پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / آخرین قیمت / کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد ادامه دارد؟

کاهش قیمت‌ها در بازار فولاد ادامه دارد؟

ایران بها – شايد بسياري از فعالان بازار و توليدكننده‌هاي فولاد، سال جاري را با چشم‌پوشي از ۳ ماه ابتدايي آن تعبير به ركود نزولي كنند؛ چراكه هم تقاضا در سطح پاييني قرار دارد و هم قيمت‌ها در اغلب اوقات به سمت پايين متمايل است.

درحالي‌كه از يك ماه مانده به سال ۹۲ كم‌كم زمزمه‌هاي ركود در فضاي بازار و ميان معامله‌گران پيچيد، اما قيمت‌ها كماكان صعودي بود و اغلب عرضه‌هاي تالار صنعتي در گروه محصولات فولادي با اميد به تزريق بودجه‌هاي عمراني و بهبود روند ساخت‌وساز در ماه‌هاي آتي به خوبي و گاه با تعيين سقف قيمت به فروش مي‌رسيد، اما پيش و پس از انتخابات شرايط بازار و قيمت‌ها به گونه‌اي كاملا متفاوت رقم خورد.

بعد از ۲۴ خرداد ماه كه موج كاهش قيمت بسياري از بازارهاي كالايي از جمله فولاد را دربرگرفت، كمتر كسي در بازار آهن فكر مي‌كرد طي ۷ ماه آتي نه تنها هيچ بودجه‌اي به پروژه‌هاي عمراني اختصاص نيافته و ركود گسترده‌اي بخش مسكن را فرا گيرد، بلكه قيمت‌ مقاطع و شمش نيز به تاسي از ركود در اين بازار خود را تا قيمت‌هاي اين روزها پايين بكشد.

