پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / بین الملل / مذاکره رئیس جمهور ایران و فرانسه درباره سوریه و روابط دوجانبه

مذاکره رئیس جمهور ایران و فرانسه درباره سوریه و روابط دوجانبه

در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل صورت گرفت: حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در ديدار با فرانسوا اولاند همتاي فرانسوي خود با اشاره به مناسبات طولاني ميان دوکشور در زمينه هاي گوناگون فرهنگي، سياسي و اقتصادي گفت: جمهوري اسلامي ايران و فرانسه مي‌توانند در خصوص توسعه روابط دو جانبه و مسايل و موضوعات منطقه اي و بين المللي با يکديگر همکاري کنند.

ایران بها - مذاکره رئیس جمهور ایران و فرانسه درباره سوریه و روابط دوجانبه, مذاکره رئیس جمهور ایران و فرانسه, مذاکره رئیس جمهور ایران و فرانسه درباره سوریه, زمينه هاي گوناگون فرهنگي، سياسي و اقتصادي, توسعه روابط دو جانبه و مسايل و موضوعات منطقه اي و بين المللي, ايران حق برخورداري از تکنولوژي هسته‌اي را داردتاکید اولاند بر تعمیق روابط با ایران

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در ديدار با فرانسوا اولاند همتاي فرانسوي خود با اشاره به مناسبات طولاني ميان دوکشور در زمينه هاي گوناگون فرهنگي، سياسي و اقتصادي گفت: جمهوري اسلامي ايران و فرانسه مي‌توانند در خصوص توسعه روابط دو جانبه و مسايل و موضوعات منطقه اي و بين المللي با يکديگر همکاري کنند.

وی با بيان اينکه فرانسه از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵ نقش مهمي در خصوص موضوع هسته‌اي ايران ايفا کرده است، در خصوص استفاده صلح‌آميز از انرژي هسته‌اي ايران، اظهار داشت: رويکرد غيرمنطقي و غيرقانوني که در اين ارتباط وجود دارد، بايد جاي خود را به رويکرد سازنده اي بدهد که موجب حل و فصل مسائل گردد.

ایران بها – رييس جمهور تصريح کرد: جمهوري اسلامي ايران بنا به دلايل ديني و اخلاقي هرگز به دنبال سلاح هسته‌اي نيست و اين موضوع که ايران حق برخورداري از تکنولوژي هسته‌اي را دارد، بايد از سوي همگان پذيرفته شده و زمينه‌هاي همکاري نيز گسترش يابد.

مذاکره رئیس جمهور ایران و فرانسه درباره سوریه و روابط دوجانبه

فرانسو اولاند نيز در اين ديدار ضمن ابراز خرسندي از ديدار با دکتر روحاني با بيان اينکه اين نخستين بار از سال ۲۰۰۵ ميلادي است که ديداري در اين سطح بين روساي جمهور فرانسه و ايران برگزار مي‌شود، آن را نقطه اميدبخشي توصيف کرد و اظهار داشت: فرانسه علاقمند است روابط خوبي با ايران داشته باشد.

رييس جمهور فرانسه با اشاره به روابط طولاني فرهنگي و اقتصادي دو کشور تأکيد کرد: زمينه‌هاي مهمي وجود دارد که ايران و فرانسه براساس علائق مشترک بتوانند در زمينه حل مسايل و بحران‌هاي منطقه‌اي همچون موضوع سوريه و لبنان با يکديگر همکاري کنند.

وي با اشاره به اينکه فرانسه آمادگي دارد که پس از فراهم شدن مقدمات لازم در خصوص حل مسايل مربوط به موضوع هسته‌اي ايران هر چه سريع‌تر مرحله جديدي از توسعه همکاري‌ها ميان دو کشور رغم بخورد، علاقمندي خود را براي حل و فصل سريع مسايل مربوط به موضوع هسته‌اي ايران ابراز کرد تا بواسطه آن زمينه‌هاي همکاري مشترک اقتصادي با ايران فراهم شود.

روساي جمهوري ايران و فرانسه در اين ديدار در خصوص بحران سوريه بحث و گفتگو کردند و با ابراز نگراني از ادامه جنگ داخلي و کشتار مردم غيرنظامي در سوريه ابراز داشته و بر ضرورت تلاش براي حفظ ثبات و آرامش در لبنان نيز تأکيد کردند.

همچنين طرفين در اين ديدار توافق کردند وزراي خارجه دو کشور ايران و فرانسه براي پيگيري و تعميق هر چه بيشتر موضوعات مطرح شده در اين ديدار گفتگوها و پيگيري‌هاي لازم را به عمل آورند.

همچنین ببینید

استقبال جهانی از اجرایی شدن برجام/ رویدادی تاریخی در دیپلماسی

شخصیت های سیاسی و مقامات کشورهای مختلف از اجرای برجام بعد از نشست مشترک ظریف …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *