداد ماه امسال، به ترتیب به میزان ۲۵ و ۱۴‌درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین طبق گزارش معاون اقتصادی وزارت اقتصاد میانگین قیمت فروش دلار آمریکا نسبت به ماه قبل کاهشی ۲/۰‌درصدی داشته است.

به گزارش ایسنا، معاون اقتصادی وزارت امور اقتصادی در گزارش ماهانه خود به نرخ ارز در بازارهای داخلی نیز پرداخته و اشاره کرده است: میانگین قیمت فروش دلار آمریکا و یورو در بازار تهران در شهریور ماه سال ۱۳۹۲ به ۳۱۶۹ و ۴۲۳۸ تومان رسید که نسبت به مردادماه به ترتیب تغییراتی معادل منفی ۲/۰‌درصد و مثبت ۳/۰‌درصد را نشان می‌دهد. این گزارش درباره میانگین قیمت فروش دلار در بازار تهران نیز آورده است: در شهریور ماه امسال قیمت فروش دلار آمریکا در بازار تهران با ۲/۵‌درصد کاهش از ۳۱ هزار و ۲۰۰‌ریال در اول شهریور ماه به ۲۹ هزار و ۵۰۰ ریال در پایان این ماه رسید. قیمت یورو در بازار تهران نیز طی این دوره از ۴۱۸۰ تومان در روز نخست به ۴۰۶۰ تومان در روز پایانی ماه رسید و ۸/۲‌درصد کاهش یافت.

در همین حال، اعتماد سخنان رئیس کل سابق بانک مرکزی را دستمایه مطلبی با عنوان «کاهش نرخ تورم به ۱۵ درصد با اصلاح نرخ سود بانکی» کرده و نوشته: رئیس کل اسبق بانک مرکزی معتقد است سیکل معیوب تورم در کشور را می‌توان با اصلاح نرخ سود بانکی تغییر داد، سرمایه‌ها را از سکه و ارز خارج کرد و ظرف دو سال تورم را به ۱۵ درصد کاهش داد، اقدامی که تجربه موفق آن پس از جنگ هم وجود دارد.

محمدحسین عادلی در تشریح اوضاع کنونی بازار ارز گفت: یکی از مهم‌ترین متغیرهایی که بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارد، میزان بالای نقدینگی است. این نقدینگی که در خلال سال‌های اخیر انباشته شده و اکنون به حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است، به نحوی نرخ ارز را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به گفته وی، متغیر دوم درآمدهای ارزی است. این درآمد‌ها به علت کاهش درآمدهای نفتی طی دو سال اخیر کاهش یافته‌اند و به همین خاطر قدرت بانک مرکزی در تامین نیازهای ارزی و دخالت در بازار تا حدود قابل توجهی کم شده است.

عادلی خاطرنشان کرد: در دسترس نبودن دارایی‌های ارزی کشور یکی دیگر از متغیرهایی است که قیمت ارز را تحت تأثیر قرار داده است. واقعیت این است که ایران از دارایی‌های خوبی در نقاط مختلف دنیا برخوردار است که متاسفانه به علل گوناگون از جمله تحریم‌ها، امکان دسترسی به آن‌ها فراهم نیست.

منبع : تابناک

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.