نزول پلكاني قيمت شمش
تيرماه قيمت پايه شمش بلوم فولاد خوزستان در بورس كالا ۱۵۶۰ تومان بود و اين محصول در زمان‌هاي عرضه عموما به دليل رقابتي كه ميان خريداران رخ مي‌داد، افزايش نرخ مي‌خورد و بيش از ۱۷۰۰ تومان فروخته مي‌شد. اما به مرور و به واسطه سياست صبر و خوش‌بيني كه در بازار نسبت به تداوم روند كاهشي قيمت‌ها به وجود آمد و از سوي ديگر مازاد توليد كارخانه‌هاي فولادي و عدم فروش محصولات آنها، به‌طور طبيعي ميل به خريد شمش كاهش يافت.
تا اواسط مهرماه نيز نرخ پايه فروش شمش بلوم فولاد خوزستان همان ۱۵۶۰ تومان بود و با تسهيلاتي كه اين كارخانه به خريداران مي‌داد اعم از فروش نقدي، اعتباري اين محصول با شرايط بازپرداخت ۹۰ روزه، اگر رقابتي نيز به وجود مي‌آمد بهاي پاياني نهايتا به اندكي بالاتر از ۱۶۰۰ تومان مي‌رسيد.
اما سنگ بناي اوليه اين كاهش نرخ پايه از اول آبان ماه گذاشته شد. عرضه سبد ميلگرد و تيرآهني كه ذوب‌آهن در اين تاريخ با نرخ ۱۶۵۰ تومان در بورس كالا انجام داد نه تنها بازار مقاطع و عرضه‌هاي بعدي اين محصول را از سوي خصوصي‌ها به ميزان زيادي از خود متاثر ساخت بلكه منجر شد تا سد قيمت ۱۵۶۰ توماني شمش خوزستان هم در رينگ فولاد شكسته شود.
در آن زمان عرضه‌هاي مقاطعي از جمله سبد ميلگرد كه در بورس كالا انجام مي‌شد چه از سوي فولادسازان خصوصي و چه دولتي‌ها در محدوده قيمتي بالاي ۱۷۳۰ تومان بود كه با اين عرضه پر سر و صدا، روند معاملات بعدي تحت تاثير قرار گرفت، به طوري‌كه پايان آبان ماه همسو با كاهش قيمت‌ها در بازار آزاد، نرخ پايه ميلگرد به ۱۶۹۵ تومان در بورس كالا كاهش يافت.
در تاريخ ۸ آبان نيز پس از ماه‌ها، براي اولين بار شمش بلوم با نرخ ۱۵۴۰ تومان به روي تابلو معاملات رفت كه نكته جالب توجه مازاد عرضه اين محصول در روز عرضه در تالار بود. در همان اثنا عرضه شمش ۱۵۱۰ توماني ذوب‌آهن نيز بار ديگر فشار مضاعفي را روي قيمت پايه شمش فولاد خوزستان وارد كرد.
پايان اين ماه كه ۲۲۵ هزار تن سبد سبد ميلگرد و تيرآهن ذوبي راهي بازار شد، بازهم قيمت‌ها خود را به سمت پايين تعديل كردند. اين در حالي بود كه توافق ژنو در تاريخ ۳ آذرماه نيز موج تازه‌اي از افت قيمت‌ها را به بسياري از بازارها تزريق كرد.
اواسط آذر نرخ پايه فروش ميلگرد در بورس روي ۱۶۴۰ تومان تثبيت شد، رقمي كه تا دو ماه پيش از آن، كمتر معامله‌گري حتي فكرش را مي‌كرد، اما شرايط معاملات و قيمت‌ها نشان داد بازهم خوشبين‌ها موفق‌ترند؛ چراكه مي‌توانند با صبر خود خريدهاي ارزان‌تري در روزها و هفته‌هاي آتي انجام دهند. اين دومينوي كاهش قيمت‌ها در بازار و بورس كالا البته به همين جا ختم نشد.
۲۶ آذر ماه نرخ فروش تختال فولاد هرمزگان نيز در حالي‌كه تا پيش از آن به‌رغم ركود و روال كاهنده قيمت‌ها همواره بالاتر از ۱۴۰۰ تومان بود، رقم ۱۳۷۰ تومان اعلام شد و يك روز بعد هم با عرضه سبد ميلگرد و تيرآهني كه ذوب‌آهن با قيمت ۱۶۰۰ تومان انجام داد به‌طور عام عرضه‌هاي بعدي از سوي خصوصي‌ها و خود ذوب‌آهن با نرخ‌هايي در اين محدوده و بعضا تا ۱۵۸۰ تومان به روي تابلو معاملات رفت. هرچند نرخ‌هاي فروش درب كارخانه‌ها نيز از اين رقم پايين‌تر بود.
دي ماه زماني بود كه شمش روي پله ۱۴۰۰ توماني ايستاد. چهارم اين ماه همزمان با نزول قيمت شمش‌هاي وارداتي و شمش‌هاي توليد فولادسازان داخلي اين محصول با نرخ ۱۴۴۰ تومان در تالار عرضه شد. هفدهم دي ماه نيز بار ديگر شمش با همين قيمت به خريداران عرضه شد، با اين تفاوت كه نه رقابتي براي خريد صورت گرفت و نه قيمت پاياني افزايش ‌يافت.
در نهايت اين محصول به نقطه‌اي رسيد كه در تاريخ بيست و چهارم اين ماه با قيمت ۱۴۰۰ تومان و در حالي‌كه مازاد عرضه مهم‌ترين شاخصه ارائه آن در تالار است در معرض فروش گذاشته شد.
به اين ترتيب در كمتر از ۷ ماه قيمت‌ها در بازار و بورس كالا به سمت پايين تعديل شدند و شرايط هم‌اكنون به گونه‌اي است كه اين مسير به دليل اجرايي شدن روند رفع تحريم‌ها از ۳۰ دي ماه بازهم در مسير نزولي پيش‌بيني مي‌شود.
آينده مبهم تقاضا و چالش‌ توليدكننده‌ها و بازار
در حال حاضر در يك سمت توليدكننده‌هايي قرار گرفته‌اند كه با انبوهي از محصولات توليدي دپو شده در انبارها مواجهند و با آنكه حجم توليد را پايين آورده‌اند، اما تاب تحمل هزينه‌هاي انبارداري، هزينه‌هاي ثابت، حقوق و دستمزد و… براي آنها بسيار طاقت‌فرسا شده و در سمت ديگر تجار و بازارياني كه يا برخي از آنها ورشكسته شده‌اند يا عده‌اي ديگر از آنها در معرض ورشكستگي قرار گرفته‌اند.
چشم‌انداز آتي روند معاملات نيز در ابهام و ترديد است. از يكسو اعتبارات عمراني بنا به گفته سخنگوي دولت در سال آينده به پروژه‌هايي با ۸۰ درصد پيشرفت به بالا تخصيص مي‌يابد كه طبيعتا در اين مرحله پروژه مورد نظر فاز فلزكاري را پشت سر گذاشته و تمركز بر مراحل پاياني كار است و از سوي ديگر وام‌هاي جديد مسكن به صورت رسمي ابلاغ شده و معاملات مسكن مهر آزاد شده است.
برخي از كارشناسان مسكن، وام‌هاي ۳۵ و ۵۰ ميليوني مسكن را در رونق‌بخشي به معاملات و در پس آن كليد خوردن پروژه‌هاي جديد ساختمان‌سازي مثبت قلمداد مي‌كنند و از اين منظر به روند معاملات آهن در سال جاري بسيار خوشبينند. برخي ديگر اما معتقدند، سناريوهاي ديگري در برابر اين بازار وجود دارد.
اگر مطابق انتظار آنچنان كه بايد در مرحله اجرا و خريد، اين وام‌ها محرك تقاضا عمل نكنند، اين روند كج دار و مريز بازار فولاد، دامنه ركودي خود را تا سال آينده نيز ادامه خواهد داد. در اين ميان به‌طور سنتي انتظار بر اين است از اواسط بهمن ماه روند معاملات بازار و بورس كالا فعال شده و به اصطلاح راه بيفتد، اما اگر اين امر محقق نشود و باز هم تقاضا به مقاومت خود ادامه دهد، پيش‌بيني تداوم ركود در سال جاري چندان دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین ببینید

تورم افزایشی شد ، گرانی های بیشتر در راه است؟

نگاهی به آمارهای تورم تولید کننده در پایان سال ۹۶ نشان میدهد، با افزایش این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *