پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بازار / قیمت مسکن به نرخ‌های سال گذشته بازگشت ؟

قیمت مسکن به نرخ‌های سال گذشته بازگشت ؟

رئیس اتحادیه مشاوران‌ املاک تهران با بیان اینکه قیمت مسکن به سطح دوران قبل از التهاب‌ بازارهای‌اقتصادی بازگشته است، گفت: بازار کنونی مسکن برای خرید‌های مصرفی مناسب است.

حسام عقبایی با بیان اینکه میانگین قیمت هر مترمربع واحدمسکونی در شهر تهران هم‌اکنون به کمتر از ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است، گفت: این قیمت در مقایسه با نقطه‌ اوج قیمت در خرداد۹۲، حدود ۱۱ درصد کاهش یافته است.

ایران بها – رئیس اتحادیه مشاوران‌املاک تهران تصریح کرد: در حال حاضر اطلاعات سامانه رهگیری معاملات مسکن به عنوان داده‌های مرجع برای محاسبه متوسط قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد و حتی مرکز آمار ایران نیز در تعیین نرخ میانگین، از این سامانه بهره می‌برد.

وی افزود: روند ماهانه قیمت خرید و فروش آپارتمان مسکونی در این سامانه نشان می‌دهد موتور تحریک‌قیمت در بازار مسکن تهران از زمستان سال‌ گذشته تحت تاثیر تشدید التهاب قیمت سکه و دلار شتاب گرفت و در بهار امسال با تشکیل حباب در قیمت‌مسکن، منحنی قیمت با رشد بی‌سابقه ۷۱ درصدی به بالاترین سطح خود رسید.

عقبایی خاطرنشان کرد: در خردادماه هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران بطور میانگین ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد. اما از تیرماه مسیر نوسان قیمت‌ها تغییر جهت داد و با شیب تندی ارزش معاملاتی واحدهای مسکونی را به سطح پاییز و اوایل زمستان سال‌گذشته برگرداند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه قیمت‌مسکن در حال حاضر در مقایسه ماهانه، نرخ رشد منفی نشان می‎دهد و نزول قیمت تایید می‌شود، گفت: همانطور که بانک‌مرکزی در بررسی تورم و شاخص قیمت‌ها، همواره تغییرات ماهانه قیمت کالا و خدمات را مبنا قرار می‌دهد و در عین‌حال تورم‌سالانه را نیز اعلام می‌کند، برای بازار مسکن و اطلاع واقعی از وضعیت قیمت مسکن نیز لازم است در کنار توجه به رشد سالانه، نوسانات ماهانه و فصلی، ملاک ارزیابی قرار گیرد.

وی افزود: در ماه‌های اخیر علاوه بر منفی‌شدن نرخ رشد ماهانه قیمت مسکن، نرخ رشد نقطه‌ به‌ نقطه (نسبت به فصل مشابه سال۹۱) نیز کاهش پیدا کرده و از ۶۰ تا ۷۱ درصد بهار۹۲ به ۵۰ درصد در تابستان۹۲ رسیده است.

عقبایی با تاکید براینکه هم‌اکنون با توجه به فصل سرد سال و همچنین آرامش نسبی قیمت‌ها، شرایط برای خرید مصرفی در بازار مسکن مساعد است، گفت: معاملات مسکن در دو فصل به ترتیب تابستان و اواخر زمستان (شب‌عید) رونق می‌گیرد و در این دو دوره، حجم تقاضای مراجعه‌کننده به بنگاه‌های املاک بیشتر از سایر ماه‌های سال می‌شود. بنابراین در فضای آرام اقتصادی و سیاسی این روزها، ریسک خرید مسکن در کمترین حد قرار دارد، ضمن اینکه سطح کنونی قیمت‌ها نیز شکننده‌تر از گذشته است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران تصریح کرد: متقاضیان مصرفی خرید از بازار ملک را به ماه‌های آتی منتقل نکنند زیرا اگرچه چشم‌اندازی برای افزایش قیمت‌مسکن در کوتاه‌مدت وجود ندارد اما خریدهای شب‌عید و رونق معاملات در آن زمان، امکان چانه‌زنی با مالکان و خرید با قیمت‌مناسب را سخت‌تر خواهد کرد.

همچنین ببینید

تورم تک رقمی در کنار افزایش شدید قیمت مسکن!

رفته بودم از خودپردازی پول بگیرم فردی گفت نمی‌دانید امروز چه سودی کردم. هیجان‌زده بود. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.