پیج اینستاگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال سروش عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادیکانال تلگرام عالم اقتصاد پیش بینی و تحلیل اخبار اقتصادی
خانه / تحلیل اقتصادی / موانع تجاری بین ایران و ترکیه رفع می شود؟

موانع تجاری بین ایران و ترکیه رفع می شود؟

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور از پيگیري‌هاي جدي بخش‌هاي خصوصي به منظور رفع موانع و مشكلات موجود در تجارت بين ایران و ترکیه خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اتاق ایران، ظهر روز سه شنبه ۲۰ خردادماه ساختمان TOBB آنكارا (سازمان صنایع و اتاق‌های بازرگانی ترکیه) مملو از جمعیت بود. رئیس‌جمهور و رئیس اتاق ایران به این ساختمان رفته بودند تا پس از پیوستن به رئیس جمهور و رئیس اتاق ترکیه در جمع تجار دو کشور به مذاکره و تعاملات اقتصادی بپردازند. روسای اتاق‌های دو کشور در این نشست بر لزوم افزايش مناسبات اقتصادي با استفاده از پتانسيل‌هاي ايران و تركيه تاكيد كردند.
غلامحسين شافعي، رئيس پارلمان بخش خصوصي ايران ضمن قدرداني از مسوولان و مقامات سياسي تركيه براي برپايي جلسات متعدد بين ايران و تركيه، اينگونه ديدارها و نشست‌ها را اقدامی ضروری خواند.
وی همكاري بين ايران و تركيه را فراتر از روابط عادي بين دو كشور دانست  و گفت: خوشبختانه سياست روسای سیاسی هر دو کشور در راستاي حضور در بازارهاي منطقه که جمعيتي افزون بر چهارصد ميليون نفر دارد، است.
رئیس اتاق ایران با اشاره به سياست دولت يازدهم در خصوص همكاري‌هاي بيشتر با همسايگان و مسلمانان و در راس آنها تركيه به عنوان دوست تاريخي ايران از پيگیري‌هاي جدي بخش‌هاي خصوصي به منظور رفع موانع و مشكلات موجود در تجارت بين دو كشور خبر داد. شافعي با اشاره به پتانسيل‌هاي ایران وترکیه در زمينه‌هاي مختلف، تصریح کرد: تجار ترکیه‌ای می‌توانند با بهره‌گیری از موقعيت جغرافيايي ايران در منطقه به بازار آسیای شرقی دسترسي پیدا کنند و درعین حال ایران نیز از طریق تركيه به بازار اروپا راه یابد. وی در پایان تداوم ارتباطات طرفين را به عنوان دو كشور قدرتمند در راه ابريشم خواستار شد.
در ادامه این نشست، رفعت حصارچيكلي اوغلو، رئيس اتاق‌هاي بازرگاني و بورس‌هاي تركيه با تاكيد بر موقعيت جغرافيايي و شرايط سياسي منطقه هدف از ارتباط ميان تركيه و ايران را همكاري‌هاي مشترك براي دسترسي بيشتر به بازارهاي يكديگر، همسايگان و حتي بازارهاي جهاني عنوان كرد.
به گفته وی بيشتر شدن روابط اقتصادي بين دو كشور در گرو سرعت بخشيدن به مراحل اجرايي تفاهم‌ها و موافقت‌نامه‌هاي دوجانبه است. رئیس اتاق‌ها و بورس‌های ترکیه همچنین با اشاره به پیشرفت ايران در زمينه‌هاي صنعت دفاعي، پتروشيمي و نفت و گاز و پيشرفت‌هاي تركيه در زمينه‌هاي صنعت ساختمان و توريسم، تصریح کرد: در سال‌هاي اخير سرمايه‌گذاري‌هاي دو‌جانبه در اينگونه پروژه‌ها صورت گرفته است که گامي مهم در راستاي افزايش مناسبات دو كشور به شمار می‌آید.
حصارچيكلي اوغلو از ثبت بيش از هشتصد شركت ايراني در تركيه خبر داد و پیشنهاد داد: تجار و بازرگانان دو كشور با اتحاد خود به مردم سایر كشورها پیامی محکم و روشن با مضمون «مشاركت و همكاری؛ راه حل توسعه» بدهند.
اين ديدار رسمي پس از هجده سال، براي اولين بار در اين سطح با حضور اكثر اعضاي هيات دولت برگزار شد و فعالان بخش‌هاي خصوصي هر دو كشور مذاكراتي را در راستاي بيشتر شدن مناسبات انجام دادند.

همچنین ببینید

نرخ ارز به سمت بالا تک نرخی می شود؟

یک اقتصاددان معتقد است: در حال حاضر یکی از بخش‌های مهمی که در کشور باید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پاسخ معادله زیر را واردکنید * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.