پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / خبر / مرده هایی که یارانه می گیرند !!

مرده هایی که یارانه می گیرند !!

ایران بها – مشاور رئیس‌جمهوری با اعلام اینکه اموات هم یارانه می گیرند، از سختی حذف یارانه بگیران خبر داد و گفت: سالانه ۱۲۴ میلیارد دلار انرژی مصرف می کنیم.به گفته ترکان، تورم نقطه‌ای ۲۸ درصد شد.

مرده هایی که یارانه می گیرند

اکبر ترکان شب گذشته در همایش روز مهندس به اقدامات انجام شده از سوی دولت یازدهم در حوزه مهار تورم، کار دشوار دولت برای شناسایی نیازمندان متقاضی در فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها، انتقاد از دولت قبل در اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها و در نهایت به بازار بزرگ کسب و کار برای مهندسان پرداخت.

, بورس انرژی, بورس, بورس ایران, بورس تهران, بورس کالا, سازمان بورس و اوراق بهادار, شرکت بورس و اوراق بهادار, نمودارهای بورس, نمودارهای تحلیل تکنیکال بورس, بورس باز, بازار بورس, شرکت های بورس, تقویت بازار بورس, کاهش بورس بازی, حباب بورس, رشد بورس, رشد بورس ایران, رشد بورس تهران, شاخص بورس اوراق بهادار, شاخص بورس اوراق بهادار ایران, شاخص بورس اوراق بهادار تهران, اخبار بورس تهران, شاخص بورس اوراق بهادار تهرن, شرکت بورس و اوراق بهادار تهران, بورس اوراق بهادار تهرانوی با اشاره به این‌که در مدتی که از عمر دولت یازدهم می‌گذرد غیر از سیاست خارجی که مورد توجه دولت بوده در بخش کلان نیز موضوعاتی در دستور کار روحانی قرار داشته است، اظهار کرد: اولین تمرکز کاری دولت مهار تورم بود، در روزهای ابتدایی دولت تورم نقطه به نقطه ( تورم ماه نسبت به ماه مشابه سال گذشته ) ۴۵ درصد بود از این رو کوشش اول دولت برای مهار تورم لجام‌گسیخته بود.

وی تصریح کرد: تلاش‌های رئیس جمهوری و همکاران متوجه این بود تا ریشه‌های تورم لجام گسیخته را شناسایی کنیم و با روش‌های سخت‌گیرانه تورم را مهار کنیم. خوشبختانه بعد از ماه‌ها در روزهای اخیر تورم نقطه به نقطه به حدود ۲۸ درصد رسیده است.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد در ادامه با اشاره به مصرف بی‌رویه انرژی در ایران گفت: مصرف انرژی در ایران به صورت ناهنجاری بالا است و ضرورت دارد که دلایل این ناهنجاری‌ها را شناسایی کنیم، در حال حاضر سالانه ۷۰۰ میلیون بشکه نفت در پالایشگاه‌ها پالایش می‌شود و به مصرف داخلی می‌رسد.

ترکان افزود: البته غیر از سوخت مایع بخشی از نیاز مصرف انرژی از طریق منابع گازی تامین می‌شود، تولید سالانه گاز طبیعی در کشور ۱۸۰ میلیارد متر مکعب است در حالی که مصرف سالانه ۱۶۰ میلیارد مکعب است.از سوی دیگر بخشی از گاز تولیدی کشور نیز صرف تزریق در چاه‌های نفت و بخشی نیز در خطوط انتقال مصرف می‌شود.

رئیس شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور  اظهار کرد: ارزش تخمینی میزان مصرف انرژی در ایران برای ۷۰۰ میلیون بشکه با نرخ هر بشکه ۱۰۰ دلار حدود ۷۰ میلیارد دلار است. چنانچه ۱۶۰ میلیارد مترمکعب گاز را با قیمت صادراتی (۴۴ تا ۴۸ سنت ) محاسبه کنیم ارزش مصرف سالانه گاز طبیعی کشور ۵۴ میلیارد دلار است.

ترکان با بیان اینکه مجموع ارزش مصرف انرژی ایران به قیمت بازار سالانه ۱۲۴ میلیارد دلار در سال  است تصریح کرد: در مقابل این میزان مصرف انرژی خلق ارزش افزوده نداریم و واقعیت این است که در کشور هدرسوزی می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه شدت انرژی در بعضی کشورها ۱۲ صدم در تُن است خاطر نشان کرد: در کشورهای اروپایی شدت انرژی ۲ تا ۳ صدم در تُن است درکشور شما این عدد ۶ دهم یعنی بیش از ۳ برابر متوسط مصرف است.

مشاور رئیس جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه موضوع مصرف انرژی در قانون هدفمندی یارانه‌ها مورد توجه قرار گیرد، گفت: این قانون به این خاطر ایجاد شد تا مصرف بی‌رویه انرژی مهار شده و در مقابل آن کارهای دیگری انجام دهیم. اما کارهایی از جمله تشویق‌های غیرقیمتی یا فرهنگی انجام ندادیم فقط انرژی مفتی به مردم دادیم و آنها را به جان مادرشان قسم دادیم که درست مصرف کنند.

ترکان با تاکید بر اینکه ابزار قیمتی باید با سایر ابزارها در هدفمندی یارانه‌ها مورد توجه قرار می‌گرفت گفت: قانون هدفمندی یارانه‌ها تکلیف کرد که قیمت حامل‌ های انرژی به ۹۵ درصد قیمت فوب خلیج فارس برسد اما اگر این کار انجام می‌شد در بحث معیشت به مردم فشار می‌آمد.

دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد با اشاره به اینکه قانون گذار مشخص کرد که ۵۰ درصد درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها به خانوار، ۳۰ درصد به تولید و ۲۰ درصد نیز به بودجه‌های عمومی اختصاص یابد یادآور شد: این در حالی بود که در عمل قانون اجرا نشد و اجرا کنندگان ترجیح دادند به جای ۵۰ درصد ۱۵۰ درصد به خانوارها بدهند. این کار با بریدن گوش بودجه عمومی انجام شد.

ترکان تصریح کرد: براساس آمار رسمی تاکنون ۱۲۴ هزار میلیارد تومان یارانه توزیع شده است اما این در حالی است که درآمد اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها فقط ۸۶ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اصلاح این وضعیت کار بسیار سختی است گفت: اگر اعلام کنیم دیگر یارانه‌ای پرداخت نمی‌کنیم نارضایتی اجتماعی را به دنبال خواهد داشت اما اگر بخواهیم روند پرداخت یارانه‌ها را ادامه دهیم باید چگونه این کار انجام شود. گروه‌ها را چطور حذف کنیم. کسی دلش نمی‌خواهند به او بگویند پولدار است در حال حاضر ۷۸ میلیون نفر یارانه می‌گیرند کسانی که هم مرده‌اند وراث آنها یارانه را دریافت می‌کنند.

مشاور رئیس جمهور با بیان اینکه تصمیم‌گیری در خصوص حذف یارانه‌بگیران کار بسیار سختی است،گفت: لذا قانون این طور تصویب کرده که یارانه باید به بخش نیازمند متقاضی داده شود اما شناسایی نیازمند متقاضی نیز کار سختی است و این کار خیلی وقت رئیس جمهوری را گرفته است.

ترکان با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۴۱ درصد مصرف انرژی کشور خانگی است، گفت: قسمتی از این شدت مصرف انرژی با رفتار مصرف کنندگان قابل حل است اما اگر خانه‌ای براساس اصول صحیحی ساخته نشده باشد مصرف کننده هر چقدر هم کوشش کند نمی‌تواند مسئله را حل کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، وی با اشاره به اینکه فناوری کهنه مصرف متعلق به دوران گذشته است ،گفت: با استفاده از فناوری‌های نوین در همه حوزه‌ها از جمله حمل و نقل ، ساختمان و… کسب و کارهای جدیدی خلق می‌شود و یک بازار بزرگ در وضعیت برد برد ایجاد می‌شود که هم به خانوارها کمک می‌کند، هم به دولت در کاهش پرداخت یارانه‌ها و هم اینکه کسب و کار بزرگی برای مهندسان ایجاد می‌کنند.

همچنین ببینید

کاهش نرخ سود بانکی و پایین آمدن تورم باعث رونق می شود؟

نرخ سود بالا تنها علت بروز تنگنای مالی نیست «اگر در بلندمدت نرخ تورم نقطه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *